علم و فناوری بررسی می کند؛

آیا ایران به سلاح پیشرفته A۲ / AD دست یافته است ؟ / قدرت نظامی ایران بلای جان تروریست های آمریکایی در منطقه

روزنامه لبنانی البناء در یادداشتی از دستیابی ایران به دو سلاح پیشرفته و سری خبرداده که یکی از این سلاح ها را A۲ / AD معرفی کرده که باعث وحشت تروریست های آمریکایی در منطقه شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بعد از پایان جنگ تحمیلی ، مسئولین کشورمان متوجه شدند بسیاری از کشورهای جهان حاضر نیستند یک متر سیم خاردار در اختیار کشورمان قرار دهند چه برسد به سلاح های پیشرفته. به همین دلیل مسئولین نظامی کشورمان با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و با اتکا به دانش بومی و خودباوری جوانان کشورمان به سمت تولید سلاح های مورد نیاز کشور حرکت کردند چرا که می دانستند در صورت تحمیل جنگی جدید، ایران با مشکلات عدیده ای برای تهیه ی سلاح روبه رو خواهد شد.

امروز 30 سال از جنگ تحمیلی گذشته است ایران از لحاظ قدرت نظامی چنان پیشرفت کرده است که تحسین و تعجب جهانیان را در پی داشته است چرا که کشورمان با وجود شدیدترین تحریم های آمریکا، موفق به ساخت پیشرفته ترین سلاحی های جهانی آن هم با استفاده از دانش بومی خود شده است. سلاح هایی که قدرت بازدارندگی آن باعث وحشت جبهه ی آمریکایی-اسرائیلی- عربی شده است و دشمنان کشور نیز با توجه به اطلاعات محدودی که از قدرت این سلاح ها دارد در بدترین شرایط و تنش های منطقه ای فکر حمله به ایران را نمی کند.

در این رابطه روزنامه لبنانی البناء در یادداشتی از دستیابی ایران به دو سلاح پیشرفته و سری خبرداده است که باعث وحشت نیروهای آمریکایی در منطقه شده است. در مقدمه این یادداشت آمده است:

بسیاری می‌پرسند سلاح سری ایرانی‌ها چیست که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آن به مهار هیولای آمریکا و کشیدن دندان ‌های آن و بیرون انداختنش از میدان تهدید کرده است، آن هم با وجود پتانسیل نظامی بزرگ آمریکا از جمله ادوات و افراد نیروی هوایی و دریایی خود که در پیرامون ایران مستقر کرده است. به نوشته البناء، پاسخ  ایرانی‌ها این است که دو نوع سلاح وجود دارد... یک نوع خاص تا زمان وقوع جنگ بزرگ، محرمانه باقی خواهد ماند و نوع دیگر برای قدرت‌های بزرگ شناخته شده است. هر دو نوع سلاح را ایران بومی سازی کرده و با یک تلاش کاملا ملی به دست آورده است.اما سلاحی که کشورهای بزرگ آن را می‌شناسند و نمی‌دانند ایران به آن دست یافته است، سلاح الکترونیکی  A2 / AD (عدم دسترسی/انکار ناحیه) است.

در ادامه این گزارش به معرفی سلاح الکترونیکی  A2 / AD خواهیم پرداخت.

سلاح الکترونیکی  A2 / AD چیست ؟

سلاح  A2 / AD در واقع جزء سلاح های پیشرفته است که در جنگ های الکترونیکی از آن استفاده می شود. این سلاح این قابلیت را دارد که تسلیحات نظامی دشمن را همچون کشتی های جنگی، ناوها، هواپیماها، پهپادها و هر وسیله ای الکتریکی را از فواصل دور از کار بیندازد همچنین در صورت تمایل به شکل الکترونیکی آن ها را نابود کند.

کدام کشور تا کنون از این سلاح استفاده کرده است؟

تا کنون تنها روسیه به صورت رسمی از دستیابی به این سلاح سخن به میان آورده است و بنا بر اعلام مقامات این کشور و اعترافات مقامات پنتاگون، روسیه دوبار از این سلاح سری علیه نیروهای آمریکایی استفاده کرده است.

اولین بار در سال 2014 حمله الکترونیکی بمب افکن روسی به ناو آمریکایی دونالد کوک در دریای سیاه اتفاق افتاد. در این سال ناو آمریکایی شروع به انجام حرکات تحریک آمیز در دریای سیاه  برای ایجاد تنش و مجبور کردن روسیه به واکنش نظامی می کند اما مقامات روسی در حرکتی پیش‌دستانه و با استفاده از سلاح سری خود ، به تمام سیستم های الکترونیکی و سلاح های این ناو آسیب زده و آنها را کاملا از کار می اندازد تا جایی که 27 ملوان سرنشین ناو آمریکایی بلافاصله درخواست دادند ماموریت کاری آن ها کلا لغو شود؛ چون ناو آنها فقط به آهن پاره‌ای رها در آب تبدیل شده بود.

اما اتفاق دوم در ایالت آلاسکای آمریکا اتفاق افتاد زمانی که  بمب افکن‌ های روسی سامانه‌ های پدافند هوایی آمریکا را که مامور دفاع از مقر ساختمان فرماندهی دفاع ژئو فضایی آمریکا موسوم به «NORAD » را دچار اختلال الکترونیکی کردند. مقامات روس به خلبانان خود دستور دادند در صورتی که نیروی هوایی آمریکا بخواهند جنگنده‌ های خود را برای رهگیری بمب افکن‌ های روسی بفرستند مانع برخاستن هر گونه هواپیمای آمریکایی شوند. اتفاقی که کاملا همین گونه رخ داد. بمب افکن‌ های روسی با هدف قرار دادن مواضع آمریکایی اجازه ندادند هیچ جنگنده آمریکایی از سر جایش تکان بخورد و در بیستم آوریل 2017 وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این برای اولین بار نبود که آمریکایی‌ها را از این طریق تنبیه کرده است.

آیا ایران نیز به این سلاح دست یافته است ؟

شواهد موجود نشان می دهد که طی سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران نیز موفق شده است که سلاح پیشرفته  A2 / AD روسیه را با استفاده از دانش داخلی خود بومی سازی کند.

نه سال پیش یعنی در پنجم دسامبر 2011 ، نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران موفق شد یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین فوق پیشرفته آمریکایی به نام RQ-170 که از مرزهای شرقی وارد کشور ایران شده بود را سالم به زمین بنشاند. خبری که در آن زمان به تیتر اول رسانه های جهان تبدیل شد و مقامات ارشد کاخ سفید تا 24 این خبر را تکذیب کردند و اعلام نمودند ایران حتی قابلیت شناسایی و رهگیری این پهپاد را ندارد چه برسد به آن که بتواند این پهپاد را سالم به غنیمت بگیرد.

پهپاد RQ-170 غنیمت گرفته شده ایران از آمریکا

اما بعد از آن که تصاویر و عکس این پهپاد توسط نیروی هوافضای سپاه پخش شد مقامات آمریکایی چاره ای جزء تایید این خبر نداشتند. به عقیده بسیاری از کارشناسان جمهوری اسلامی ایران با استفاده از سلاح بومی سازی شده  A2 / AD موفق به از کارانداختن سیستم های پیشرفته این پهپاد شده اند. شکار پهپادهای MQ-1C ، Shadow، ScanEagle، RQ-11،  MQ-9 و ... را می توان از جمله دست‌آوردهای احتمالی استفاده از این سلاح نامید.

در این رابطه بخوانید:

چرا ایران بزرگترین کلکسیون دار پهپادهای آمریکایی به شمار می رود ؟/با غنیمت های نیروی هوافضای سپاه از تروریست های آمریکایی آشنا شوید+فیلم و عکس

 

اعتراف مقامات آمریکایی به دستیابی ایران به سلاح های پیشرفته جنگ الکترونیک

سال گذشته تصاویری از به زمین نشستن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی در عراق منتشر شد که توجه کارشناسان جهان را به خود جلب کرد. این پهپاد پیشرفته آمریکایی علاوه بر آن که قابلیت جاسوسی ، عکس برداری و فیلم برداری از فواصل چندده کیلومتری از آسمان بر روی زمین را داشت توانایی بمب باران مواضع دشمن با دقت بالا را نیز برای آمریکا فراهم می کرد. علاوه بر آن ، در صورتی که اپراتورهای این پهپاد ، اطلاعات این پهپاد را در خطر می دیدند می تواتنستند این پهپاد را از فاصله دور منهدم کنند. اما نیروهای متخصص ایرانی موفق شده بودند سیستم الکترونیکی این پهپاد را مختل کند و آن را سالم به زمین بشانند. زمانی که آمریکا متوجه عدم کنترل خود بر روی این پهپاد شد دستور به انهدام آن توسط جنگنده های خود را داد.

پهپاد پیشرفته آمریکایی که ایران موفق به نشاندن آن شد

در این رابطه  مایکل مالوف، مقام سابق پنتاگون، در گفتگویی که با راشاتودی، درباره تصاویری به زمین نشاندن هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا در عراق و سوریه توسط ایران منتشر شده بود، گفت :

این تصاویر واقعی و تنها بخشی از توانمندی الکترونیکی ایران است. او در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است ایرانی‌ها این هواپیمای بدون سرنشین را تحت کنترل گرفته و آن را وادار به فرود کرده باشند، گفت : بله، مسلماً. احتمالاً آن‌ها نه تنها این کار را کردند، بلکه در واقع می‌توانند از آن برای دستیابی به اطلاعات درباره آنچه که ما می‌بینیم استفاده کنند تا بر اساس آن بتوانند نیرو‌های خود را حرکت دهند.

مالوف اذعان کرد: ایرانی‌ها سال‌هاست که در جنگ الکترونیک متخصص هستند. آن‌ها در هک کردن عالی هستند و قادرند برای کنترل یک هواپیمای بدون سرنشین، سامانه آن را تحت کنترل درآورند. یک ایرانی به من گفت که اگر آن‌ها می‌توانند این کار را در سطح پیشرفته‌تری انجام دهند، قادر به انجام این کار با رادارها، کشتی‌های ما در هر جا و هر گونه ناوهواپیمابر آمریکا یا ناتو هستند. او درباره منفجر کردن پهپاد مذکور از سوی آمریکا نیز گفت: (با توجه به اینکه) ما نمی‌توانستیم به آن هواپیما دسترسی پیدا کنیم و فناوری‌های بسیار حساس و مهمی در آن بود، بله، قطعاً این اقدام مناسبی بود.

قدرت نظامی ایران ، مانع هر گونه واکنش نظامی احتمالی آمریکا

طی ماه های اخیر مشاوران تندرو ترامپ همچون بولتون و پمپئو بارها از ترامپ درخواست کرده اند که آمریکا به ایران حمله کند حتی عربستان و امارت نیز قول حمایت مالی از این کشور را داده اند اما از داخل آمریکا آن هایی که اطلاعات و ارزیابی‌ های درستی از ظرفیت ‌های نظامی ایران دارند  به رئیس جمهور این کشور اطلاع دادند هر گونه تنش با ایران حتی قبل از اینکه حمله ‌ای صورت بگیرد موجب می‌شود که این کشور از همه توانمندی خود در زمینه فناوری جنگ الکترونیک، موشک های نقطه زن، پهپادها، نیروها و متحدان منطقه ای خود در عراق، سوریه، یمن و حزب الله برای حمله به ناوگان دریایی و هوایی آمریکا در همه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و غرب اقیانوس هند استفاده کند و آن ها را به طور کاملا از کار بیندازد به گونه ‌ای که همه سامانه ‌های مخابراتی، فرماندهی و کنترل را به آتش می‌کشد و آن ها را به آهن پاره‌ هایی به درد نخور و غیر قابل تعمیر تبدیل سازند . این عامل باعث شده است که طی هفته های اخیر آمریکا، بزرگ ‌ترین ناو هواپیمابر خود یعنی آبراهام لینکلن و ناوگروه رسمی آن و دیگر یگان‌ های نیروی دریایی خود را به هفتصد کیلومتری جنوب شرق ایران منتقل کند تا در تیر رس سلاح های پیشرفته ایران قرار نگیرند.

همین مسائل باعث شده است که ترامپ تمایل به مذاکرات جدید با ایران به جای جنگ داشته باشد و به دنبال میانجیگرانی برای متقاعد کردن کشورمان به مذاکره باشد تا از این بحران با کم ‌ترین زیان و برای حفظ آبروی خود خارج شود؛ اما مسئولین کشورمان نیز که همه برگه‌ های قدرتی را در اختیار دارد قطعا به دنبال مذاکره جدید با توجه به بدعهدی های این کشور نیستند و منتظر لحظه مناسب می باشند تا دولت آمریکا را تسلیم شروط خاص کشورمان برای مذاکره کنند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 78460

مطالب مرتبط :
۰۰۰۲۵

رزمایش تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت۹۹؛

آسمان ایران امن تر از همیشه تحت پوشش شبکه یکپارچه پدافندی

رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با اعلام رمز یا رسول الله(ص) با گسترش و استقرار سامانه‌های بومی موشکی، راداری، اطلاعات شناسایی، جنگ الکترونیک، سامانه های ارتباطی و شبکه دیده بانی بصری کار خودرا آغاز کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲۰ نظر
کاوه اهنگر
۱۶ مخالف          ۳ موافق
یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶:۴۷

نمایش قدرت بخشی از قدرت است.اگه واقعا یه همچین سلاح بازدارندهی کم رقیب ایران داشته باشه.حتما نمودشو ما تو خودرو آزادی مدنی و کلا سطح رفاه مردم می دیدیم.نه مثل موشک های یمن که از قطعات آب گرم کن اسمبل میشه یا موشک های حزب الله که که قدرت تخریب یک سقف نوپان هم نداره.اگه راست میگین کاری کنید مردم ماهی 4 کیلو گوشت بخورند نه نخود .مرگ بر فلافل درود بر همبرگر

علی
۷ مخالف          ۱۸ موافق
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳:۲۴

احسنت. باعث غرور و افتخاره

موسی افضلی
۰ مخالف          ۱۰ موافق
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶:۳۷

سلام اولا کمی بیشترتحقیق بفرمایید بعداظهارنظرکنید دوما این یک علم وسلاح الکترونیک است تاییدشده بررسی وتحقیق کنید کاملادرسته مث خودسوترامریکا فقط یه سوال دارم چرا احه شما خودزنی میکنی؟ یاخوشحال باش یاناراحت

۷ مخالف          ۳۷ موافق
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴:۱۵

درود بر قاسم سلیمانی و تهرانی مقدم

تیمور
۶۹ مخالف          ۲۰ موافق
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۵:۱۲

😂😂😂😂😂کمی جالب بود باوا اینا کاندوم نمیتونن بسازن به مولا داستانا چیه بلغور میکنید امریکا طرف اقای دنیاست تحریمت میکنه ینی چی ینی اگ کشوری تخمشو داره نفت ایرانو بخره تمام دنیا خایه میکنن میگن چشم حالا اینا توهم پشت توهم 😂بابا ولمون کنید بزارید تو همین فلاکت مشغول باشیم دیگ نخدونید ک مارو

فوآد شبانی
۵۵ مخالف          ۲۶ موافق
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۲:۵۱

طیب الله انفسکم

شیرزاد شهامتی
۱۱ مخالف          ۴۰ موافق
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲:۰۹

باسلام:تنها در یک جمله که توسط معمار بزرگ جمهوری اسلامی گفته شده است.(( آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند)) بسنده میکنیم.

۳۵ مخالف          ۳۳ موافق
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۳:۳۲

نویسنده چه رویایی برای خودش بوجود آورده 🤡

دکتر وحید رضایی
۲۱ مخالف          ۲۴ موافق
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۳:۲۷

با سلام احساس غرور کردم از همجین قدرتی که کشورم دارد

رضا آقاجری
۶ مخالف          ۲۸ موافق
یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶:۴۱

این جانب به عنوان یک عضو ازacademia نویسندگان مقالات تحقیقاتی و دانشگاهی جهان این افتخار را به تمام ایرانیان تبریک میگویم و در بحث علمی نه صحبت از آقازاده است نه دزد بحث ایران وسانت سانت این مرز و بوم است

ابوالفضل یقینلو
۷ مخالف          ۲۴ موافق
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹:۳۹

سلام عرض ادب خسته نباشید خدمت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران ودستن درکاران که برای حفظ آرامش و امنیت مردم تلاش میکنند ممنون تشکر فراوان

Kaka
۱۱ مخالف          ۱۷ موافق
سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۱:۳۸

بنظر میاد بعضیا سواد نظامی که ندارن هیچ،،، سواد سیاسی هم ندارن آخه دولت و کابینه چه ربطی به توانایی نظامی ایران دارن!!!قدرت دفاعی و نظامی ایران در دست نظامیان و رهبری هست و ربطی به دولت و ....نداره آره از خواب بیدار شو واقعیتها عوض شده پاشو پاشو بسته خواب.....

هوشنگ
۱۹ مخالف          ۲۵ موافق
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹:۵۲

به قول اقا قدرت اول دنیا رو پشیزی نشون ندادی،اینها کاندوم رو نمیتونن درست کنن اونوقت چطوری به این علم و فناوری دسترسی پیدا کردن؟

لافتی الاعلی
۲۴ مخالف          ۹ موافق
چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷:۳۸

کاری به اینکه تو چندخط کوتاه کللللل توان نظامی ابرقدرت دنیا رو پشیزی نشون داد و قدرت نظامی ایران رو با چیزای تخیلی قوی نشون داد ندارم فقط و فقط آخرش که میگه مسئولین ایران آمریکا رو وادار به پذیرش شروط خود میکنند خوندن داره ، آدم فکر میکنه از یه خواب طولانی بیدار شده و تازه فهمیده که اینا همون مسئولینی نیستند که تابعیت انگلیسو دارن و بچه ها و داماداشون دزد از آب در اومدن و عکسای خوشگذرونی و اسب سواری و اسکیشون پخش شده باشه .یعنی اینا توانشون از آمریکا بالاتره ؟ این دزدایی که معلوم نیست انگلیسی هستن عربن کجاییند؟ واقعا طنزترین متن قرن بود در حدی چیزشعر بود که خود مسئولینم بخونن میگن چی زدی بابا ؟اما یواشکی میگن به ماهم بگو آدرس ساقیتو ؟🤣🤣🤣

۱۲ مخالف          ۳۸ موافق
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶:۱۰

بسیار غرور انگیز و مایه فخر بود .

۷ مخالف          ۲۶ موافق
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۰:۳۰

علومی وجود دارد که می‌توان فرای زمان و مکان عمل کرد ان شاء الله که وارد صنعت بشه

۴ مخالف          ۲۹ موافق
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۸:۲۸

آن شاءالله از این فن آوری ها برای به کنترل درآوردن ماهواره هایشان استفاده کنیم اونوقت اونا هزینه میکنن ما استفاده میکنیم

۴ مخالف          ۲۷ موافق
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۹:۱۷

منم افتخار ميكنم كشورم به همچين موفقيت هايي دست پيدا كرده انشاالله در زمينه هاي ديگه مثل خودرو سازي هم پيشرفت داشته باشن . ماشاالله

فرهاد
۲ مخالف          ۳۶ موافق
یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸:۴۳

خیلی خوشحال شدم کشورم در برابر خودکامگی های قدرت های بزرگ و البته کشورهای خودشیفته و گول خورده منطقه مصون می ماند.بخصوص گروه دوم که فکر میکنند جنگنده های فوق پیشرفته میتواند کاری انجام دهد و نمیدانند هواپیما به خودی خود کاره ای نیست . هواپیما خلبان جسور با شرف و معتقد نیاز دارد که فقط در ایران وجود دارد.

۵ مخالف          ۳۴ موافق
شنبه ۸ تیر ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۲:۴۸

من واقعا افتخار میکنم ودست مریزاد مگم

اشتراک گذاری مطالب