خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

راز و نیاز با خدا نردبانی برای رسیدن به آرامش روح و روان/ چگونه با پروردگار صحبت کنیم؟

برای به دست آوردن آرامش روح و روان یکی از مهمترین کارها ارتباط با خداوند تبارک و تعالی است که یکی از راه ها برقراری این ارتباط خواندن دعا و ادعیه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، آرامش چیزی است که همه انسان ها در زندگی خود به آن نیاز دارند و می خواهند آن را به دست آورند.

یکی از راه های به دست آوردن آرامش روحی، دعا خواندن و راز و نیاز با خداوند متعال است که آیات و روایات زیادی درباره نیایش وارد شده است.

انسان های دعا خوان شاداب‌ تر از دیگران هستند

در همین ارتباط حجت ‌الاسلام والمسلمین محمدتقی صرفی ‌پور، از کارشناسان مذهبی در گفت ‌و گو با خبرنگار ایکنا با بیان این‌که باید توجه داشت این دعاها و مناجات ‌هاست که روحیه انسان‌ ها را شاداب و قوی و سالم نگه می ‌دارد، گفت: انسان ‌هایی که با دعا سر و کار دارند، از نظر روحی بسیار سالم ‌تر و شاداب‌ تر از دیگران هستند.

وی افزود: انسان با تکیه بر خدا می‌تواند ترس خود را کنترل و با قدرت و اعتماد به نفس حرکت کند در بسیاری مواقع در برخورد با مشکلات، گرفتاری ‌های خود را برطرف کند و اگر شکست خورد، خود را نبازد.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه «دعا اسلحه مؤمن و سپر مؤمن است»، ادامه داد: رسول خدا(ص) همیشه دعا می ‌کرد از جمله در حال نگاه کردن به آئینه، هنگام سوار شدن بر مرکب، هنگام خوابیدن، وقتی‌ که سفره پهن می ‌کردند، هنگام دست بردن به‌ سوی غذا، وقت جمع کردن سفره، هنگام نوشیدن شیر، هنگامی‌که میوه نوبر می ‌خوردند، هنگام افطار، موقع عبور از قبرستان، هنگامی‌که از چیزی خوشحال می‌ شدند، در تعقیب نمازها، موقع دیدن ماه، وقت تحویل سال، موقع گرفتاری و غم، هنگام طلوع آفتاب، هنگام وضو».

وی در رابطه با طریقه دعا کردن نیز گفت: طریقه دعا کردن و اینکه با خداوند سبحان چگونه حرف بزنیم را باید از اولیا خدا یاد بگیریم زیرا اطلاعات ما از صفات خدا بسیار کم و معرفت ما نسبت به او بسیار کم است لذا معصومین(ع) دعاهایی را به ما یاد داده‌ اند که اگر در معانی آنها دقت کنیم علاوه ‌بر استفاده از اثراتشان می ‌توانیم معرفت و شناخت خود را نسبت به خالق افزون کنیم.

صرفی‌ پور اظهار کرد: ازجمله دعاهای مشهور که بزرگان دین به خواندن آنها سفارش می‌کرده‌اند، دعای کمیل، ندبه، عشرات، سمات، جوشن‌ کبیر، مناجات خمسه ‌عشر، دعای صباح، دعاهای ایام هفته، زیارت عاشورا، زیارت جامعه و ... است.

دعا و نیایش در پیشگیری و درمان افسردگی موثر است

در آیه 28 سوره رعد خداوند متعال می فرمایند که أَلَا بِذِکْرِ‌ اللَّـهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ همانا به‌ وسیله‌ یاد خدا، دل ها طمأنینه و ثبات می‌گیرد.

 دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی نیز در گفت‌ و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه دعا و نیایش در پیشگیری و درمان افسردگی موثر است، گفت: افسردگی، امروزه شایع ‌ترین اختلال روانی است که در همه جوامع و همه گروه‌ های سنی دیده می‌شود. این اختلال بر جنبه ‌های گوناگون زندگی مردم تأثیر می‌ گذارد. بی ‌اشتهایی، احساس خستگی، غمگینی، ناامیدی و احساس درماندگی، از نشانه‌های مهم افسردگی است.

وی با تاکید بر اینکه عواملی که می ‌تواند در پیدایش یا تشدید افسردگی مؤثر باشد، فراوان است، بیان کرد: روان ‌شناسان در تحقیقات خود به تأثیر یک یا چند عامل از عوامل ژنتیکی، فیزیولوژیکی، اجتماعی، عاطفی و شناختی در افسردگی اشاره کرده‌ اند.

این دکترای روانشناسی یادآور شد: در منابع اسلامی، علت عمده افسردگی، نگرش ‌های نامعقول، افراط و تفریط در خواسته ‌ها، تأثیر گناه، کم رنگ شدن معنویت در زندگی و نبودن غنای روحی است.

وی اضافه کرد: کسی که خدا را فراموش می‌ کند، خود را نیز از یاد می ‌برد. این موضوع زمینه را برای انواع اختلالات روانی فراهم می‌کند. دور شدن از مذهب، قطع رابطه با خدا و داشتن افکار و اندیشه ‌های غلط، می ‌تواند سبب ایجاد و تشدید اختلالات روانی و افسردگی در فرد شود.

بهبود و ارتقای سلامت عاطفی با خواندن دعا

دانشیار دانشگاه الزهرا گفت: برای پیشگیری و درمان افسردگی، بزرگان دین، بر نگرش صحیح افراد از خود، هستی، خدا، زندگی و سنت ‌های حاکم بر آن تأکید کرده و آموزش ‌های لازم را داده‌اند. در احادیث گوناگون، این نکته یادآور شده است که شناخت واقع ‌بینانه، منطقی و درست، افسردگی را می ‌زداید.

شعاع کاظمی تاکید کرد: از آنجا که دعا و نیایش نیر برخاسته از باورهای ویژه ‌ای است، می‌ تواند به پیشگیری و درمان افسردگی کمک کند. دانستن معنا و هدف زندگی، احساس تعلق داشتن به منبع والا و امیدواری به یاری خداوند در شرایط سخت زندگی، همگی از جمله باورهایی هستند که افراد مذهبی با بهره ‌مندی از آنها می ‌توانند از دچار شدن به افسردگی پیشگیری کنند.

وی افزود: در روایات، افسردگی را به «غم» تعبیر کرده و البته یادآور شده ‌اند که از دعا برای درمان آن استفاده کنید.

شعاع کاظمی خاطرنشان کرد: دعا و تمرین های معنوی منظم، موجب بهبود و ارتقای سلامت عاطفی و باعث ایجاد اهداف بزرگ می شود. ارتباط با قدرت برتر هدف ‌های شما را بزرگ تر و عالی تر می کند و به روزها و لحظه های زندگی شما معنی می دهد.

وی یادآور شد: اعتقاد به معنویت و بودن در میان افرادی که به قدرت برتر اعتقاد دارند، موجب بهبود روابط اجتماعی و پیشرفت روحی می شود. همچنین معنویت و دعا پیشرفت روح و سلامت روان را به همراه دارد.

خدا آرامش را در دل های مؤمنان نازل کرد

دانشیار دانشگاه الزهرا در پایان گفت: معنویت و دین در مواجهه با حوادث تلخ و غیر قابل پیش بینی زندگی به انسان کمک قابل توجهی می کنند.

برای به دست آوردن آرامش روح و روان یکی از مهمترین کارها ارتباط با خداوند تبارک و تعالی است که یکی از راه ها برقراری این ارتباط خواندن دعا و ادعیه است.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی اكبر جعفری رئیس اداره اجرایی زکات و مشاور مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان فارس در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد: در قرآن در سوره مبارکه فتح می خوانیم: هو الذی انزل السکینه فی قلوب المؤمنین لیزدادوا ایمانا مع ایمانهم ... او کسی است که آرامش را در دل های مؤمنان نازل کرد تا ایمانی به ایمان شان بیافزایند ... اولین برداشتی که صورت می گیرد این است که بدون ایمان، آرامش روحی وروانی وجود ندارد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: حداقل اینگونه می توان گفت که یکی از عوامل ایجاد آرامش دارا بودن ایمان به خدا است. به تعبیر علامه طباطبایی "ظاهرا مراد از سکینت در این آیه آرامش و سکون نفس و اطمینان آن، به عقائدی است که به آن ایمان آورده و لذا نزول سکینت را این دانسته که ''لیزدادوا ایمانا مع ایمانهم'' تا ایمانی بر ایمان سابق بیفزایند. پس معنای آیه این است که خدا کسی است که ثبات و اطمینان را لازمة مرتبه ای از مراتب روح است در قلب مؤمن جای داد تا ایمانی که قبل از نزول سکینت داشته بیشتر و کاملتر شود.

آرامش در زندگی نخستین چشمه خوشبختی است

رئیس اداره اجرایی زکات استان فارس تصریح کرد: یقینا داشتن آرامش در زندگی نخستین چشمه خوشبختی است و کسی که از این نعمت محروم باشد از نعمت خوشبختی نیز محروم است و هیچ گاه طعم خوشبختی را نخواهد چشید.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری عنوان کرد: انسان بی ایمان در دنیا با اندیشه و افکار موهوم و با نگرانی های فراوان دست به گریبان است، بنابراین دائم در درون خود دچار پیکاری بزرگ و همیشه هم در انتخاب مسیر زندگی و در تصمیم گیری هایش دچار سر در گمی است.

وی خاطرنشان کرد: ولی انسان با ایمان از همة اینها آسوده است و همة افکار، اهداف و اندیشه ها را تحت لوای یک هدف گرد آورده است، فقط به خاطر آن تلاش می کند و به سوی آن می شتابد که آن عبارت است از خشنودی خدای متعال.

رئیس اداره اجرایی زکات استان فارس بیان کرد: با ایمان دیگر کاری به این ندارد که مردم از او خشنود باشند یا بر او خشم گیرند به همین خاطر نیز هیچ وقت سر در گم نیست و همیشه در یک آرامش روحی به سر می برد.

تاثیر مثبت دعا در آرامش انسان

دکتر علی مولایی پارده کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت شرق اهواز نیز با اشاره به تاثیرات دعا به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: آرامش و آسایش دو مقوله بسیار مهم و با اهمیت هستند که هر انسانی به این دو مهم نیازمند است.

وی اضافه کرد: در خصوص آرامش و آسودگی روانی روانشناسان و محقیقین حوزه علوم انسانی تک نیک های زیادی رو توصیه می کنند از جمله مهمترین این تیک نیک ها دعا و راز و نیاز خالصانه با خدای خود است.

کارشناس ارشد بهداشت روان مرکز بهداشت شرق اهواز بیان کرد: تحقیقات زیادی نشان داده اند که تیک نیک های فوق الذکر انتقال دهنده های عصبی را میزان کرده و باعث متعادل شدن آنها می شود که خود موجب آرامش و سلامت روان در افراد خواهد شد.

دکتر مولایی پارده تاکید کرد: هر انسانی برای تعادل روانی خود نیاز به آرامش و در واقع نیاز به دعا و راز و نیاز با خدای خود دارد.

از خدا می خواهیم که ما را یاری کند تا با دعا کردن و راز و نیاز با او علاوه بر کسب معنویت و نزدیک شدن به معبود، به آرامشی دائمی در زندگی خود دست یابیم تا بتوانیم در جامعه فردی مفید و تاثیرگذار باشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱:۲۲

شناسه خبر: 79988

مطالب مرتبط :
واکسیناسیون

واکسیناسیون مردم اهواز بر علیه کروناویروس+تصاویر

شهروندان اهوازی با حضور در مراکز از پیش تعیین شده اقدام به دریافت واکسن می کنند تا در برابر بیماری کرونا واکسینه شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب