توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

اولین رویداد هکاتون سلامت در حوادث و بلایا برگزار می شود

اولین هکاتون سلامت اصفهان، ماراتون علمی حل مشکلات حوزه سلامت با محوریت سلامت در حوادث و بلایا، سلامت روان، فناوریهای نوین، بهداشت محیط و خانواده، وخدمات پیش بیمارستانی، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با حمایت بنیاد ملی نخبگان و موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور (نیماد) از ۲۸ لغایت ۳۱ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، اولین هکاتون سلامت اصفهان، ماراتون علمی حل مشکلات حوزه سلامت با محوریت سلامت در حوادث و بلایا، سلامت روان، فناوریهای نوین، بهداشت محیط و خانواده، وخدمات پیش بیمارستانی، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با حمایت بنیاد ملی نخبگان و موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور (نیماد) از 28 لغایت 31 اردیبهشت ماه برگزار می شود.

محمد حسین یارمحمدیان، رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که هکاتون رویدادی است که اولین بار در دانشگاه هاروارد و MIT امریکا طراحی و اجرایی شد، اظهار داشت: هکاتون کلمه ای مرکب از دو واژه هک و ماراتون می باشد، هکاتون در ابتدا رقابتهایی برای هک و نفوذ به سیستم ها بوده و به تدریج و با فراگیرتر شدن آنها به رقابتهایی برای تولید نرم افزارهای کاربردی و حل مشکلات تبدیل شده است.

 وی با اشاره به این که در ایران هم چند سالی است که گردهمایی هایی برگزار و شرکت کننده گان با چالشهای مختلف دست و پنجه نرم می کنند، گفت: رویداد هکاتون با موضوع سلامت، بهداشت و درمان در حوزه های حوادث و بلایا، سلامت روان، بهداشت محیط و خانواده و غیره اولین رویداد در نوع خود بوده و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان میزبانی برگزاری آن را بر عهده دارد.

 

محورهای اصلی هکاتون سلامت اصفهان

رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت افزود: محورهای اصلی این رویداد در حوزه هایی مانند بهداشت روان، بهداشت محیط و خانواده، پیشگیری از بیماریهای عفونی بعد از حوادث و بلایا، فناوری سلامت و سایر حوزه های مرتبط با پیامدهای بهداشتی درمانی بعد از حوادث را در بر می گیرد.

 

 روش کار

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: روش کار به این صورت است که تیمهایی از افراد خلاق عمدتا دانشجویان و دانش آموختگان گرد هم جمع شده و در رابطه با یکسری مسائل (در این هکاتون سلامتی، بهداشتی و درمانی مرتبط با حوادث و بلایا) بصورت فشرده کار کرده و در قالب کار تیمی راه حلهایی برای آن مسائل ارائه می کنند.

رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت افزود: این راه حلها در یک جمعی از هیات  ژوری(منصفه) مورد بررسی و امتیاز بندی قرار می گیرد و به برگزیدگان جوایز و گرنتهایی برای پیاده سازی ایده ها می دهند، روش کار در کشورهای خارجی هم به این صورت است که این تیمهای برنده بعد استارت آپهای موفقی می شوند و بیزنسهای جدید را برای جامعه راه اندازی می کنند، در واقع آنها خلاقیت را در قالب کارآفرینی و ایجاد شرکتها و استارت آپها نشان می دهند.

 

الگوی رویداد هکاتون سلامت

یارمحمدیان، ادامه داد: در این هکاتون مسائل بهداشت و درمان و سلامت مرتبط با حوادث طبیعی و بطور ویژه سیل امسال مورد توجه است، الگویی هم که برای برگزاری این رویداد در نظر گرفته شده برگرفته از الگوی دانشگاه جان هاپکینز امریکا ( یک دانشگاه علوم پزشکی) است.

 

موسسه نیماد و بنیاد ملی نخبگان هم حامیان این رویداد هستند

رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت ، با تصریح این که بنیاد ملی نخبگان نیز حمایت علمی، مالی و فنی خود را از این رویداد اعلام کرده است، افزود: همچنین موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور (نیماد) که محوری ترین موسسه تحقیقاتی کشوراست و ماموریت ملی برای حل مسائل و مشکلات بهداشتی و درمانی دارد و زیر نظر وزارت بهداشت است حمایت علمی، فنی و مالی خود را از این رویداد اعلام کرده است.

وی گفت: این رویداد که سه اسپانسر بزرگ علمی، فنی و مالی دارد فراخوان آن صادر شده و دانشجویان و دانش آموختگان رشته های مختلف بصورت بین رشته ای می توانند ثبت نام کنند.

یارمحمدیان اظهار داشت: آموزشهایی مجازی و حضوری به مدت 20 ساعت با حضور اساتید برجسته بین المللی در این زمینه از دانشگاههای سیدنی استرالیا، آستین انگلیس و جان هاپکینز و از اساتید متخصص ایرانی برای  شرکت کنندگان تدارک دیده شده است.

رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت، گفت: ثبت نام این رویداد شروع شده و از24 اردیبهشت ماه آموزشهایی بشکل مجازی بر روی سایت رویداد  (www.isfhack.com) و سایت دانشگاه علوم پزشکی گذاشته خواهد شد..

وی با اشاره به این که برگزاری این رویداد و کارگاههای آموزشی آن همزمان با ماه مبارک رمضان بوده، برای شرکت کننده گان افطاری هم در نظر گرفته شده است، ادامه داد: از 28 اردیبهشت ماه به بعد تیمها در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مستقر شده و تا 30 اردیبهشت ماه از ساعت 16تا 22 بطور فشرده روی راه حل ها و طرح ها با همکاری متخصصان و کارشناسان داخلی و همینطور منتورهای خارجی از طریق مجازی، کار و رقابت خواهند کرد.

یارمحمدیان تصریح کرد: داوران و هیات ژوری که از کارآفرینان برجسته حوزه سلامت کشور هستند به پرتوتایپها و طراحی های این تیمها که برای حل مسائل و ارائه راه حلهای علمی انجام شده است امتیاز می دهند.

 

برگزیدگان رویداد و اعطای جوایز ارزنده

وی گفت: در نهایت سه تیم بعنوان برگزیده انتخاب که جوایز مادی قابل توجهی با حمایت بنیادملی نخبگان و موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور به آنها اعطا می شود. 

یارمحمدیان افزود: علاوه براین تیمهای برگزیده گواهی معتبر بین المللی دوره 20ساعته را از طرف برگزار کنندگان که شامل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بنیاد ملی نخبگان و موسسه نیماد هستند، دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: همچنین تیمهای برگزیده به مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( شهرک علمی تحقیقاتی سلامت اصفهان) معرفی و در آنجا دفتر کار، امکانات و تجهیزاتی در اختیار آنها قرار داده می شود بطوری که بتوانند طرح علمی خود را تا مرحله تولید محصول و تجاری سازی پیش برده و در واقع کار علمی که انجام گرفته منتهی به بیزینس گردد واختراعاتی حاصل شود که برای حل مسائل بهداشتی درمانی مردم کمک کند.

 

این رویداد مزایای ارزشمندی دارد

یارمحمدیان، پیدا کردن تیم، کسب مهارت جدید، دریافت گواهینامه معتبر بین المللی، ایجاد فرصتهای شغلی، رقابت برای کسب جوایزی ارزشمند و ملاقات و آشنایی با متخصصین را از جمله مزایای ارزشمند این رویداد عنوان کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطرنشان کرد: به منظور برگزاری این رویداد در ابتدا تیمی از یک پژوهشگر پسا دکتری فارغ التحصیل رشته مدیریت تکنولوژی و نوآوری از دانشگاه تکنولوژی مالزی و تعدادی از دانشجویان دکتری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیل شده است.

وی گفت: دانشجویان رشته های مختلف که مرتبط با این مسائل هستند و خلاق هستند می توانند در این رویداد ثبت نام و تیمهایی تشکیل دهند.

 

 سخنران کلیدی رویداد

یارمحمدیان بیان داشت: رئیس بُرد سلامت در حوادث و بلایای طبیعی کشور که در وزارت بهداشت و فرهنگستان  علوم پزشکی هم حضور دارند از سخنرانان کلیدی این رویداد می باشد.

رئیس اولین رویداد هکاتون سلامت، خاطرنشان کرد: این هکاتون برای اولین بار در کشور در حوزه سلامت و بهداشت و درمان برگزار می شود و به دلیل محدویت هایی که وجود دارد و هم برای این که مدیریت بهتری بر اجرای آن داشته باشیم محدود به استان اصفهان دانشجویان و دانش آموختگان  دانشگاههای استان اصفهان است،  ثبت نام از طریق سامانه و بطور آزاد انجام می شود تیمها نیز می توانند ترکیبی از رشته های مختلف باشند.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸:۳۸

شناسه خبر: 77732

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب