کاشت بذر"روشن"؛ برداشت خودکفایی/۱۳ تن برنج هسته‌ای خبرگزاری علم و فناوری - کاشت بذر"روشن"؛ برداشت خودکفایی/۱۳ تن برنج هسته‌ای در مازندران برداشت شد
قطار خودکفایی برداشت برنج در مازندران رو ریل قرار گرفت:

کاشت بذر"روشن"؛ برداشت خودکفایی/۱۳ تن برنج هسته‌ای در مازندران برداشت شد

قطار خودکفایی تولید برنج در کشور با به ثمر رسیدن بذر هسته‌ای برنج روشن با عملکرد ۱۳ تن در هر هکتار در کشوربه حرکت درآمده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، حدود دو سال پیش بود که تلاش دانشمندان مازندران در زمینه تولید کشت برنج هسته‌ای به ثمر رسید و با حضور پدر شهید احمدی روشن این نوع بذر در استان مازندران رونمایی شد.

رونمایی از این محصول درست در زمانی که محمد اسلامی تازه فعالیتش را در استان مازندران آغاز کرده و این دستاورد در نمایشگاه فن بازار استان به مردم معرفی شده بود.

پیش از این ارقام پر محصول دیگری در استان مازندران به کشاورزان معرفی شده بود، اما ظاهرا دیگر ارقام تولید شده به گرد پای این نوع محصول نمی‌رسند.

برداشت 13 تنی در هکتار در برابر رقم مشابه تولید شده چهار تن در هکتار تولید نیست که کشاورزان بخواهند به راحتی از آن صرف نظر کنند.

در ابتدای معرفی این نوع بذر میزان تولید در هر هکتار را هشت تن اعلام کردند اما کشاورزان جویباری با برداشت 13 تن در هر هکتار فضای جدیدی دیگری در حوزه تولیدات برنج کشور را رقم زدند.

بذر برنج روشن با مدیریت  پروژه‌ای قربانعلی نعمت زاده که در ایام به عنوان نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی بوده  است و اجرای مرتضی الوندی در پروسه تحقیق و تولید قرار گرفته و پس از دو سال این نوع بذر در سال جاری به صورت محدود در اختیار تعدادی از کشاورزان قرار گرفته و به نظر می‌رسد با افزایش عملکردی 13 تن در هکتار به صورت گسترده در سطح اراضی شالیزای مازندران کشت می‌شود.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، طارم روشن كه از ارقام برنج معطر است قابلیت كشت در شالیزارهای برنج سراسر كشور را دارد.

برنج طارم روشن كه به گفته محققان عطر متمایزتری از انواع برنج طارم دارد ، با توجه به ارتفاع مناسب بوته و برداشت مكانیزه قابلیت توسعه را دارا بوده و سالانه قادر به تولید 300 تن بذر مادری است و در نتیجه تحقیقات استفاده از فناوری هسته ای (پرتودهی اشعه گاما) به دست آمده است.

سخنگوی روابط عمومی دانشگاه کشاورزی و منابع طبعیی ساری در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری از مازندران، اظهار کرد: دو نفر از کشاورزان این منطقه که با کشت برنج روشن موفق به برداشت 13 تن شلتوک در هر هکتار شدند.

مومنی با اعلام اینکه این رقم برنج داری کیفیت و عطر بسیار مناسبی است، افزود: به لحاظ زودرسی این محصول با نوع طارم هاشمی برابری کرده و از نظر عملکرد دو برابر ارقام محلی طارم در هر هکتار محصول دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، در  بیش از 230 هزار هکتار از زمین‌های مازندران برنج کشت می‌شود که سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید تولید می‌شود.

42 درصد برنج تولیدی کشور در مازندران تولید می‌شود، با توجه به افزایش عملکرد برنج در بذر روشن به نظر می‌رسد که میزان برنج تولیدی مازندران به سه برابر وضعیت فعلی برسد.

هزینه تمام شده تولید برنج یکی از گلایه‌های این بخش بوده است که با توجه به افزایش عملکردی در تولید این محصول به نظر می‌رسد تا حدودی رضایت مندی کشاورزان با افزایش محصول بیشتر جلب می‌شود.

تلاش برای صادرات برنج مازندران به ثمر رسیده است و به نظر می‌رسد که بخشی از محصولات تولیدی استان صادر می‌شود.

به دلیل خدمات ارزنده شهید احمدی روشن این نوع بذر به نام روشن با هدف زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهید احمدی روشن از دانشمندان شهید هسته‌ای نام گذاری شده است.

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 80078

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۹:۴۶

با سلام مقاومت این رقم نسبت به بیماریها چگونه است

نعمت قلی محلی
۲ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹:۴۱

خدا قوت خسته نباشیدرقم خیلی خوبی است باتوجه به اینکه درتحقیات شما این رقم مقاوم به کرم ساقه خوار برنج معرفی شدمن سمپاشی نکردم ام متاسفانه کرم ساقه خوارخسارت زد درمنطقه کوهیخل روستای گل محله

اشتراک گذاری مطالب