خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

رنج‌نامه تولید کنندگان و سیاست‌های یک بام و دوهوای دولت

در حالی که دولت به روی کاغذ و در صحبت‌های خویش بحث حمایت از تولید را مطرح می‌کند در عمل وجود بروکراسی سنگین اداری و عدم حمایت واقعی چالش‌های جدی برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، چالش‌های متعددی برای تولید در کشور مطرح است.

نبود نقدینگی، بروکراسی اداری، تحریم که این روزها دست مایه صحبت‌های متولیان کم کاری است که پاسخی برای ندانم کاری و کم کاری‌های خویش داشته باشند، سود بالای بانکی، تامین اجتماعی، مالیات و ارزش افزوده و در نهایت هم قوانین دست و پاگیر و به روز نشده!

کارهای بر زمین مانده زیادی در حوزه تولید وجود دارد، یکی از گلایه‌های جدی تولید کنندگان در کشور بحث دریافت مالیات از فعالان اقتصادی به ویژه تولید کنندگان است.

شیوه دریافت مالیات در کشورهای پیشرفته صنعتی از تولید کنندگان بسیار کمتر از سایر بخش‌ها به ویژه خدمات است.

 بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط معاون طرح و برنامه وزارت صمت در جلسه تجلیل از فعالان صنعتی و معدنی مازندران،  سهم مالیات دهندگان در حوزه صنعت ۶۲ درصد و در بخش خدمات ۲۲ درصد است.

 

بروکراسی دست و پاگیر اداری

این موضوع در گفت و گوی یکی از فعالان اقتصادی که این روزها برنامه دارد واحد تولیدی مشترکی با یک سرمایه گذار در ازبکستان راه اندازی کند هم مورد توجه قرار گرفته است.

سهراب پور مداح فعال اقتصادی با اعلام اینکه در حال حاضر بخش اعظمی از مالیات در کشور از تولید کنندگان دریافت می‌شود، گفت: بنده منکر عدم پرداخت مالیات نیستیم، اعتقاد دارم که جامعه برای پویایی مالی نیاز دارد که مالیات پرداخت شود این شیوه مرسوم مدیریت مالی جامعه است، اما انتظار داریم که در سایر بخش‌ها هم مانند تولید مالیات دریافت شود.

وی به برخی بروکراسی‌های موجود و دست و پاگیر اداری در حوزه تولید اشاره کرد و افزود: بخشی از بروکراسی‌های اداری در خارج از کشور است که نیاز است دولت‌ها ورود پیدا کنند اما بروکراسی‌های دامنگیر در گمرک و بانک هم از چالش‌های بخش تولید است که انتظار داریم در راستای حمایت از تولید این بروکراسی‌ها تا حدودی کاهش یابد.

نامشخص بودن وضعیت ارز در کشور 

رئیس اتاق بازرگانی مازندران بخشی از مشکلات تولید را به مسئله ارزی ارتباط داد و گفت: نامشخص بودن وضعیت ارزی از چالش‌های جدی است، نبود ثبات قیمت

عبدالله مهاجر  با اشاره به مشکلاتی که در عدم مدیریت ارزش افزوده وجود دارد، خواستار ورود دولت و مجلس و سازمان صمت برای ارائه راهکاری منطقی در این ارتباط شدند.

سید مجتبی رضوی معتقد است که مشکلات اقتصادی موجود در کشور ارتباطی به تحریم‌ها ندارد.

پای ترامپ در میان است

وی که رئیس خانه صنعت و معدن مازندران است، افزود:فساد مالی مهمترین چالش اقتصاد بیمار است، مبارزه جدی با فساد باید انجام شود، چالش‌های موجود اقتصادی کشور دنبال یک مقصر می‌گشت که وجود ترامپ بهانه‌ای بسیار خوبی است که همه تقصیرها را گردنش بندازیم.

یکی دیگر از چالش‌های بخش تولید در کشور وجود قوانین قدیمی و بازدارنده است.

به روز نبودن قوانین و مقررات 

مدانلو تولید کننده انواع لوله‌های پلی اتیلن که در حال حاضر بیش از 150 نفر در مجموعه تولیدی‌اش مشغول فعالیت هستند، درباره چالش‌های تولید در کشور اظهار کرد: تسهیلات بانک‌ها برای تولید کنندگان بسیار گران است، در برابر مالیات‌ها و ارزش افزوده از دیگر نگرانی بخش تولید است.

وی با اعلام اینکه قدیمی بودن آئین نامه‌ها و مقرراتی شرکت‌های که با دولت کار می‌کنند از دیگر نگرانی‌ها و چالش‌های اقتصادی در کشور است.

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: همه آئین نامه‌ها و مقررات به نفع دولت است و بخش خصوصی در این قراردادها نفعی نمی‌برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنچه که در حال حاضر تولید کنندگان را آزار می‌دهد، سیاست‌های یک بام و دوهوا دولت است.

دولت در حالی بحث حمایت از تولید را مطرح می‌کند که برنامه‌ای برای اصلاح قوانین و مقررات نداشته و بروکراسی‌های آزار دهنده همچنان مانع برای توسعه فعالیت‌های تولیدی است.

واردات بی رویه، اختصاص ارز دولتی برای کالاهای غیر ضرور که در برخی مواقع خبرهای آن از رسانه‌ها منتشر می‌شود از کم کاری جدی در بخش تولید است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت.

سنگ اندازی برای تولید

با توجه به شرایط سختی اقتصادی و چالش‌های موجود برای تولید کنندگان تداوم فعالیت در این عرصه تنها عشق و علاقه می خواهد، عاشقان تولید بدون توجه به تحریم‌ها و تهدید اصرار برای تداوم تولید دارند و حتی در این شرایط سخت اقتصادی به فکر راه اندازی خط جدید و بکارگیری افراد بیشتر در حوزه اشتغال هستند، حیف است که نسبت به عاشقان تولید بی‌تفاوت باشیم و بخواهیم در مسیر عاشقی برای آن سنگ اندازی کنیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80144

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب