علم و فناوری بررسی می کند؛

«اندروید ایرانی» چه ویژگی هایی دارد ؟

روز گذشته وزیر ارتباطات، خبر از بومی سازی سیستم عامل اندروید توسط محققین دانشگاه صنعتی شریف داد که با استفاده از آن دیگر شرکت هایی همچون «گوگل استور» توانایی دستکاری گوشی های ایرانی را نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان طی چند سال اخیر، تحریم های ظالمانه آمریکا از خرید محصولات نفتی ایران فراتر رفته است و حتی پای این تحریم ها، به بسیاری از صنایع همچون صنایع پزشکی، مراکز علمی، محصولات دیجیتال و ... کشیده شده است که هدف اصلی آن تحت فشار قرار دادن مردم می باشد. اما این تحریم ها گاهی نیز برای کشور مزیت هایی داشته است چرا که دولت و مسئولین با تکیه بر دانش جوانان خود توانسته اند بسیاری از محصولاتی همچون داروها، قطعات پزشکی، ابزارآلات نظامی و ... را بومی سازی کنند. در این راستا ، روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات کشورمان خبر از بومی سازی «سیستم عامل اندروید» داد که می تواند خبری خوب برای مردم و شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند باشد چرا که طی ماه های اخیر شرکت هایی همچون «گوگل استور» از ارائه خدمات به مردم کشورمان به بهانه تحریم خودداری می کردند.

سیستم عامل اندرويد چیست ؟

Android به زبان ساده سيستم عاملي است براي دستگاه هاي موبايل و گوشي هاي هوشمند که توسط بيش از 30 کمپاني معروف پشتيباني مي شود. آندرويد، اوپن سورس است و توسعه دهندگان مي توانند با استفاده از Android SDK برنامه هاي مختلفي براي اين سيستم عامل بنويسند. در واقع آندرويد بستري را فراهم مي کند تا برنامه نويسان بتوانند هرچه سريعتر و بهتر برنامه هايي بسازند که از تمام ويژگي هاي يک گوشي هوشمند استفاده کند. آندرويد به معناي واقعي “ باز” (Open) است، يعني برنامه نويس مي تواند از تمام قدرت يک تلفن همراه استفاده کند. این سیستم عامل امکان استفاده از توابع داخلي گوشي موبايل همچون شماره گيري، فرستادن SMS يا استفاده از دوربين گوشي را به برنامه نويسان مي دهد تا بتوانند اپليکيشن هاي قدرتمند و کاربردي براي کاربران بسازند. به دلیل متن ‌باز بودن و مشخصه‌ های انعطاف‌ پذیر این سیستم ‌عامل، حضور اندروید محدود به گوشی‌ ها نمانده و گجت‌ های متعددی مانند کنسول‌ های بازی، یخچال ‌های هوشمند و دیگر موارد از اندروید بهره می ‌برند.

سیستم عامل اندروید بومی سازی شد

طی چند سال اخیر ، به دلیل تحریم های آمریکا، تعدادی از نرم ‌افزارهای ایرانی از گوشی‌ های تلفن همراه، توسط شرکت ‌های آمریکایی حذف شدند. که این عمل، زیان های قابل توجه مالی به شرکت های توسعه دهنده برنامه های تلفن همراه و کسب‌ و کارها وارد نمود، این اقدام از شرکت اپل آغاز و به گوگل نیز تسری پیدا کرد.

در این راستا ، نمایندگان مجلس کشورمان ، در راستای تقابل با اپل و گوگل ، طی طرحی اقدام به تحریم محصولات اپل نمود و وزارت ارتباطات را موظف کردند سازوکاری را برای مقابله با این تحریم پیاده سازی کند. که در نتیجه روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات کشورمان با انتشار ویدئویی ، خبر از ساخت سیستم عامل اندروید داخلی برای مقابله با این تحریم ها داد وی در توئیت خود نوشت:

«سالها قبل، در محله‌امان، کاسبی بود که تنها بقالی محل بود، روزهایی بی‌دلیل لجش می‌گرفت و همسایه‌ها را در فهرست سیاه فروش می‌گذاشت، بالاخره همسایه‌ دیگری هم یک مغازه زد و فهرست سیاه‌، عملا پَر! بنده خدا، دیگه هر وقت لجش می‌گرفت، با پسرش دعوا می‌کرد »

سیستم عامل ایرانی چه ویژگی هایی دارد ؟

این سیستم عامل ایرانی که توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف ساخته شده است دارای محیطی شبیه به محیط اندروید اصلی می باشد و تفاوت آن با اندروید اصلی ، عدم استفاده از گوگل پلی است؛ در واقع در این سیستم عامل بومی، از یک بازار نرم ‌افزای جدید و ایرانی استفاده شده است که کاربران ایرانی می توانند از آن برای خرید و فروش برنامه های مورد نظر خود استفاده کنند. به عبارت دیگر، این سیستم عامل، این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند تا از تمام نرم‌ افزارهای بین ‌المللی و حتی اپلیکیشن های تحریم شده استفاده کنند، اما به عکس، گوگل دیگر قابلیت دسترسی به کاربران این سیستم عامل و حذف  برنامه ها را نخواهد داشت.

آیا استفاده از این سیستم عامل برای کاربران تلفن همراه کشور اجباری است؟

با توجه به سخنان وزیر ارتباطات، استفاده از این سیستم عامل در کشور، برای کاربران  کشورمان اجباری نخواهد بود و قرار است از 17 تیرماه تا اواخر شهریورماه ، این سیستم عامل مراحل آزمایشات نهایی خود را پشت سر بگذارد و در صورت تأیید نهایی، توسط شرکت GLX که یک از تولید کنندگان گوشی های داخلی می باشد مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا اندروید بومی به سرنوشت «فارسی‌ تل» دچار می شود ؟

شاید برایتان جالب باشد که این سیستم عامل بومی اولین سیستم عاملی نیست که در کشور ساخته شده است. اولین سیستم عامل بومی کشور «فارسی‌ تل» نام داشت که در سال 1388 توسط دانشگاه صنعتی شریف به بهره برداری رسید. این سیستم عامل مبتنی بر آندروید فرویو (نسخه ۲٫۲) بود که بر روی تعدادی از گوشی های وارداتی مانند HTC نیز نصب شد اما عمر این سیستم عامل به یک سال نرسید و استفاده از آن منسوخ شد و دیگر نامی از این سیستم عامل شنیده نشد.

کلام آخر ...

با وجود چنین تصمیمی هنوز مشخص نیست این سیستم عامل ایرانی چقدر موفق می‌شود و مورد تایید و استقبال کاربران کشورمان قرار خواهد گرفت چراکه اجرای طرح‌ های مشابه همچون شبکه ‌های پیام ‌رسان بومی و جویشگر بومی  که با صرف هزینه‌ های ده‌ ها میلیارد تومانی انجام شد، سرانجام خوشی از نظر اقبال عمومی پیدا نکردند و  درنهایت بعد از مدتی به صورت نیمه کاره رها شدند. دولت می تواند علاوه با حمایت های مالی ، با انجام کارهای کارشناسی و فرهنگ سازی اعتماد مردم را برای استفاده از آن جلب نمایند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 78721

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب