یک معلم فرزند شهید در گفتگو با علم و فناوری:

وظیفه معلم شکوفایی استعدادهای بالقوه نسل آینده کشورمان است/ سند ۲۰۳۰ را باید جدی گرفت

به سراغ با خانم نارگل احمدی فرزند شهید و معلم موفق ایران اسلامی که معلم بودن را برای خود نعمت بزرگ و موهبتی الهی می داند و درحیطه تحصیل علم و دانش مصصم وجدی است ، رفته ایم و گفتگویی تفصیلی و خواندنی را با وی داشته ایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ متاسفانه هر روزی که منصوب به یک نفر و یا یک گروه می باشد، آ افراد و یا گروه ها به شدت مورد توجه مسئولین و مردم قرار می گیرند اما چند روز بعد از آن دیگر کسی یادی از آن ها نمی کند و این قاعده برای معلمان نیز صادق است، کسانی که بی حاشیه و صادقانه یکی از مهم ترین نقش های اجتماعی؛ تربیت نیروی انسانی و نسل بعد را بر عهده دارند.

به همین منظور مصاحبه اختصاصی با خانم نارگل احمدی فرزند شهید و معلم موفق ایران اسلامی که معلم بودن را برای خود نعمت بزرگ و موهبتی الهی می داند و درحیطه تحصیل علم و دانش مصصم وجدی است . ضمن ارزوی توفیقات الهی برای ایشان و خانواده معزز شهید احمدی درفضایی صمیمانه همراه میشویم با زمزمه های مهر و مهربانی و عاطفه که چه خوش سرود که :

درس معلم ار بود زمزمه محبتی

جمعه به مکتب اورد طفل گریز پای را 

 

"روز معلم" به نام شهید و شهادت است.

روز معلم یادآور سالروز شهادت معلم دلسوز و انقلابی، استاد شهید مرتضی مطهری رضوان‌الله تعالي علیه است، که پس از شهادت ایشان ، به عنوان روز معلم نامگذاری شد.

براساس بیانات رهبرحکیم  انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی که فرمودند ، استاد مطهری به معنای واقعی کلمه یک معلم دلسوز بودند، که خوب فکر می کردند، خوب بیان می کردند و خوب دنبال می کردند. اینگونه اندیشه های عمیق اسلامی خود را در ذهن جوان های آن دوره، با همه محدودیت هایی که وجود داشت، می پروراندند و در این را شهید شدند.

من معلم هم اگر از شیوه و سبک معلمی این بزرگان الگو بگیرم و در تربیت شاگردانم، هردو گزینه علم و اخلاق  مدنظرم باشند، و به طور خاص در رشته تدریس خودم زیست شناسی را آمیخته با خداشناسی به شاگردانم آموزش دهم، بی تردیددر رسالتی که برعهده دارم،  موفق عمل کرده ام.

وقتی تربیت اسلامی و انقلابی  ملاک عمل باشد، در نتیجه نسلی پرورش خواهد یافت که در برابر شیاطین زمان سر ذلت و خواری خم نمی کند و با ایمان بخدا و الگو گرفتن از اءمه اطهار و گوش به فرمان ولایت، با شجاعت در برابر ظلم و زور می ایستد و  علم خود را در خدمت به انسان و بشریت بکار می گیرد  و با طاغوت و طاغوتیان زمان مبارزه می کند و داد مظلوم از ظالم می ستاند.

  خدا را شاکریم که انقلاب اسلامی ایران عزیزمان، علی رغم گمانه زنی های باطلی که دشمنان در سر می پروراندند، جشن چهل سالگی خود را پشت سر گذاشت و طبق بیانات مقام معظم رهبري، وارد فصل جدیدی از زندگی خود شد، که همان گام دوم یا مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی است.

از آنجا که معلم، سرمایه انسانی کشور را در اختیار دارد، نقش معلم در تبیین گام دوم انقلاب  بسیار حاءز اهمیت است.

طبق بیانات رهبری: نقش معلم هویت سازی فرهنگی است. و هویت انسان، به فرهنگ، به دانسته ها و سبک زندگی اوست.

بنابراین، من معلم می توانم با دانشی که در اختیار شاگردانم قرار می دهم، از طریق توانمندسازی علمی آنها و همچنین آشنا کردن شاگردانم با سبک زندگی و فرهنگ اسلامی و شناساندن روحیه کفر ستیزی، در جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی گام بردارم.

 من افتخار این را دارم که فرزند شهید هستم و خودم را مدیون قطره قطره خون شهدای عزیزی میدانم که به پای درخت تنومند انقلاب اسلامی ایران ریخته شده، پس تا پای جان و تا آخرین نفس، گوش به فرمان ولایت در مسیر اعتلای انقلاب اسلامی ایران گام برمی دارم تا انشاءالله پرچم آن را به دست صاحب اصلی، آقا حجة بن الحسن العسکری امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف بسپاریم.

 بدون شک در تبیین اهداف انقلاب اسلامی همه ما مسءول هستیم، هر کسی به نوعی، در هر حرفه و پیشه ای که هست.

من به عنوان یک معلم از طرف همکاران خودم و سایر معلمان دلسوز کشورم از شما تقاضا دارم که صحبت ما را به گوش مسولین محترم برسانید که حتما به امر تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش بیش از این که هست بها بدهند،  و حمایت کنند.

درحال حاضرنیاز به مراکز تحقیقاتی مجهز به امکانات آزمایشگاهی در زمینه های مختلف علمی هست که متاسفانه در حال حاضر اصلا وضعیت مناسب ندارد.

وضعیت معیشتی معلمان نیارمند توجه جدی مسءولان است  تا معلمان بتوانندبا آرامش  بیشتری به امر تعلیم و تربیت نسل آینده ساز مملکت بپردازند و دغدغه تامین معیشت خانواده را نداشته باشند

در شرایط کنونی با توجه به گرانی های بی حد و مرز، که متاسفانه از سوی دولت هم نظارتی جدی صورت نمیگیرد باعث شده خیلی از   همکار ان فرهنگی ما  که عهده دار مسءولیت خانواده هم هستند، به سمت شغل دوم و سوم روی بیاورند، که بی تردید در روند تعلیم و تربیت دانش آموزان  بی تاثیر نخواهد بود. و این امر نگاه و رویکرد جدی و راهکار عملی مسءولین ذیربط را می طلبد که از دغدغه های معلمان بکاهند و توجه و تمرکز فکری آنها را به سمت کلاس و درس و شاگردان معطوف سازند.اصولا  فکر آزاد؛ خلاقیت، ابتکار و نوآوری هم به دنبال خواهد داشت. ما بایستی شرایط را برای شکوفایی استعدادهای بالقوه نسل آینده کشورمان، فرزندان این مرز و بوم مهیا کنیم، یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار هم، معلمان هستند. رسیدگی به مشکلات این قشر از جامعه، بسیار حایءز اهمیت است. براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش:

تحقق ارزشها و آرمان های متعالی انقلاب اسلامي مستلزم تلاش همه جانبه در تمام ابعاد فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی است. عرصه تعلیم و تربیت نیز از

مهمترین زیرساخت های پیشرفت همه جانبه کشور و ابزار جدی برای ارتقاء سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه های مختلف است. به این ترتیب تحقق آرمانهای متعالی انقلاب اسلامی ایران  در گرو تربیت انسان های عالم متقی و آزاده و اخلاقی است.

تحقق این هدف نیازمند ترسیم نقشه راهی است که در آن نحوه طی مسیر، منابع و امکانات لازم ، تقسیم کار در سطح ملی و الزامات در این مسیر به صورت شفاف

و دقیق مشخص شده باشد.

در این سند در بند هفتم بیان گزاره های ارزشی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی، به نقش معلم (مربی) به عنوان هدایت کننده و اسوه ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریتهای نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی اشاره شده است.

بنابراین توجه به این عنصر بسیار مهم و موثر در امر تعلیم و تربیت حاءز اهمیت است.

 از گام اول که نحوه گزینش معلمان است بایستی توجه جدی داشته باشیم که معیارها و ارزش‌های مدنظر در گزینش افراد، منطبق بر فرهنگ اسلامی مان باشد، تا نهایتا وضعیت حقوقی، معیشتی و.... آنها که نیاز به توجه بسیار جدی مسءولین امر دارد.

و به این مساله هم توجه داشته باشیم که در جنگ نرم، نفوذ دشمنان نظام اسلامی مان بسیار ظریف و دقیق است و تغییر فرهنگ مان را نشانه گرفته اند، که در این زمینه چه بستری بهتر از آموزش و پرورش!!

 

همانطور که الان می شنویم عده ای دست اندرکارند تا در مدارس سند 2030 را به اجرا در آورند و یا در برخی مدارس این سند بطور مخفیانه در حال اجراست، خب قضیه خیلی جدی تر می شود.

 امید است که مسءولین دلسوز این نظام اسلامی به موضوع آموزش و پرورش مبتنی بر ارزش های اسلامی بیش از پیش توجه نموده و واقعا در این مسیر دست از تلاش برندارند.

ثروت ما همین سرمایه های انسانی و آینده سازان کشور اسلامی مان هستند

 لازم میدانم به عنوان یک معلم و کسی که دغدغه فرهنگی دارد کتابی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی معرفی نمایم .

 

کتاب" سلام بر ابراهیم"

جلد اول و دوم

انتشارات شهید ابراهیم هادی

 

این کتاب، زندگی نامه و خاطرات پهلوان بی مزار شهید ابراهیم هادی است.

 این شهید بزرگوار معلم عربی و ورزش بودند و در سال تحصیلی 58-59 به عنوان معلم نمونه انتخاب شدند.

سبک زندگی این شهید بزرگوار و نحوه ارتباط ایشان با دانش آموزان، اخلاق و منش ایشان الگوی بسیار خوبی برای من و همکارانم است .

 

مصاحبه گر :سیده فاطمه حسینی

زمان انتشار: سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷:۴۹

شناسه خبر: 77954

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب