در بیرجند اتفاق افتاد؛

ساخت دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی

برای اولین بار در خراسان جنوبی دستگاه تولید کمپوست از زباله خانگی تولید شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی؛ دستگاه تولیدکننده کمپوست از زباله‌تر با هدف مدیریت پسماند منازل و کمک به حفظ محیط زیست از طریق تبدیل زباله در مبدأ به محصول ارزشمند و قابل مصرف، طراحی و ساخته شده است. این دستگاه از طریق خردکردن زباله، مخلوط کردن آن با موادی که فرآیند تجزیه را تسریع و میزان ازت و کربن را تنظیم می‌کند (براده چوب بعلاوه فسفات دی آمونیوم یا جوش شیرین)، گرمادهی و هوادهی زباله تری را که به طور طبیعی به بیش از 50 روز زمان برای تجزیه نیاز دارد در مدت زمان 2 روز به کمپوست سرشار از مواد آلی با قابلیت استفاده در گلدان‌ها و باغچه منازل تبدیل می‌کند.

این دستگاه با ابعاد 120*60*30 با قاب پوششی پی وی سی, دارای یک موتور برقی است که زباله های خانگی مانند باقیمانده میوه و سبزیجات را  درون مخزن خردکن از جنس استیل بوسیله تیغه هایی خرد کرده و سپس در مخزن خواب (از جنس استیل) با مواد خاصی که به فرایند تجزیه سرعت می‌بخشند، ترکیب می‌کند. سپس به کمک گرم کن صفحه ای تعبیه شده در زیر مخزن مواد در دمای 50 تا 60 درجه سانتی گراد به مدت 48 ساعت نگهداری می شوند تا تبدیل به کمپوست یا خاک قابل کشاورزی برای استفاده در باغچه منازل یا گلدان گردد. در طول این مدت مواد در هر ساعت به مدت چند ثانیه هوادهی می شوند تا تجزیه به صورت هوازی رخ دهد و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری شود و بوی نامطبوع حداقلی و احتمالی در سیستم توسط یک سیستم بوگیر جذب خواهد شد.

این دستگاه به منظور جلوگیری از هدررفت مقادیر زیادی از زباله‌هایی به کار می‌رود که هر ایرانی روزانه تولید می‌کند. موارد کاربرد این طرح آپارتمان‌ها، ادارات و سازمان‌ها هستند. این دستگاه در حال حاضر نمونه‌ای مهندسی‌شده است.

این دستگاه با توجه به ابعاد کم, قابلیت استفاده در آشپزخانه ها و بالکن ها را دارد و به افراد علاقه مند به محیط زیست کمک می کند تا با تولید زباله کمتر در حفاظت از محیط زیستشان شریک شده و از موادی که روزی دور می ریختند به شکل صحیح, برای پرورش گل و گیاهان خانگی و آپارتمانی خود استفاده کنند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 78303

مطالب مرتبط :
دورین

ابداعی جدید در دنیای پزشکی :

باند زخم کش، ترمیم کننده ی زخم و کم هزینه ساخته شده از پوسته ی میوه ی دورین

دانشمندان در حال حاضر روشی را برای استفاده از پوسته های دور ریخته شده ی میوه ی دورین برای ایجاد بانداژهای هیدروژل ضد باکتری ارزان و سازگار با محیط زیست ایجاد کرده اند.

مشعل پلاسمایی

روشن شدن مشعل انرژی های نو با فناوری پلاسما

یک شرکت دانش‌بنیان با بومی سازی فناوری و طراحی مشعل‌های پلاسمایی جهت امحای زباله های خطرناک، امکان تجزیه و تبدیل زباله‌ به انرژی را فراهم کرده است که علاوه بر حفظ محیط زیست باعث ارز آوری یک میلیون دلاری در سال هم شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
زهرا
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۶:۳۴

من خیلی خوشحالم بابت این دستگاه اما چگونه میشه تهیه کرد وخود در منزل داشته باشیم

هاجر خوبه
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴:۱۵

سلام قیمت چند؟

لیلا فرزادی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶:۰۲

سلام و عرض احترام چطور میشه این دستگاه رو خریداری کرد؟

اشتراک گذاری مطالب