دانشمندان روشی یافته‌اند که:

نقش سلول‌های بنیادین در تعمیر دندان/ بزرگسالان در عرض دو ماه دندان در می‌آورند

محققان در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا سیتی نیویورک موفق شدند با کمک سلول‌های بنیادین بیمار کاری کنند که در عرض ۹ هفته دندان‌های تازه‌ای در دهان فرد رشد کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ پوسیدگی دندان، شایع ترین بیماری عفونی در میان انسان‌ها به شمار می‌رود،آمارها نشان می‌دهد که ۴۰ سال پیش، وضع سلامت دهان ایرانی‌ها بسیار بهتر از روزگار امروز در سبک زندگی مدرن است و وضعیت پوسیدگی ایرانیان در ۲۰ سال اخیر روند صعودی به خود گرفته است.

 

پوسیدگی ، یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد به خاطر آن به مطلب دندان پزشکان مراجعه می‌کنند و معمولا به دلیل آنکه خدمات دندانپزشکی در فهرست تعرفه‌های حمایتی سازمان‌های بیمه‌گر قرار ندارد، مبلغ زیادی از جیب بیمار بایستی پرداخت شود. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از مردم، ترجیح می‌دهند که دندان را بکشند تا از پر کردگی و ترمیم عصب و ریشه و رفع پوسیدگی که معمولا با درد نیز  همراه است، خلاص شوند.

با اینکه در حال حاضر کاشت دندان‌های مصنوعی یا ایمپلنت‌ها تا حد زیادی مشکلات دندانی افراد را برطرف کرده است اما بعضا افراد مسن توانایی نگه داشتن دندان‌ها مصنوعی را در دهان خود ندارند و این مساله به سخت شدن شرایط زندگی آنها دامن می‌زند.

دکتر جرمی مائو و تیم وی از دانشگاه کلمبیا توانستند با استفاده از سلول های بنیادی دندان های جدیدی را رشد دهند. وی توضیح می دهد: دندان از دست رفته با سلول های بنیادی خود بدن فرد جایگزین می شود و دندان به خودی خود با بافت اطراف تلفیق می شود. این امر روند بازسازی دندان زا تقویت می کند و منجر به رشد دندان جدید با سلول های بنیادی می شود. این روند درمانی می تواند به معنی پایان جراحی های گران قیمت دندان برای بازسازی لبخند باشد.

پیشرفت علم در زمینه دندانپزشکی

پیشرفت روز افزون علم باعث شده است که خیلی سریع به موفقیت‌های لازم در زمینه پزشکی دست یابیم، دانشمندان موفق شده‌اند با کمک سلول‌های بنیادین بیمار، کاری کنند که در عرض ۹ هفته دندان‌های تازه‌ای در دهان فرد رشد کند.

بیشتر بخوانید

TEETH COULD GROW BACK SOON IN 9 WEEKS

Goodbye Dental Implants, Dentist Grows New Teeth in Just 9 Weeks

به نقل از رزیاتو، محققان در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا سیتی نیویورک امیدوار هستند که بتوانند با کمک سلول‌های بنیادین هر فردی به او کمک کنند تا دندان‌های جدیدی در دهانش رشد کنند.

این دندان‌ها در حفره‌های خالی دهان رشد داده می‌شوند و این توانایی را دارند که با بافت لثه در اطراف خود آمیخته شوند. بر اساس گزارش منتشر شده در مجله علمی تحقیقات دندانپزشکی، محققان آزمایشات خود را روی ۲۲ موش آزمایشگاهی تست کرده‌اند و نتیجه آن مثبت بوده است اما هنوز روی انسان آزمایش نشده است.

پس از کاشتن فاکتورهای رشد در دهان موش، مواد استخوانی در دهان آن شروع به رشد کردند و در عرض ۹ هفته به یک بافت یکپارچه و منسجم رسیدند. به گفته محققان، این نخستین باری است که نوع بشر موفق شده ساختاری شبیه به دندان را در اندام‌های زنده‌ی موجودات زنده رشد دهد.

این یافته علمی جدید به لحاظ هزینه‌ای نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه است و فرد را از ایمپلنت‌های گران‌قیمت خلاص می‌کند. بعلاوه، این دندان‌ها خیلی سریع رشد کرده و جایگزین می‌شوند.

اگر نتیجه این آزمایش روی انسان موفقیت‌آمیز باشد، مزایای بیشماری برای فرد بدنبال خواهد داشت.

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵:۲۲

شناسه خبر: 77929

مطالب مرتبط :
بهره‌برداری از طرح تولید ملی ایمپلنت دندانی

بهره‌برداری از طرح تولید ملی ایمپلنت دندانی

خط تولید ایمپلنت دندانی توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی به عنوان شرکت تولید کننده این محصول با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
یاس
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۷:۱۵

واقعا معجزه بزرگی در رویش دندان اتفاق میفتد..و منی که الان توانایی پرداخت هزینه دندان را ندارم.میتونم امیدوارم باشم. که الان با امید بیشتری میتونم به خرج کردن در این مورد امیدوار باشم..*خدا همیشه معجزه هاش در علم نهفته بشر قرارراده.*

اشتراک گذاری مطالب