تیشه برداشت بی رویه به ریشه گیاهان بهاری چهارمحال خبرگزاری علم و فناوری - تیشه برداشت بی رویه به ریشه گیاهان بهاری چهارمحال و بختیاری/ فرزندانمان را از نعمت گیاهان دارویی بی بهره نکنیم

تیشه برداشت بی رویه به ریشه گیاهان بهاری چهارمحال و بختیاری/ فرزندانمان را از نعمت گیاهان دارویی بی بهره نکنیم

با برداشت های بی رویه از گیاهان دارویی و بهاری در چهارمحال و بختیاری نسل های آینده نمی توانند از آن ها استفاده های لازم را ببرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری، با زنده شدن زمین، خاک آنچه از دانه ها گیاهی که در خود نگهداشته پرورش می دهد و با بارش های فصول پاییز و زمستان آنها را به دوستداران گیاهان دارویی و خوراکی عرضه می کند.


در فصل بهار و رویش این گیاهان، بسیاری از مردم که انواع گیاهان خوراکی را می شناسند، به دامان طبیعت رفته و ساعات زیادی را صرف چیدن این گیاهان می کنند.

اغلب خانواده های این خطه نیز در روزهای بهاری با خرید گیاهان کوهی و خودرو اقدام به تهیه انواع غذا و آش های محلی می کنند و معتقدند برخی از این گیاهان خواص دارویی دارند و برای سلامتی مفید هستند.

داروهای گیاهی و خوراکی خودرو بدون استفاده از مواد ، سموم و کودهای شیمیایی در طبیعت رشد می کنند و با مصرف درست و به جا قادر به جلوگیری و درمان برخی بیماریها حتی از نوع صعب العلاج هستند.

وجود گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی فرصت مناسبی برای برخی بهره برداران است تا با تهیه و دسته بندی آنها درآمدی کسب و به سلامت مردم کمک کنند.

شنگ، مچه, آویشن, کنگر, سیر, تره کوهی, پونه کوهی و .... از جمله گیاهانی است که با آمدن فصل بهار در تمام نقاط استان چهارمحال و بختیاری نمایان می شوند و مردم از ان ها نهایت بهره را می برند.

این گیاهان علاوه بر مصرف خوراکی خاصیت دارویی هم دارد

 

گیاهان خودرو طعم بسیار لذیذی دارد

اعظم صالحی یکی از خانم های خانه دار چهارمحالی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ اظهار کرد: با آمدن فصل بهار برای چیدن گیاهان خودرو به طبیعت می رویم و نهایت استفاده را از ان ها میبریم.

وی تصریح کرد: شنگ، مچه، سیر کوهی, کنگر، تره کوهی, پونه کوهی و ... گیاهانی است که هم بسیار لذیذ است و هم خاصیت دارویی دارد که در تمام نقاط استان چهارمحال و بختیاری رویش دارد.

صالحی ادامه داد: این گیاهان را پس از چیدن تمیز کرده و بعد از شستشو برخی از آن ها به صورت خام قابل استفاده است و برخی دیگر باید پخته شود.

وی با اشاره به اینکه این گیاهان در غذا نیز مورد استفاده است بیان داشت: خورشت کنگر یکی از غذاهایی است که هم بسیار لذیذ و هم گیاه آن در بیابان رشد می کند و می توان از این نعمت الهی نهایت استفاده را کرد.

صالحی با بیان اینکه این گیاهان را می توان خشک و بعد استفاده کرد اذعان داشت: با خشک کردن این گیاهان می توان در طول سال نیز از ان ها استفاده نمود.
 

وی یادآور شد: این گیاهان را می توان از بازار نیز با قیمت مناسب خریداری کرد.

 

شناسایی 1300 گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری

فرامرز مردانی رئیس اداره مرتع داری چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز ؛ اظهار کرد: در استان چهارمحال و بختیاری تا کنون 1300 گونه گیاهی شناسیایی شده که 135 نمونه آن گونه گیاهان دارویی است.

وی  تصریح کرد: کلوس، موسیر، باریجه، آنغوذه، تره، آویشن، چای چوبان و ... توسط مردم شناسایی و از آن ها برداشت می کنند.

 

کلوس در چهارمحال و بختیاری رو به انقراض است

مردانی با اشاره به اینکه گیاهای مانند کلوس به خاطر بهره برداری بی رویه مردم و ساکنین اهالی و حتی گردشگران موجب انقراض آن گشته است بیان داشت: در حال حاضر تنها در منطقه سرآقا سید این گیاه دارویی وجود دارد و از آن بهره برداری می شود.

وی با اشاره به اینکه لازم است فرهنگ سازی لازم در این زمینه صورت گیرد که مردم استفاده بی رویه از این گیاهان دارویی نکنند بیان داشت: اگر به همین روش مردم بخواهند از گیاهان دارویی  بهره برداری کنند نسل های آینده نمی توانند از آن ه استفاده های لازم را ببرند.

مردانی با اذعان بر اینکه اگر طرح مرتع داری بازنگری شود و در آن کشت گیاهان دارویی صورت پذیرد می توان برای اشتغال و همچنین توسعه دادن این گیاهان کمک کرد اذعان داشت : تا کنون 25 هزار هکتار طرح مرتع داری در این استان بازنگری شده است.

 همان‌طور که زمستان به گیاه فرمان می‌دهد که چه زمانی گلبرگ‌هایش را باز کند، ساعتی دیگر در درون گیاه فعالیت‌هایش را با ساعات شبانه‌روز تنظیم می‌کند حال جای سوال باقی می ماند که این گیاهان خودرو و نعمت الهی که با این نظم دقیق رویش می کنند حیف نیست با برداشت های بی رویه از آن ها باعث تخریبشان شویم؟ 

که متاسفانه این روزها شاهد ورود تعداد زیادی از مردم شهرهای اطراف برای کندن کنگر به مزارع و دشت‌های شهر هستیم که باعث تخریب بیش از حد منابع طبیعی شده است

متاسفانه برخی از افراد نیز اقدام به آتش زدن  این گونه های گیاهای می کنند که  انتظار می‌رود منابع طبیعی ، آبخیزداری و محیط زیست استان در این مورد اقدامی موثر انجام دهند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 77847

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب