خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

تهران جولانگاه پزشکان متخصص / سرانه پزشک ایران پایین تر از کویت و فلسطین است + نمودار

طبق آمارهای جهانی سرانه پزشک در هر کشور بایستی ۳/۵ پزشک به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت باشد. اما این آمار متأسفانه در کشورمان، ۱/۴ پزشک در هر ۱۰۰۰ نفر اعلام شده است و این بدان معناست که در کشورمان کمتر از نصف میانگین جهانی پزشک داریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – افزایش تعداد پزشکان در هر کشور باعث افزایش بهبود خدمات پزشکی و ایجاد عدالت در حوزه سلامت خواهد شد. طبق آمارهای جهانی سرانه پزشک در هر کشور بایستی ۳/۵ پزشک به ازای 1000 نفر جمعیت باشد. اما این آمار متأسفانه در کشورمان،  ۱/۴ پزشک در هر 1000 نفر اعلام شده است و این بدان معناست که در کشورمان  کمتر از نصف میانگین جهانی پزشک داریم و این مسأله نشان از انحصار پزشکان در جذب پزشک جدید برای حفظ سطح درآمدی بالا و اشرافیت طبقه ‌ای خودشان است که علاوه بر عدم تقسیم عادلانه خدمات پزشکی در مناطق مختلف کشور و نارضایتی مردم باعث به وجود آمدن فسادهای مالی همچون فرارمالیاتی پزشکان شده است.

 فرار 8000 میلیاردی پزشکان از پرداخت مالیات

یکی از مشکلاتی یا به عبارت دیگر بیماری که سال هاست اقتصاد کشورمان به آن دچار شده است وابستگی شدید به درآمدهای نفتی می باشد؛ که با توجه به روی کارآمدن دولت جدید آمریکا و تحریم های شدید نفتی کشورمان طی سال هل اخیر، به معضل بزرگی برای کشور تبدیل شده است و هم اکنون منابع تأمین بودجه سالیانه کشور از سوی دولت کاهش شدید یافته است. در بسیاری از کشورها، اخذ مالیات یکی از روش های تأمین هزینه ها توسط دولت می باشد در کشورمان نیز این قانون در حال اجرا می باشد و از بسیاری از مشاغل همچون معلمان، کارمندان و ... قبل از دریافت حقوق ماهیانه توسط آن ها، مالیات از حسابشان کسر می شود. اما یکی از مشاغلی که به دلیل مشخص نبودن گردش مالی آن ها، از پرداخت مالیات فرار می کنند پزشکان می باشند؛ پزشکانی که تعدادی از آن ها ماهیانه درآمدهای میلیاردی دارند ولی با روش های مختلف از پرداخت مالیات تفرح می روند.  با توجه به آمار رسمی سازمان مالیاتی کشور، پزشکان در سال حدود 150 میلیارد تومان مالیات پرداخت می نمایند که این رقم با توجه به درآمدهای نجومی آن ها باید حدود 6000 تا 8000 میلیارد تومان باشد که اگر این مبلغ در زمان کنونی و وجود تحریم ها پرداخت می گردید خود باعث به وجود آمدن چندین هزار شغل در کشور می گردید که یکی از دلایل به وجود آمدن این مشکل انحصار در تعداد پزشکان به ویژه پزشکان جراح و متخصص می باشد.

تعداد پزشکان در ایران

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، آمار رسمی تعداد پزشکان در کشور در سایت رسمی سازمان نظام پزشکی 78000 هزار نفر اعلام شده است و تعداد پزشکان متخصص نیز 36000 نفر می باشد. که در کل جمع پزشکان کشور را می توان 112000 نفر دانست که با توجه به جمعیت 80000 میلیونی ایران، معادل سرانه پزشک به ازای هر 1000 نفر ۱/۴ نفر خواهد شد.  

اما آمارهای غیر رسمی در کشور وجود دارد که تعداد پزشکان در کشور را بسیار پایین تر از آنچه که سایت رسمی سازمان نظام پزشکی اعلام نموده است مشخص می کند. در این رابطه ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی، در مصاحبه ای که برای تبرئه پزشکان از فرار مالیاتی 8000 میلیاردی داشت اعلام نمود:

آمار پزشکان عمومی را به دروغ 78000 اعلام کردند تا مالیات را زیاد جلوه دهند در حالیکه ما (نظام پزشکی) بررسی کردیم و دیدیم تنها ۳۵۰۰۰ نفر پزشک عمومی و ۱۲۰۰۰ پزشک عمومی محصل در مقطع تخصص (رزیدنت) داریم؟! جمع این دو یعنی تنها ۴۷۰۰۰ نفر پزشک عمومی در کشور داریم یعنی ۴۰٪ کمتر از آمار رسمی اعلام شده و موجود در سایت نظام پزشکی!

حال اگر آمار رییس سازمان نظام پزشکی را مبنای سرانه پزشک کشور در نظر بگیریم پس تقریباً 81000 پزشک در کشور در حال فعالیت می باشند که نسبت به جمعیت 80 میلیونی ایران، سرانه پزشک ما حدود ۱ نفر پزشک به ‌ازاء هر ۱۰۰۰ نفر می‌شود.

مقایسه تعداد پزشکان به ازای جمعیت کشورهای مختلف

آمار تعداد پزشکان کشور پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کمتر از 15 هزار نفر به ازای 30 میلیون نفر جمعیت کشور بوده است این در حالی است که همانگونه که اعلام کردیم ( طبق آمار سازمان نظام پزشکی) تعداد پزشکان کشور حدود 112000 هزار نفر به ازاء جمعیت 80 میلیونی می باشد که در این صورت سرانه پزشک به ازای هر 1000 نفر ۱/۴ نفر در کشور می باشد.

اما در بسیاری از کشورها این شاخص بیش از 2 بوده و در کشورهای پیشرو در حوزه سلامت عموماً به 3 تا 4 پزشک به ازای هر 1000 نفر می رسد.  بنابر آمارهای رسمی بین المللی در سال 2018، کشورمان از بین 24 کشور آسیای غربی  در جایگاه 18 و بعد از کشورهایی مانند قطر ، عربستان سعودی ، عمان ، کویت و فلسطین قرار گرفته است .

تهران؛ جولان گاه پزشکان متخصص در ایران

متأسفانه در کشورمان تعدادی زیادی از پزشکان و امکانات پزشکی در شهرهای بزرگ همچون تهران مستقر می باشند و جمعیت 20 درصدی روستاها و همچنین جمعیت 50 درصدی شهرهای کوچک شدیداً از مشکل کمبود امکانات پزشکی، پزشک و به خصوص پزشک متخصص رنج می برند و اکثر این افراد برای دریافت خدمات پزشکی باید راهی شهرهای بزرگ شوند که مجبور هستند علاوه به پرداخت هزینه های درمان، هزینه های رفت و آمد و هزینه های جانبی را با توجه به شرایط اقتصادی کشور متحمل شوند.

حالا این سئوال پیش می اید که اگر واقعاً در کشور کمبود پزشک وجود دارد، پس چرا تعداد زیادی از پزشکان بیکار هستند و حتی تمایل به مهاجرت دارند؟

متأسفانه پاسخ این سئوال را می توان سیاست های نادرست وزارت بهداشت در افزایش سهمیه پزشکان متخصص دانست چرا که با توجه به آمار، بیش از 60 درصد از کل پزشکان کشور پزشک عمومی هستند این در حالی است که این آمار در کشورهای پیشرفته ، کمتر از 30 درصد است و 70 درصد پزشکان این کشورها را پزشکان متخصص تشکیل می دهد. در کشورمان به دلیل انحصار پزشکان در جذب پزشک جدید  و کمبود ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در مقطع تخصص و فوق تخصص، عمده پزشکان مجبورند به دوره عمومی اکتفا کنند و به دلیل عدم تأمین نیازهای این پزشکان در شهرهای کوچک و کمبود امکانات رفاهی حاضر به حضور در روستا و شهرها کوچک نیستند که خود این عامل نیز سبب بیکاری آن ها می شود.

کلام آخر ...

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی در مقطع عمومی و همچنین تخصصی یکی از راه حل هایی است که می تواند سرانه ایران در این زمینه را بهبود ببخشد.  برای رفع مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم نیز مسئولین کشور می توانند با توجه به شرایط اقتصادی کشور ، بومی گزینی دانشجویان پزشکی برای برخورداری از تحصیل رایگان به شرط خدمت طولانی مدت در مناطق محروم را  در دستور کار قرار دهند که این دو راه حل تا حدی می تواند کیفیت خدمات رسانی  به مردم در حوزه سلامت را بهبود ببخشد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 77694

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب