خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد:

معضلات فرهنگی مهمترین سد راه تشکیل خانواده / دولت مشوق های گوناگونی برای ازدواج جوانان در نظر بگیرد

مشکلات و معضلات زیادی در راه ازدواج جوانان وجود دارد که مهمترین آن را می توان معضلات فرهنگی و مدگرایی جدیدی که در جامعه و کشور ما باب شده است نام برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، ازدواج یک مسئله مهم برای زندگی جوانان است که بیشتر در اواخر دهه دوم و دهه سوم زندگی خود برای آن برنامه ریزی می کنند تا این امر الهی را انجام دهند.

اما با زندگی ماشینی و شهر نشینی موانعی سد راه این قشر از جامعه وجود دارد که ازدواج آنها را با مخاطرات مواجه می کند و روز بهه روز به روز هم این مشکلات بیشتر می شود و نمود زیادتری پیدا می کنند.

معضلات زیادی سد راه ازدواج جوانان است که نتوانند این امر عاطفی و دینی را انجام دهند که مهترین آنها بر اساس اعلام وزارات ورزش و جوانان نداشتن شغل دائم و بیکاری است.

مهمترین معضل ازدواج جوانان نداشتن شغل دائم

بر همین اساس امین محدث مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان مهمترین معضل ازدواج جوانان ۱۵ ساله و بیشتر را نداشتن شغل دائم با ۳۳ درصد، بیکاری با ۳۰.۳ درصد، وضع نامناسب مالی سرپرست با ۱۲.۷ درصد، مشکل تهیه مسکن با ۶.۲ درصد و و سایر معضلات با ۱۷.۸ درصد عنوان کرد.

این سخنان بر اساس تحقیقاتی است که وزارت ورزش و جوانان که متولی امور جوانان کشور محسوب می شود انجام شد و از سوی مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان این وزارتخانه به اطلاع عموم رسید.

اما یکی از جوانان اهوازی درباره معظلات ازدواج برای جوانان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری بیان کرد: همان طور که از سوی مدیرکل دفتر هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان داشتن شغل مهمترین مشکل است که این قشر از جامعه را مجبور به کناره گیری از ازدواج کرده است.

وی اضافه می کند: آن طور که می دانم بر اساس قانون ایجاد شغل برای افراد جامعه به ویژه نسل جوان و کمک به اشتغال افراد به عهده دولت است که متاسفانه در سال های اخیر این موضوع به فراموشی سپرده شده و کسی در فکر جوانان نبوده است.

این جوان تصریح می کند که دولت نه تنها شغل های پایدار و زیادی را برای جوانان ایجاد نکرد بلکه با رکود اقتصادی که در جامعه ایجاد شد افراد زیادی هم که در کارخانجات و کارگاه های کوچک و بزرگ مشغول به کار بودند نیز از کار بیکار شدند.

باید جوانان را برای ازدواج در سن مناسب آن تشویق کرد

وی ادامه می دهد بر خلاف گفته های برخی، جوانان عزیز ما به حداقل های زندگی برای تشکیل خانواده قانع هستند ولی متاسفانه در حال حاضر داشتن همان حداقل ها هم برای آنها میسر نیست زیرا یا بیکار هستند و یا اینکه حقوق های دریافتی با توجه به گرانی کفاف زندگیشان را نمی دهد که باید دولت به ویژه وزارت ورزش و جوانان فکری اساسی برای رفع مشکلات آنها کند.

وجود مشکلات فراوان سبب شده که سن ازدواج در بین افراد جامعه به ویژه نسل جوان افزایش پیدا کند و این روند صعودی همچنان نیز ادامه دارد.

آیت الله محسن حیدری امام جمعه موقت اهواز و استاد سطح عالی حوزه علمیه درباره بالا رفتن سن ازدواج در کشور  هشدار می دهد و می گوید: این یک خطر جدی برای جامعه محسوب می شود.

وی با اشاره به مشکلات سد راه جوانان، توقعات و انتظارات بیجا، تشریفات و چشم و هم چشمی را از عوامل مهم پیوند جوانان و بالا رفتن سن ازدواج اعلام و بیان می کند که بر اساس آماری که داریم تعداد زیادی از دختران ما مجرد هستند، باید جوانان را برای ازدواج در سن مناسب آن تشویق کرد و اجازه ندهیم سن آنها بالا برود.

امام جمعه موقت اهواز با تاکید بر این نکته که باید زمینه مناسب را برای تشکیل زندگی سالم جوانان آماده و مهیا کنیم اضافه می کند: ازدواج سنت پیامبر اسلام (ص) است و باید در این راستا حرکت ‌های خیرخواهانه با مشارکت همه به ویژه دستگاه‌ های اجرایی استان خوزستان انجام شود.

استاد حوزه های علمیه اهواز نحوه ازدواج و سیره و سلوک ائمه اطهار(ع) را بهترین الگو برای خانواده ها بیان می کند و ادامه می دهد که رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که باید سیره و شیوه زندگی فردی و اجتماعی اهل بیت(ع) را الگو قرار دهیم و آن را الگوگیری جوانان و حل مشکلات و معضلات جامعه گسترش دهیم.

مدگرایی جدیدی در جامعه و کشور باب شده

وی با اشاره به این نکته که مجهز کردن جوانان برای تشکیل زندگی سالم از فعالیت‌ های مهم جامعه باید باشد، تاکید می کند که فرهنگ ‌سازی امر ازدواج باید از متن خانواده آغاز شود و برای انجام این کار با ارزش نیاز است که مسئولان و خیران نیکوکار همراهی و همکاری کنند.

برای ریشه یابی و چگونگی رفع مشکلات ازدواج جوانان به سراغ دکتر علی مولایی پارده کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت شرق اهواز رفتیم که می گوید: مشکلات و معضلات زیادی در راه ازدواج جوانان وجود دارد که مهمترین آن را می توان معضلات فرهنگی و مدگرایی جدیدی که در جامعه و کشور ما باب شده است نام برد.

وی روابط عاطفی خارج از چارچوب خانواده به صورت های گوناگون از از دیگر عوامل فرار جوانان از زندگی زناشویی عنوان می کند و ادامه می دهد: این مسئله باعث دلزدگی و نگرش منفی نسل جوان نسبت به ازدواج شده است، مسئله فرهنگی خود مبحث بسیار گسترده ای دارد که مجال بحث و گفت و گو درباره آن نیست.

کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت شرق اهواز تصریح می کند: معضل دوم که مشکل حساس و بسیار مهمی محسوب می شود موضوع اشتغال و بیکاری و بحث مادی و مالی است که مانع ازدواج خواهد شد و سبب می شود که جوانان زیر بار ازدواج شانه خالی کنند.

وی در همین ارتباط توضیح می دهد که وقتی جوانی نتواند از نظر مالی خودش را تامین و نیازهای اولیه زندگی را برطرف کند و از نظر مالی نشود خود را پشتیبانی کند نمی تواند نیازهای دیگرش را نیز فراهم سازد به همین خاطر تن به ازدواج نمی دهد و اگر هم این کار را انجام دهد مشکلات جدی تری را برای او ایجاد خواهد شد که منجر به شکست می شود.

خانواده از لحاظ عاطفی، مالی و معنوی فرزندشان را آماده کنند

دکتر مولایی پارده در ادامه سخنان خود به طرح چند سوال می پردازد و عنوان می کند: برای حل این مسئله چه راه حلی وجود دارد و چه کار باید بکنیم؟ دو راه حل برای رفع این معضل در جامعه وجود دارد یک راه حل آنی و کوتاه مدت است که برای کسانی است که هم اکنون زمان ازدواجشان است دولت تسهیلات را ارائه دهد تا نگرش آنها را عوض کندو ازدواج کنند.

کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت شرق اهواز درباره راه حل بلند مدت برای رفع مشکل ازدواج را اینگونه بیان می کند که دولت از دوران تحصیلات در مدرسه مهارت های کارورزی و مهارت هایی که سبب می شود شخص به سمت کار و تلاش گرایش پیدا کند و از همان اول با تلاش و کوشش دست و پنجه نرم کند را آموزش دهد تا افراد را طوری بار بیاریم که در دوران نوجوانی و جوانی بتوانند روی پای خودشان بایستند و برای اشتغال منتظر دولت نمانند.

وی با تاکید بر این نکته که نقش خانواده بسیار مهم، حساس و سرنوشت ساز در موضوع ازدواج فرزندان است، می گوید: والدین چطور در خانواده پدر و مادر چگونه با فرزندشان برخورد می کنند؟ آیا بین زن و شوهر دعوا و درگیری هست و یا مشکلاتی وجود دارد؟ آیا مشکلاتی که وجود دارد آسیبی به کودک وارد کرده؟ آیا جلوی فرزند بحث و مشاجره داشتند؟ آیا کانون خانواده سرد بود؟ آیا پدر و مادر از ازدواج خود ابراز پشیمیانی کردند؟ اینها سوالاتی که پاسخ آنها می تواند در آینده زندگی فرزند تاثیر به سزایی داشته باشد. اگر باورهای غلط فرزندپروری را پیاده کردند قطعا نگرش فرزند به ازدواج منفی خواهد بود و گرایشی به این سمت ندارد و چه بسا تن به ازدواج هم ندهد.

دکتر مولایی پارده با طرح این سوال که والدین چه کار می توانند کنند؟ می گوید: راه کوتاه مدت این است که پدر و مادر از لحاظ عاطفی، مالی و معنوی فرزندشان را آماده کنند و در این راه به حمایت از او بپردازند.

وی اضافه می کند: اما راه حل بلند مدت این است که از همان کودکی به فرزند خود بها و ارزش بدهیم، به او احترام بگذاریم و اجازه دهیم تلاش و کوشش کند، او را به عنوان عضوی از خانواده بپذیریم کانون خانواده را گرم نگه بداریم و دیدگاه و نگرش ایشان را از همان کودکی نسبت به ازدواج مثبت به بار بیاوریم.

توقعات بالا و انتظارات نا به جا مشکلات مهم ازدواج

مشکلات فرهنگی مهمترین معضلات سد راه ازدواج و تشکیل خانواده در بین جوانان هستند که این مسئله را آیت الله سید ابوالحسن حسن زاده امام جمعه موقت اهواز و استاد حوزه و دانشگاه مورد تاکید قرار می دهد.

وی با اشاره به مشکلات سد راه جوانان برای ازدواج می گوید: بخشی از این معضلات فرهنگی است که از جمله آنها می توان به توقعات بالا، انتظارات نا به جا و در نظر نگرفتن واقعیات اشاره کرد.

امام جمعه موقت اهواز بخش دیگری از مشکلات سد راه جوانان برای ازدواج را معضلات اقتصادی می داند و تاکید می‌کند: مجموعه اینها سن ازدواج را بالا برده و متاسفانه دوران ازدواج را کوتاه کرده و سبب بروز آمار بالای طلاق و مشکلاتی که در جامعه شده است.

وی درباره راه حل برداشتن موانع سد راه تشکیل خانواده جوانان نیز می گوید که آنچه تاکیدات بسیار زیاد مقام معظم رهبری درباره زندگی است مقداری می تواند به آنجه که وظیفه ما در بحث ازدواج است کمک کند.

آیت الله سید ابوالحسن حسن زاده تصریح می کند که در اسلام تاکید شده ازدواج در سن پایین  انجام شود آن هم ازدواج های پایدار و طولانی، این مسئله هم کار فرهنگی می خواهد هم کار اقتصادی، قوانین و مقررات اجرایی نیز باید اصلاح شود.

استاد حوزه علمیه اهواز عنوان می کند: رسانه ها، صدا و سیما و سایر دستگاه ها هم باید پای کار بیایند تا بتوانیم امر ازدواج را به خوبی انجام دهیم.

امیدواریم هم خانواده ها و هم مسئولان دولتی به ویژه وزارت ورزش و جوانان که متولی امور قشر جوان جامعه محسوب می شود به خود بیایند و در راستای حل مشکلات ازوداج و تشکیل خانواده گام بردارند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 77979

مطالب مرتبط :
ازدواج

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندر ماهشهر:

تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین دغدغه های جوانان ما تبدیل شد

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندرماهشهر نوشت: فریضه تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین چالش ‌های جامعه ایرانی و دغدغه جوانان ما گردیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب