مهمترین تهدید های شبکه های اجتماعی بر نوجوانان

میزان استفاده از شبکه های اجتماعی در میان نوجوانان ایرانی بسیار بالاتر از متوسط جهانی است

شبکه های اجتماعی، اصطلاحی است که برای نخستین بار در سال ۱۹۵۴ توسط جان بارنز که در حوزه‌ی انسان شناسی اجتماعی فعالیت می‌کرد، ابداع شد.

او تحقیقی در مورد گروه‌های اجتماعی در بخشی از نروژ انجام می‌داد و اصطلاح شبکه اجتماعی را در آن تحقیق برای توصیف رابطه بین انسانها و تحلیل مکانیزم‌های ارتباطی و خصوصاً تصمیم گیری آنها به کار برد.

شبکه اجتماعی ساختاری اجتماعی است که از گروه‌هایی (عموماً فردی یا سازمانی) تشکیل شده‌است که توسط یک یا چند نوع خاص از وابستگی مانند ایده‌ها و تبادلات مالی، دوستان، خویشاوندان، لینک‌های وب، و سرایت بیماری‌ها (اپیدمولوژی) به هم وصل هستند.

 

دلایل گرایش نوجوانان به شبکه های اجتماعی مجازی

  • هیجان خواهی : شبکه های اجتماعی پدیده هایی نوظهور و جدید هستند . نوجوانان علاقه ی بسیار زیادی به به امکانات و اتفاقات جدید دارندروانشناسی نوجوان ادعا می کند ، نوجوانان به هر اتفاق نو و جدیدی واکنش نشان می دهند و تمایل دارند که عضو آن شوند . ماهیت تازه بودن شبکه های مجازی نوجوانان را به سمت خود جذب می کند
  •  خود شیفتگی : نوجوانانی که دچار خودشیفتگی هستند به راحتی خود را پشت صفحات شبکه های مجازی همان چیزی نشان می دهند که به آن علاقه دارند و می توانند از این طریق تعداد زیادی روابط توهمی و خیالی برای خود ایجاد کنند .
  •  حفظ ارتباط با دیگران در عین حفظ تنهایی : برخی از نوجوانان دوست دارند تنها باشند و در عین حال ارتباط خود با دیگران را حفظ کنند . از طریق این صفحات مجازی در حالیکه زندگی خصوصی و شخصی خود را دارند با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنند.

متاسفانه در کشور ایران کاربران مخصوصا نوجوانان بدون آگاهی و به دلایل مختلفی چون کنجکاوی و یا دلایلی چون بی کاری و نبود تفریحات سالم به راحتی جذب شبکه های اجتماعی می شوند و این شبکه های اجتماعی نوعی پاداش آنی به آنها می دهد که کاربر را وادار به انجام تکرار می کند. در واقع شبکه های اجتماعی این امکان را فرآهم می کنند که کاربر بتواند نظر خو را اعلام کند و این یکی از دلایل وابستگی نوجوانان به شبکه های اجتماعی می باشد . که برای جلوگیری از آسیب ها و تهدیدات لازم است که فرهنگ استفاده از فضای مجازی و سواد رسانه ای را هرچه بیشتر به نوجوانان آموزش دهیم .

 

شبکه های مجازی محبوب در ایران و تاثیر شبکه های اجتماعی بر نوجوانان

  • اینستاگرام : Instagram یک شبکه ی اجتماعی تصویری و متعلق به فیس بوک که در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد و هم اکنون بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد . کاربرد این شبکه به اشتراک گذاری تجربه های مسافرت ، غذا ، هنر و مد از طریق تصویر است .
  • تلگرام :Telegram تلگرام در ابتدا فقط یک پیام رسان بود اما با توجه به گسترش امکاناتی مانند گروه ها و کانال ها ، کم کم تبدیل به یک شبکه ی اجتماعی شد که مورد استقبال بسیار زیادی از مردم شد .
  • فیس بوک :Facebook  فیس بوک هم از لحاظ کاربرد و هم از لحاظ اسم و رسم بزرگترین شبکه ی اجتماعی بود که از فوریه سال ۲۰۰۴ شروع به کار کرد و بیش از ۶/۱ میلیارد نفر کاربر دارد . اما در ایران به دلیل مسایل فیلترینگ در عرصه ی تاخت و تاز از اینستاگرام عقب ماند .
  • لینکدین :Linkedin  در دسامبر سال ۲۰۰۲ تاسیس و در می سال ۲۰۰۳ راه اندازی شد . این شبکه ی اجتماعی فضایی مطمئن برای تلبیغ حرفه ای و کسب و کار است . این سایت با ۲۴ زبان زنده ی دنیا و با بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر در دسترس است .
  • یوتیوب Youtube : یکی از شبکه های مجازی محبوب برای به اشتراک گذاری ویدئو است که در فوریه سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد

 

آسیب ها و خطرات شبکه های اجتماعی بر نوجوانان :

1-شبه افکنی در اعتقادات و باورهای مذهبی و اعتقادی کاربران
2-هویت‌زدایی از کاربران و ترویج سبک زندگی غربی
3-آسیب‌های روحی و روانی شدید به دلیل دوستی‌های نافرجام اینترنتی
4-قرارگرفتن در معرض اطلاعات نامناسب مثل مسائل جنسی، موضوعات خشونت‌آمیز و ...
5-تشویق به استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر (یک تحقیق در آمریکا نشان داد نوجوانان 12 تا 17 سالی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند 5 برابر نسبت به دیگران احتمال گرایش به مواد مخدر دارند).
6-نقض حریم خصوصی نوجوان و خانواده توسط مجرمان
7-تحلیل استعدادهای درونی به دلیل از دست رفتن زمان برای شکوفایی آنها با استفاده نامحدود از اینترنت
8-آسیب‌های جسمی
9-قمار و شرط‌بندی
10-گرفتار شدن در دام مجرمین سایبری
باید به این نکته توجه کنیم که ماهیت و نوع این آسیب‌ها برای دختران و پسران نوجوان متفاوت است و متناسب با ویژگی‌های روحی، روانی و جسمی آنان تغییر می‌کند. برای مثال دختران نوجوان آسیب‌پذیرترین گروه کاربران در برابر دوستی‌های اینترنتی و افشاء اطلاعات خصوصی در فضای مجازی هستند و از این جنبه بیشترین خطر متوجه آنهاست. اما پسران نوجوان در مقابل اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای، تلاش برای ایجاد مزاحمت اینترنتی برای دیگران و گرفتاری در دام کلاهبرداران و سودجویان آسیب پذیرترند

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲:۵۲

شناسه خبر: 80027

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
سیما
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲:۰۴

سلام . من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست اینجا دارم . با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم . ممنون افزایش فروش قانون جذب چیست؟ | افزایش فروش

اشتراک گذاری مطالب