ثبت رکوردی جدید در مسابقات ملی دیوار خاک مسلح توسط خبرگزاری علم و فناوری - ثبت رکوردی جدید در مسابقات ملی دیوار خاک مسلح توسط دانشجویان دانشگاه گیلان
در رقابت با ۳۸ تیم از دانشگاه های سراسر کشور صورت گرفت

ثبت رکوردی جدید در مسابقات ملی دیوار خاک مسلح توسط دانشجویان دانشگاه گیلان

تیم‌ های ژئوگیل و ژئوگیل۲ از گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان در پنجمین دوره از مسابقات ملی دیوار خاک مسلح، موفق به کسب مقام های اول و دوم شدند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ دانشگاه گیلان در پنجمین دوره از مسابقات ملی دیوار خاک مسلح که با حضور ۳۸ تیم از دانشگاه ‌های سراسر کشور، روز جمعه 13 اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، مقام های اول و دوم را به دست آورد.

دانشگاه گیلان در این سری از رقابت ها با دو تیم ژئوگیل (محمدحسین حاجی قاسم، امیرمسعود حسن زاده شلمانی، داود نادری فر و علی صلاح ورزی) و ژئوگیل۲ (امیرعباس اکبری، محسن میرمحمد، محدثه فرجی و عاطفه گیوه کی) به سرپرستی دکتر رضا رضوانی و مشاوره دکتر طاها بخشپوری شرکت داشت.

به دلیل ضعف و ناتوان بودن خاک در برابر تنش های کششی، طراحان از دیرباز به دنبال یافتن راه حلی در جهت جبران این ضعف خاک بوده اند. دخول مواد سخت تر در خاک، رفتار تغییر شکل پذیر آن را بهبود داده و ماده مرکب سخت تری تولید می شود که قادر است در برابر نیروهای کششی مقاومت کند. این راهکار به تسلیح خاک معروف است.

ابداع روش مدرن خاک مسلح توسط معمار فرانسوي هانري ویدال در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی نقطه شروعی برای ابداع روش هاي مختلف و متعدد دیگر بوده است. ویدال این مصالح جدید را خاک مسلح نامگذاري کرد. وی در طی سال هاي ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ توانست روش خاک مسلح را تا مرحله اي توسعه دهد که از نظر اقتصادي بتوان آن را در سازه هاي مهندسی بزرگ به کار برد.

تسلیح خاک برای کاربردهای مهندسی گوناگون از قبیل بزرگراه و راه آهن (پایه پل و خاکریز)، مهندسی پی (فنداسیون های مسلح روی خاک ضعیف)، مهندسی سد (سرریز آب سد و سدهای با خاکریز مسلح)، کاربردهای صنعتی (تانک های ذخیره سازی)، اهداف نظامی (سنگرهای نظامی، پناهگاه) و ...، استفاده می شود.

یکی از کاربردهای مهم خاک مسلح در ساخت دیوارهای خاک مسلح است. با به کار بردن لایه هـاي افقـی مسـلح کننـده و کوبیـدن خاك به شکل لایه لایه، دیوار خاك مسلح به وجود می آیـد که می تواند نقش دیوار نگهبان را ایفا کند. ترویج دیوارهـاي خاك مسلح در ایران از دهه ۵۰ شمسی آغاز شده اسـت.

دیوارهای خاک مسلح جزو سازه های نگهبان هستند. سازه های نگهبان اولیه شامل سازه های نگهبان طره ای و وزنی بتنی بودند. این سازه های نگهبان با صلبیت نسبی که داشتند، نمی توانستند خود را با نشست های نسبی مختلف وقف دهند. این مساله مخصوصا زمانی که ارتفاع دیوار بالا رفته و خاک فنداسیون نیز ضعیف می شود، بیشتر ظهور می یابد.

با توجه به انعطاف پذیری دیوارهای خاک مسلح، این سازه ها به صورت خوبی با نشست های مختلف مقابله می کند. بنابراین نیاز برای ساخت فنداسیون که برای دیگر دیوارهای نگهدارنده ضروری است با استفاده از دیوارهای خاک مسلح برطرف می شود.

تاکنون پنج دوره از مسابقات ملی دیوار خاک مسلح در اردیبهشت ماه سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ برگزار شده است. در این مسابقات تیم های شرکت کننده به طراحی و ساخت دیواره خاک مسلح با استفاده از المان های تسلیح کننده از جنس کاغذ می پردازند.

تیم‌ های ژئوگیل و ژئوگیل۲ از گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان در جدیدترین دوره این سری مسابقات (ژئووال) که به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، رتبه‌ های اول و دوم را کسب کرده و علاوه بر آن به دلیل کاربرد حداقل جرم المان مسلح کننده در ساخت دیواره؛ موفق به ثبت رکوردی جدید در ادوار مختلف این مسابقات شدند.

گفتنی است در دوره چهارم این مسابقات که در اردیبهشت ۱۳۹۷ به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، تیم ژئوگیل موفق به کسب مقام دوم شده بود.

 

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷:۴۹

شناسه خبر: 77557

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب