توجه به جوانان وخلاقیت و نوآوری دو نکته مهم گام دو خبرگزاری علم و فناوری - توجه به جوانان وخلاقیت و نوآوری دو نکته مهم گام دوم انقلاب
یادداشت

توجه به جوانان وخلاقیت و نوآوری دو نکته مهم گام دوم انقلاب

توجه به چشم انداز انقلاب، راه طی شده از ابتدای انقلاب تاکنون، شرایط امروز، مهمترین ظرفیت‌ها، مهمترین فرصت‌ها، مهمترین تهدیدات، انقلابی بودن، پیشگام بودن جوانان و امید آفرینی را از جمله موارد مهم و کلیدی بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ توجه به چشم انداز انقلاب، راه طی شده از ابتدای انقلاب تاکنون، شرایط امروز، مهمترین ظرفیت‌ها، مهمترین فرصت‌ها، مهمترین تهدیدات، انقلابی بودن، پیشگام بودن جوانان و امید آفرینی را از جمله موارد مهم و کلیدی بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد.

جوانان محور گام دوم انقلاب

زمانی می توان از جوان برای گام دوم انقلاب مایه گذاشت که اینان خودرا به سلاح علم وتقوا مجهز کرده و با خودباوری و ایمان به داشته ها و توانمندی هایشان بتوانند در عرصه های بین المللی و المپیادهای مطرح دنیا خودنمایی کرده و با گردنی برافراشته پرچم پرافتخار کشورمان را بلند نمایند.

امروز زمان به دوش گرفتن ماموریت های سخت و حساس برای ماموریت های بزرگ فرداست ؛ فردایی که دیگر خیلی دور و دیر نیست وزمان بسیار اندک است جوانان خودباور در کنار مردم فداکار باید خرمشهرها را رقم بزنند چرا که مدیریت جهادی ما می توانیم و اعتقاد به اصل خودباوری است که جوانان دانشمند و ارزشی مارا در کشور و دنیا سر بلند کرده است؛ حضور جوانان هنرمند و متعهد اسلامی در جشنواره های مطرح دنیا عزت و افتخار را نصیب این کشور کرده است.

با نگاهی به مستندات و سندهای مکتوب در حوزه های علمی ، هنری و فرهنگی و ... به خوبی نشان می دهد که هزاران شرکت دانش‌بنیان، هزاران طرح زیرساختی و ضروری برای کشور در حوزه‌های عمران و حمل‌ونقل و صنعت و نیرو و معدن و سلامت و کشاورزی و آب و غیره، میلیون‌ها تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی یا در حال تحصیل، هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور، ده‌ها طرح بزرگ از قبیل چرخه‌ی سوخت هسته‌ای، سلّول‌های بنیادی، فنّاوری نانو، زیست‌فنّاوری و غیره با رتبه‌های نخستین در کلّ جهان، شصت برابر شدن صادرات غیرنفتی، نزدیک به ده برابر شدن واحدهای صنعتی، ده‌ها برابر شدن صنایع از نظر کیفی، تبدیل صنعت مونتاژ به فنّاوری بومی، برجستگی محسوس در رشته‌های گوناگون مهندسی از جمله در صنایع دفاعی، درخشش در رشته‌های مهم و حسّاس پزشکی و جایگاه مرجعیّت در آن و ده‌ها نمونه‌ی دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد. ایرانِ پیش ‌از انقلاب، در تولید علم و فنّاوری صفر بود، در صنعت به‌جز مونتاژ و در علم به‌جز ترجمه هنری نداشت اما امروز پیشینه علمی ایران اسلامی قابل مقایسه با بسیاری از کشورهای در حال توسعه و هم رتبه خود نیست و همین مسئله موجبات عصبانیت و پرخاش دشمنان را از پیشرفت های علمی در حوزه های مختلف فراهم نموده است .

پیشرفت هایی که مایه عذاب دشمن است

 می بینیم کوچکترین حرکت علمی و سازنده جوانان ما در شبکه های اجتماعی تحت مدیریت آنان هک ویا حذف می شود اما صفحات مستجهن و هرزه نگاری ها هر روز برتعدادشان افزوده می شود تا وقت و انرژی و پتانسیل جوانان مارا هدف قرار داده و انان را از مسیر اصلی منحرف نمایند.

در گام دوم انقلاب به خوبی به نقش تاثیرگذار جوانان و ارتقا تحلیل سیاسی و بینش سیاسی انان اشاره شده و سیاست های کلی دراین مسیر هم به روشنی تبیین شده تا این نسل پویا و خودساخته در مسیر سخت و پرگردنه باردیگر ظرفیت و توان خودرا به رخ دنیا کشیده و نشان دهد که جوان ایرانی همچنان باصلابت و استوار مرزهای جغرافیایی را درمی نوردد و سکان دار سکوهای افتخار دنیاست.

امروز با گذشت 4دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی ، این قطار شتابان به پیچ دوم تاریخی با گام های استوارتری رسیده که نیازمند حضور و اعلام وجود نسل جوان انقلاب است، نسلی که میراث دار ارمان های انقلاب و امام شهدایند و در عرصه های علم وفناوری جهادگونه می تازند و با سلاح علم وعمل خود پرچم افتخار کشور را بلند می نمایند؛ همانگونه که در مسابقات ورزشی و علمی و هنری می بینیم که جوانان ایرانی بی محابا برسکوی نخست می ایستندو بوسه افتخار برپرچم ایران اسلامی می زنند این نشان می دهد که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اینجا خودنمایی می کند وصلابت و ابهت این پیر فرزانه را به رخ دنیا می کشد.

انجا که روزنامه ترکی عکس نخست خودرا به رهب رانقلاب اختصاص می دهد نشان می دهد این کشور لاییک نیز به عظمت و بزرگی رهبر انقلاب اعتراف کرده وبه نوعی در برابر بزرگی و اقتدار این شخصیت سیاسی و مذهبی دنیا سرتعظیم فرود می اورد .

جوانان انقلابی امروز بایستی از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند. رهبر انقلاب سرفصلهای گام دوم را به خوبی تبیین وتدوین کرده اند: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.

فصولی که باید سرلوحه و دستور کار جوانان و مدیران و مسئولان اجرایی قرار بگیرد و هر ساله خروجی آن را به روشنی در کشور ببینیم و با تکیه بر پیشر فت های علمی راه را برای سایر جوانان اندیشمند و متعهد جهت جهاد علمی باز کنیم نه انکه با انداختن سنگهایی پیش پای جوانان دانشمند و مخترع سد راهی برای عرضه اندام و نشان دادن قابلیت ها ی شان بشویم.

دانایی و توانایی دو عنصر وجودی جوانان

دانایی و توانایی همچون دوبال پروازی هستند که باید همزمان باهم و درکنار هم قرار گیرند تا حرکت کرده و اثری ماندگار برجا گذارند، در عرصه های علمی و پزوهشی این دو عنصر بسیار مهم و حیاتی است آمارها نشان می دهد که میزان علم و دانش و استعداد علمی در میان جوانان ما از متوسط دنیا بالاتر است و این اتفاق خوب را به باید به فال نیک گرفت چرا که کمتر کشوری از استعدادهای خدادادی به این شکل برخوردارند درگام دوم؛ امید آفرینی و شکست محاصره تبلیغاتی دشمن، عدالت و مبارزه با فساد و تکیه بر اقتصاد مقاومتی از جمله مواردیست که حوزه فرهنگی در نظر گرفته شده است.

اما جولان کارترهای اقتصادی با هر هدف و نقشه ای مدتی است که سعی در ناامیدی مردم وخصوصا جوانان و تشویق انان به مهاجرت نموده اند تا جای خالی نخبگان و دانشمندان ایرانی را با مهره چینی های خود خواسته پرکنند اما صلابت و مقاومت ملت در برابر هر توطئه ای ، نقشه های آنان را نقش براب نموده و امروز نخبگان ایرانی متعهدتر از هر زمان دیگر بر عهدو پیمان خود با ارمان های انقلاب و در گام دوم راسختر ایستاده اند تا به دنیا نشان دهد که ما می توانیم فقط یک شعار نیست و رخدادهای اخیر در اسمان و دریای عمان و خلیج فارس و تنگه هرمز اقتدار و صلابت نظامی و سیاسی همین جوانان متعهد اسلامی را به رخ دنیا کشید و میسو و مادام های آمریکایی و انگلیسی را مفتضح تر از همیشه به دنیا معرفی کرده اند.

گام دوم نقشه راه است

گام دوم نقشه راه و چراغی روشن پیش پای هر جوان ایرانی است دلش در گرو ایران اسلامی است ، بیانیه گام دوم انقلاب درحالی باید هر چه سریعتر اجرایی شود که می بینیم جوانان انقلابی دست به کار شده و آتش به اختیار در حال تلاش و فعالیت در عرصه های مختلفند اما هنوز دست هایی در کارست که مانع از حضور جدی و مدیریت های کلان این نسل است که باید مدیریت کهنسالان را کنار گذاشت وباردیگر به جوانان اعتماد و اطمینان نمود تا بتوانند تمام ظرفیت های وجودی خودرا به کار گرفته وبا استفاده از علم روز و دانش امروزی خود راهکاری برای برون رفت از جنگ اقتصادی پیش رو ارائه دهند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳:۲۳

شناسه خبر: 80020

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب