علم و فناوری گزارش می دهد؛

از جدیدترین طرح اشتغال جوانان توسط دولت رونمایی شد / کاهش نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی با طرح «کار صدف»+جزئیات

پرویز کرمی ، مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خبر از اجرای طرحی به نام « کار صدف » داد که فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی می توانند با ثبت نام در این دوره، علاوه بر شرکت در کلاس عملی یادگیری فنون، به شرکت ها و مراکز برای اشتغال معرفی شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – نرخ بیکاری به ویژه قشر تحصیل کرده در کشورمان با توجه به آمارهای موجود بالا می باشد . براساس آماری که اواخر سال 96 از سوی مسئولان اعلام شده، نرخ بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی ۱۸.۵ درصد بوده که این میزان از نرخ عمومی بیکاری در کشور بیشتر می باشد. این در حالی است که پتانسیل لازم برای به صفر رساندن نرخ بیکاری در کشور به ویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در زمینه های مختلف وجود دارد . اما یکی از مشکلاتی که گریبان گیر سیستم آموزشی کشور می باشد ، عدم آموزش های عملی به دانشجویان و دانش آموختگان می باشد که این عامل باعث می شود سال ها بعد از فارغ التحصیلی، دانشجویان به دلیل عدم آشنایی با اصول عملی رشته تحصیلی‌شان، قادر به ایجاد شغل برای خود نباشند و شرکت ها و نهادها نیز به دلیل نداشتن تجربه از این افراد استفاده نکنند. در این زمینه روز گذشته پرویز کرمی ، مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خبر از اجرای طرحی به نام « کار صدف » داد که اجرای آن می تواند کمک شایانی به کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور نماید، وی در این زمینه گفت:

« همه می‌ دانیم که در حال حاضر، شغل به عنوان یکی از مهم‌ ترین دغدغه‌ های جوانان کشور مطرح است، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز که ارتباط زیادی با جوانان بخصوص جوانان کارآفرین و استارت‌ آپ ‌ها دارد، با همکاری پارک فناوری پردیس و دانشگاه علم و صنعت اقدام به برگزاری طرح « کار صدف » نموده ایم که هدف آن ایجاد فرصت‌ های شغلی برای جوانان می باشد که با اجرای این طرح می توان بین کارفرمایان صنایع در حوزه‌ های مختلف با کارجویان ارتباط برقرار کرد تا صنایع بتوانند به نیروی جوان، متعهد و متخصص دسترسی بیابند.»

طرح « کار صدف» چیست ؟

طرح توانمندسازی «کار صدف» توسط شبکه نوآوری تهران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شده است. هدف این طرح توانمندسازی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تسهیل ورود به بازار کار و هدایت در مسیر شغلی و حرفه ‌ای مناسب و متناسب با شخصیت، استعداد و توانمندی‌های خود است.

 با حضور در این دوره، دانشجویان و فارغ التحصیلان ابتدا خود را شناخته، از استعدادهای خود آگاه می‌شوند و نقاط قوت و ضعف ‌های خود را مورد تحلیل قرار می‌دهند. افراد شرکت کننده در این طرح  با حضور در کارگاه ‌های توانمندسازی ، در حال فراگیری مهارت ‌هایی هستند که جهت ورود به بازار کار ضروری بوده و با کسب آن مهارت ‌ها ، احتمال جذب خود را در بازار کار افزایش می ‌دهند.

یکی دیگر از بخش‌ های جذاب و منحصر بفرد این دوره‌ تورهای بازدید و آشنایی با اکوسیستم نوآوری کشور است. در این راستا شرکت‌کنندگان در یک اردوی یک روزه بازدیدی از پارک فناوری پردیس داشته و دارند. همچنین شرکت کنندگان بازدیدهایی از برخی از شرکت ‌های دانش‌ بنیان و مراکز نوآوری و شتاب دهنده ‌های عضو پارک انجام می‌دهند. به طور خلاصه این دوره شامل بخش‌ های زیر است:

-    آزمون های خودشناسی و مشاوره های روانشناختی حرفه ای

-    بیش از 30 ساعت کارگاه های توانمندسازی

-    تور یک روزه آشنایی با اکوسیستم نوآوری در پارک فناوری پردیس

همچنین افرادی که در این دوره ها شرکت می کنند به عنوان کارورزی به شرکت‌ های دانش ‌بنیان متقاضی منابع انسانی برای اشتغال معرفی می شوند.

مزیت اجرای طرح صدف

با توجه به شرایط سیستم آموزشی کشور، اجرای طرح های همچون «صدف»، علاوه بر آن که می تواند فارغ التحصیلان را با محیط های عملی رشته تحصیلی خود آشنا نماید و زمینه را برای اشتغال این افراد فراهم نماید، با توجه به کلاس های مشاوره ای که در این دوره ها برگزار می شود دانش آموختگان می تواند از استعدادهای نهفته شان آگاه شوند و نقاط قوت و ضعف ‌های خود را مورد تحلیل قرار دهند و با شناخت آن ها، حتی می توانند خود تبدیل به کارآفرین گردند.

علاوه بر آن کارفرمایان نیز می توانند بااستعداد ترین نیروهای این دوره ها که از جوانان دانش آموخته دانشگاهی کشور هستند را شناسایی نمایند و باعث بالا رفتن راندمان کاریشان گردد.

آیا طرح «کار صدف» به آینده طرح «کارورزی » دچار می شود ؟

یکی از طرح هایی که دولت به منظور اشتغال فارغ التحصیلان در سال 96 در کشور اجرا نمود طرحی به نام «کارورزی» بود که بر اساس آن افراد تحصیلکرده و جویای کار با حضور در دوره‌ های آموزش مهارتی با محیط واقعی کسب و کار آشنا می شدند . بعد از پایان این دوره ، دانش آموختگان می توانستند با حمایت دولت در کارخانه ها و مراکز صنعتی و دریافت حقوق و حق بیمه مشغول به فعالیت شوند که متأسفانه به دلیل آماده نبودن زیر ساخت ها لازم برای اجرای آن، این طرح در کشور شکست خورد و هیچ گاه وضعیت هزینه هایی که از داوطلبان دریافت شد مشخص نگردید.

طرح «کار صدف » نیز یک از طرح های خوب دولت جهت آموزش و اشتغال جوانان دانش آموخته کشور می باشد که با اجرای آن می توان کمک شایانی به کاهش آمار بیکاران در کشور کرد به شرطی که زیرساخت های لازم برای اجرای آن در کشور اندیشیده شود و مانند طرح «کارورزی» بعد از دریافت هزینه از داوطلبان در اواسط اجرا به صورت نیمه کاره رها نشود.

نحوه ثبت نام در این طرح

در حال حاضر نخستین دوره جشنواره کار صدف به منظور توانمندسازی شغلی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند از طریق سایت sadafjobfair.ir تا ۳۰ آبان ماه برای حضور در این جشنواره با پرداخت هزینه ثبت‌ نام کنند، به این صورت که در این جشنواره ۶۰۰ فرصت شغلی ارائه می ‌شود.

برای هزینه ثبت نام افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان تخفیف در نظر گرفته شده است، به این صورت که هزینه ثبت ‌نام برای این افراد با 90 درصد تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 78764

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب