آنتی‌بیوتیک موجود در برخی رودخانه‌های جهان از مقدا خبرگزاری علم و فناوری - آنتی‌بیوتیک موجود در برخی رودخانه‌های جهان از مقدار مجاز تجاوز می‌کند
تحقیقات نشان می‌دهد؛

آنتی‌بیوتیک موجود در برخی رودخانه‌های جهان از مقدار مجاز تجاوز می‌کند

اولین تحقیق تاریخ نشان می‌دهد غلظت آنتی‌بیوتیک موجود در برخی از رودخانه‌های جهان بیش از ۳۰۰ برابر حد مجاز است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از ScienceDaily؛ محققان به جستجوی ۱۴ آنتی‌بیوتیک رایج در رودخانه‌ها در ۷۲ کشور در میان شش قاره پرداختند و در ۶۵ درصد محل‌ها آنتی‌بیوتیک یافتند.

مترونیدازول که به منظور درمان عفونت‌های باکتریایی شامل عفونت پوستی و دهان به کار می‌رود، بیشترین میزان را از نظر فراتر بودن از حد مجاز دارا بود که در محلی در بنگلادش 300 بار بیش از حد مجاز بود.

در رودخانه تایمز و یکی از شاخه‌های آن در لندن، محققان حداکثر غلظت کلی آنتی بیوتیک را ۲۳۳ نانوگرم در لیتر یافتند که ۱۷۰ برابر کمتر از بنگلادش بود.

بالاترین آنتی بیوتیک موجود نیز تری متوپریم بود که در ۳۰۷ سایت از ۷۱۱ محل مورد آزمایش تشخیص داده شد و ابتدا به منظور درمان عفونت‌های دستگاه ادراری به کار می‌رفت.

این تیم بیان داشت که اغلب محل‌های موردنظر در اروپا، امریکای شمالی و امریکای جنوبی تا حدودی نگران‌کننده بود و در آسیا و افریقا نیز فراتر از حد مجاز بود. این امر نشان‌دهنده آن است که شیوع آنتی‌بیوتیک‌ها در آب «مساله‌ای جهانی» است.

محل‌هایی که بیشترین غلظت آنتی بیوتیک را دارا بودند شامل کنیا، بنگلادش، غنا، پاکستان و نیجریه بود و در اروپا نیز اتریش بالاترین آنتی‌بیوتیک را داشت.

همچنین مشخص شد محل‌های دارای خطر بالا در کنار سیستم‌های تصفیه آب بودند.

یکی از محققان این تحقیق بیان داشت: «بسیاری از دانشمندان و سیاستمداران نقش محیط زیست طبیعی را در مساله مقاومت ضدمیکروبی تشخیص داده‌اند. داده‌های ما نشان می‌دهد شیوع آنتی بیوتیک رودخانه‌ها یک عامل مهم در این زمینه است.»

حل این مساله یک چالش بزرگ خواهد بود و به سرمایه‌گذاری به منظور درمان ضایعات و فاضلاب و تمیزکردن محل‌های آلوده کمک خواهد کرد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹:۴۳

شناسه خبر: 78056

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب