توسط محققین همدانی انجام شد؛

ساخت قیر با طول عمر طولانی و خاصیت خودترمیمی برای اولین بار در کشور

تعدادی از محققین همدانی موفق به ساخت نوعی قیر خاص شده اند که نسبت به نمونه های مشابه دارای طول عمر طولانی تری می باشند و در صورت تخریب خاصیت خود ترمیمی دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در محله و یا خیابان محل زندگیتان قسمتی را آسفالت کرده اند و بعد از مدت کوتاهی آسفالت حالت خود را از دست داده است و خراب شده باشد و مسئولین شهرداری مجبور به آسفالت دوباره آن منطقه شده اند. یکی از دلایل از بین رفتن این آسفالت ها استفاده از قیرهای نامناسب و یا از بین رفتن خاصیت قیر به دلیل شرایط جوی می باشد. به تازگی محققان همدانی برای اولین بار در کشور موفق به ساخت نوعی قیر با خاصیت خود ترمیم شده اند که باعث می شود عمر استفاده از قیرها طولانی شود.

علی قنبری سرپرست این تیم تحقیقاتی در مورد این محصول گفت: با توجه به آسیب پذیری اسفالت های خیابان ها و بزرگراه ها ما توانستیم با به کارگیری دانش بومی در کشور برای نخستین بار قیر خود ترمیم شونده تولید کنیم. قنبری در ادامه در مورد نحوه ساخت این محصول گفت: نحوه ساخت قیر خود ترمیم ما به این گونه است که در ابتدا قیر خالص را وارد آزمایشگاه خود می نماییم و در ادامه با انجام یک سری فرآیندهای فناورانه، تغییرات شیمیایی را در قیر انجام می دهیم که نتیجه این تغییرات افزایش چند برابری عمر مفید این محصول می شود.

قنبری در مورد ویژگی های محصول خود نسبت به نمونه های مشابه موجود در بازار گفت: بهبود خواص رئولوژیکی و خواص فیزیکی ، مقاومت در برابر ترک خوردگی ، مقاومت در برابر آسیب های رطوبتی و ترمیم آسیب دیدگی ها با عمر چند برابر از جمله مزیت‌های تولید قیر ترمیم شونده نسبت به نمونه های مشابه آن در بازار می باشد. علاوه بر آن این محصول با توجه با خاصیت کشسانی که در پیوندهای آن وجود دارد در مناطقی که دارای آب و هوای سرد و همچنین دارای بارندگی مداوم می باشد بسیار مناسب می باشد و کمترین آسیب را می بیند .

قنبری در مورد موارد استفاده از این محصول نیز گفت:  با توجه به مقاومت بالای این محصول، علاوه بر این که دارای مصارف شخصی و همچنین در آسفالت جاده ها و خیابان ها کاربرد دارد می توان از این محصول در مناطقی که احتیاج به بکارگیری مواد قیری با عمر طولانی دارند مانند فرودگاه‌ها کاربرد ویژه داشته باشد.

مدیرعامل این واحد فناور با اشاره به اینکه برای تولید این محصول از کشورهای خارجی دارای پیشنهاد می باشد گفت: هم اکنون ما موفق به ساخت نمونه اولیه این محصول برای اولین بار در کشور شده ایم و خوشبختانه این محصول نمونه مشابه داخلی ندارد اما برای تولید انبوه و ایجاد واحد تولیدی این محصول نیاز به حمایت مسئولین داریم و علارغم دریافت پیشنهاد از کشورهای خارجی تمایل داریم که این محصول را در کشور به تولید انبوه برسانیم.

قنبری در پایان در مورد اینکه در حال حاضر چه انتظاری از مسئولین استانی و کشوری دارد گفت: با توجه به شرایط کنونی جامعه و وجود اقشار بیکار جامعه، درصورت حمایت مسئولین و فراهم شدن بسترهای لازم برای تولید انبوه این محصول  می توانیم تعدادی از هم استانی های را جهت جذب و اشتغال به استخدام درآوریم اما متأسفانه علارغم کاربردی بودن این محصول  موفق به تولید انبوه آن نشده ایم.  

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 77575

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب