تحریم های آمریکا به حوزه استارت آپی کشور رسید خبرگزاری علم و فناوری - تحریم های آمریکا به حوزه استارت آپی کشور رسید
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

تحریم های آمریکا به حوزه استارت آپی کشور رسید

وضع تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورمان علاوه بر مشکلات اقتصادی مردم، باعث خروج سرمایه گذاران خارجی در حوزه استارت آپ از کشور شده است که این عامل در کنار شایعات تحریم اینترنتی کشور و همچنین قطع خدمات اندروید، باعث درخواست مهاجرت نخبگان استارت آپی از کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - بعد از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های جدید علیه کشورمان، در بسیاری از حوزه های به دلیل عدم اجرای تمهیدات لازم توسط مسئولین و دولت، مردم و صنایع با مشکل رو به رو شدند یکی از این حوزه، بخش استارت آپی کشور است که به دلیل خروج سرمایه گذاران خارجی باعث تعطیلی و یا کاهش فعالیت در این بخش شده است و طبق شنیده ها بسیار از نخبه های استارت آپی کشور در حال آماده کردن خود برای خروج همیشگی از کشور هستند.

استارت آپ چیست ؟

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از این مفهوم به شما ارائه دهیم، باید بگوییم به کمپانی و یا شرکتی که در حال ظهور بر اساس ایده های جدید و خلاقانه توسط یک سری افراد است، استارت آپ گفته می شود. جالب است بدانید بسیاری از چیز هایی که شما روزانه در حال کار کردن با آن ها هستید مانند فیسبوک، آمازون و گوگل در همین استارت آپ ها ایده شان مطرح شد و سپس رشد یافتند. هرروزی که می گذرد کشور های جهان اول توجه بیشتر به این مسئله می دهند و اکثر کارآفرینان در تلاش هستند تا با بیان یک ایده خلاقانه و جدید شانس خود را در این زمینه امتحان نمایند.

نقش استارتاپ ها در رشد اقتصادی کشورها

استارت ‌آپ‌ ها نقش پررنگی در توسعه و رشد کشورها در دنیای کنونی ایفا می ‌کنند؛ رشد صنعت گردشگری ، کارآفرینی ، کسب و کار های متنوع جدید ، خلق اندیشه ،  فناوری های نوآورانه و ظهور اقتصاد جدید مبتنی بر آن ، نقطه عطفی در زمینه اقتصاد به حساب می اید که پنجره جدیدی برای کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته باز کرده است تا اینگونه بتوانند بهره ‌مندی بیشتری از توسعه در حوزه اقتصاد دانش ‌بنیان بدست بیاورند. با نگاهی به حوزه استارات آپ ها در 2 دهه ی اخیر در کشورهای جهان ، متوجه خواهیم شد که دولت های مختلف با انجام سرمایه گذاری در این حوزه ها و و حمایت مالی و فناورانه به دنبال رشد این کسب و کارهای نوپا در کشورشان هستند.

جایگاه استارت آپ های ایرانی در ایجاد اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی کشور

بر اساس اعلام رسمی بانک جهانی، ایران در سال 2018، از میان 190 کشور جهان، در جایگاه 124 قرار گرفته است که این رتبه کشورمان در منطقه خاورمیانه نسبت به کشورهای حوزه خلیج فارس جایگاه مناسبی نیست، که دولت می تواند با اصلاح تعدادی از قوانین کشور برای دستیابی به اشتغال، رفاه و کارآفرینی اقدام به بهبود کسب و کارها نماید. در همین راستا توجه به استارت آپ ها که نماد موفقی از کسب و کارهای نوین هستند گام بزرگی در راستای شکوفایی اقتصادی به شمار می رود که با مدیریت صحیح به خود کفایی هایی منتهی می شود چرا که بنابر آمار رسمی وزارت ارتباطات، فعالیت هر استارت آپ در کشور می تواند به صورت میانگین، باعث ایجاد هفت نفر نیرو کار به صورت مستقیم در این موسسات گردد البته این آمار در تعدادی از این شرکت ها به صدها نفر نیز می رسد. این در حالی است که در سال های اخیر ، تعداد زیادی از استارت آپ فعالیت خود را تازه شروع کرده اند و در صورت ادامه فعالیت می توانند همچنان نقش بسزایی در افزایش اشتغال ایفا کنند. که از جمله استارت آپ های موفق کشور می توان به دیجی کالا، اسنپ، جاباما، دیوار، شیپور و ... اشاره کرد که در مدت محدود فعالیت خود موفق به کسب موفقیت های گسترده ای شده اند.

البته شرایطی وجود دارد که سبب می‌شود از میان استارت آپ هایی که با طرح ‌ها و ایده‌ های ناب پا به عرصه اقتصاد می‌گذارند تعداد بسیاری از آن‌ها با شکست مواجه شوند. این امر آن ‌قدر محتمل است که می ‌گویند نود درصد استارت آپ ها شکست می‌خورند و تنها ده درصد شانس ادامه مسیر و موفقیت را دارند، از جمله این مشکلات می توان به ﻓﻘﺪان ﺣﻘﻮق ﻣﺎﻟﮑﯿﺖ ﻣﻌﻨﻮی و ﺣﻖ ﮐﭙﯽ راﯾﺖ در ﮐﺎرآﻓﺮﯾﻨﯽ ، ﻓﻘﺪان ﺻﻨﺪوق ﻫﺎی ﺳﺮﻣﺎﯾﻪ ﮔﺬاری رﯾﺴﮏ ﭘﺬﯾﺮ ، ﻓﻘﺪان زﯾﺮﺳﺎﺧﺖ ‌ﻫﺎی ﻻزم در حوزه ﻓﺎوا نام برد که دولت می تواند  برای دستیابی به کارآفرینی ، رفاه ،  نوآوری و اشتغال تعدادی از این مقررات کسب و کارهای استارت آپی را اصلاح کند.

تحریم، مشکل جدید شرکت های استارت آپی

برجام از بسیاری جهات یک دستاورد بزرگ برای کشور بود چرا که اگر مفاد آن به درستی اجرا می شود قرار بود با توجه به شرایط ایداه آل ایران در بسیاری از حوزه ها و همچنین تمایل کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف، مشکلات مردم و کشور حل شود. حوزه استارت آپ نیز یکی از بخش هایی بود که خوشبختانه با توجه به پتانسیل بالای آن در کشور، در چند ماه ابتدایی توافق برجام موفق به جذب سرمایه گذاران خارجی همچون راکت اینترنت و MTN  شدند که از این استارت آپ ها می توان به دی جی کالا، اسنپ، اسنپ فود، بامیلو، شیپور و… نام برد که توانستند با جذب سرمایه گذاری خارجی استارت آپ های خود را به شدت توسعه دهند. اما متأسفانه بعد از خروج آمریکا از برجام و تهدید شرکت های خارجی به عدم سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشور، باعث خروج سرمایه های خود از این شرکت ها نمود و این استارت آپ ها را با مشکلات عدیده ای رو به رو نمود.

فرار نخبه های استارت آپی از کشور

بعد از تحریم های کشور، علاوه بر خروج سرمایه گذاران خارجی این حوزه ، سیستم عامل آی.اُ.اِس (IOS) نیز ایران را تحریم نمود و این عامل باعث شد که شرکت هایی که در حوزه IOS در کشور فعالیت می کنند با کاهش چشمگیر درآمد خود رو به رو شوند البته این پایان کار نیست چرا که زمزمه هایی مبنی بر تحریم سیستم عامل اندروید و همچنین اینترنت کشور به گوش می رسد که این عوامل باعث شده است بسیاری از نخبه های کشور که در حوزه استارت آپ فعالیت می کنند و سرمایه های اصلی کشور می باشند به فکر خروج از کشور بیوفتند چرا که تعدادی از کشورهای همچون هلند، استرالیا، اتریش، کانادا و امارات چیزی به نام ویزای استارتاپی دارند؛ کافی است این افراد به آن‌ها اثبات کنند که در حوزه استارت‌ آپی مشغول به فعالیت بوده‌اند و می‌خواهند ایده خود را به کشور آن‌ها ببرند و به راحتی می توانند از کشور خارج شوند.

در این زمینه امید هاشمی، مدیر واحد کسب و کارهای نوین در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در مورد مشکلات حوزه استارت آپی کشور و همچنین خروج نیروهای نخبه در این حوزه گفت:

« در شرایطی که عرصه فعالیت بر استارت‌آپ‌ها تنگ می‌شود، خیلی از آن‌ها به فکر مهاجرت می‌افتند که اتفاق ناخوشایندی است. در هفته‌های اخیر چندین گروه از این افراد نزد من آمده‌اند که همگی به دنبال اخذ ویزا و مهاجرت هستند، حتی ویزای تعدادی از آن‌ها که استارتاپ‌های شناخته‌ شده ای هم هستند صادر شده و پیگیر رفتن هستند. مهم‌ترین رتبه برای رشد استارت‌آپ‌ها منابع انسانی با کیفیت است. موج جدید مهاجرت بین این افراد آغاز شده شده و به استارتاپ‌های در حال رشد بیشتر آسیب می‌زند. همه این اتفاقات هزینه فعالیت استارتاپ‌ها را بالا می‌برد. مثلا آن‌ها قبلا سرورها را با قیمت معقول از اروپا تهیه می کردند، اما در شرایط جدید قیمت سرور و اجاره آن چهار برابر شده است؛ در نتیجه استارتاپی که قبلا با 500 هزار تومان یک وب سایت تخصصی ارائه داده و به مدت یک سال از آن پشتیبانی می کرد، حالا باید همان سایت را به قیمت 3 میلیون تومان ارائه دهد. این مسائل در استارتاپ‌هایی که تازه در حال شکل گیری یا در مراحل رشد هستند بیشتر دیده می شود. حدود 60 استارتاپ‌هایی که در مراحل شکل‌گیری هستند و تیم های زیر 4،5 نفر دارند، تعطیل شده و ادامه فعالیت نمی‌دهند. همچنین 30 تا 40 درصد استارتاپ‌هایی که در مرحله رشد و بین 5 تا 15 نفر هستند فعالیتشان متوقف شده، چون سرویس هایشان گران است و مشتری ندارد. »

کلام آخر ...

قطعاً تعطیلی این شرکت های استارت آپی علاوه بر اینکه باعث کاهش کیفیت خرید مردم و همچنین افزایش تعداد بیکاران می شود باعث خروج نخبگان کشور در این حوزه و همچنین خروج سرمایه از کشور می شود که دولت می تواند با انجام سرمایه گذاری در این حوزه و تشویق سرمایه گذاران داخلی برا حمایت از این استارت آپ ها تا حدودی از بروز این مشکلات جلوگیری نماید.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 77796

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب