علم و فناوری گزارش می دهد؛

وقتی پای ژن خوب به کنکور پزشکی نیز باز می شود! / از سهمیه آقازادگان هیأت علمی چه می دانید ؟

متأسفانه طی سال های اخیر آقازادگان هیأت علمی دانشگاه ها توانسته اند باتوجه به قدرت و نفوذ خانوادگیشان و همچنین خلاء های قانونی در این زمینه، بدون آن که در این رشته قبول شوند پذیرش رشته پزشکی را از بهترین دانشگاه های کشورکسب کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – حساسیت انسان ‌ها به تبعیض بسیار بالاست و کوچک ترین تبعیض را می‌ توانند با حس‌گرهای روحی شان تشخیص دهند. حتی فرزندان یک خانواده در سنین پایین نیز قادرند تبعیض را از نگاه والدینشان تشخیص دهند. تبعیض برای همه ناخوشایند است و هر فرد عکس‌ العمل‌ متفاوتی در مقابل آن از خود نشان می‌دهد که حتی ممکن است گاهی به خشونت نیز ختم شود. اما تبعیض از نوع دولتی نتایج فلاکت ‌باری ببار می‌آورد و روابط اجتماعی بین مردم را تیره و خدشه ‌دار می‌ کند.

یکی از تبعیضات دولتی که در نظام آموزشی کشور ما حکم فرماست ، وجود سهمیه برای شرکت کنندگان آزمون های کنکور است که بر سر آن مناقشات بسیاری وجود دارد و سال‌ ها ست که روی آن اعتراضات بسیاری صورت می ‌گیرد. نحوه امتیازدهی و سهمیه‌ بندی در بزرگ‌ ترین آزمونی که خیلی ‌ها هنوز معتقدند نقش تعیین‌ کننده‌ ای در آینده فرزندان‌ شان دارد، سال ‌هاست پیچیده و مبهم باقی مانده است. درباره سهمیه ‌بندی کنکور انتقادهای بسیاری مطرح است و حتی برخی آن را به‌ عنوان نوعی رانت ‌خواری تعبیر می ‌کنند. یکی از رشته هایی که در آن ارائه سهمیه دواطلبان کنکور بیداد می کند؛ رشته پزشکی است که متأسفانه علاوه بر آن که باعث از بین رفتن عدالت آموزشی شده است و شایسته سالاری را از بین برده ، باعث به خطر افتادن جان هموطنانمان می شود.

پذیرش بیش از ۶۰ درصد دانشجویان پزشکی بر اساس سهمیه

متأسفانه به دلیل عدم نظارت کافی در توضیح سهمیه در رشته های پزشکی باعث نفوذ مافیای قدرت و رانت به این رشته گردیده است. حمید اکبری ، قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت روز گذشته با پرده برداری از فسادی که در این زمینه وجود دارد گفت:

متأسفانه بر اساس قانون فعلی که در این زمینه در نظام آموزشی کشور در رشته پزشکی حاکم است نزدیک به ۶0 درصد دانشجویان رشته‌ های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه می‌شوند و سهمیه آزاد در رشته ‌های پزشکی در کشور به کمتر از 40 درصد می‌ رسد، این وضع در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد ، به عنوان مثال اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه ‌های علوم پزشکی کنیم، نزدیک به ۶0۰۰ نفر آن ها بر اساس سهمیه وارد می ‌شوند بنابراین ما نگران کیفیت آموزش در بین این دانشجویان هستیم.

به چه اشخاصی سهمیه رشته پزشکی تعلق می گیرد

با توجه به بررسی خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، هم اکنون ۳۰ درصد سهمیه رشته پزشکی مربوط به سهمیه مناطق (طبقه ‌بندی مناطق کشور برحسب میزان دسترسی به منابع آموزشی و رفاهی و محل زندگی متقاضیان به 3منطقه آموزشی) ، ۳۰ درصد سهمیه ‌ها خانواده های شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد . که این آمار تاکنون نزدیک به 65 درصد است.

از سهمیه آقازادگان هیأت علمی چه می دانید ؟

در بررسی های خود برای بدست آوردن آمار سهمیه پزشکی به نکته قابل توجهی رسیدیم و آن هم سهمیه پنهانی به نام « سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها» می باشد. برای آن که در مورد این سهمیه روشنگری کنیم شما را به آمار متقاضیان سهمیه کنکور سال 97 ارجاع می دهیم.

آمار متقاضیان سهمیه های کنکور سال 97

این یک حقیقت است که امروز نزدیک به 30 سال از جنگ 8 ساله تحمیلی می گذرد و تعداد داوطلبان خانواده های شهدا که داوطلب شرکت در کنکور و آن هم کنکور پزشکی هستند روز به روز کاهش یافته است. همانگونه که در جدول بالا مشاهده می کنید، در کنکور97 رشته علوم تجربی از بین ششصد و چهل و دو هزار و 761 نفر شرکت ‌کننده، تنها 927سهمیه به خانواده شهدا اختصاص یافته است. که این تعداد نشان‌ دهنده سهم اندک خانواده شهدا از مجموع سهمیه ‌های کنکور است. با وجود این اعداد و ارقام متقاضیان سهمیه مناطق ، رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا همه ‌ساله منتشر می ‌شود اما در مورد « سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها» تا کنون آماری منتشر نشده است. این آمارها زمانی معنی‌ دار می‌شود که این ارقام را در کنار جمعیت 80هزار نفری اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور قرار دهیم و آن را در قالب مصوبه های زیر تجزیه و تحلیل کنیم.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرزندان هیات‌علمی‌دانشگاه‌‌ها چنانچه در آزمون کنکور بتوانند ۹۰درصد  نمره یک رشته را کسب نمایند، به راحتی می توانند جهت انتقال به دانشگاه مد نظر شان و یا دانشگاهی که والدین شان در آن مشغول به تحصیل هستند اقدام نمایند. همچنین طبق همین مصوبه فرزندان اعضای هیات علمی با کسب 92/5 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد، می‌ توانند حتی رشته خود را تغییر دهند. یعنی این فرزندان بدون قید و شرطی می‌توانند به راحتی به دانشگاه‌های معتبر و رشته ‌های پرمتقاضی دست پیدا کنند. برای مثال فرزندان اعضای هئیت علمی می‌ تواند برای ثبت نام در کم متقاضی‌ ترین رشته و دورترین و کم امکانات ‌ترین دانشگاه در کنکور سراسری اقدام نماید و بعد از قبولی به معتبر‌ترین دانشگاه و پرمتقاضی‌ ترین رشته مثل پزشکی و یا دندان پزشکی منتقل شود؛ که نمونه آن هم در کنکور ۹۷ فرزند یکی از همین اعضا که در رشته دامپزشکی با رتبه ۱۰هزار توانسته بود در یکی از شهرستان‌ها قبول شود، به یکی از دانشگاه ‌های کلانشهر منتقل شد و رشته خود را از دامپزشکی به پزشکی تغییر داد.

اگر بخواهیم سهمیه این افراد را نیز چیزی حدود 10 درصد در نظر بگیریم و آن را با سهمیه 65 درصدی قبلی در رشته پزشکی جمع ببندیم خواهیم دید که سهمیه این رشته چیزی حدود 75 درصد خواهد بود که این آمار افتضاحی برای نظام آموزش پزشکی کشور می باشد.

واکنش عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به سهمیه فرزندان هئیت علمی

وجود این سهمیه ها علاوه بر آن که نارضایتی داوطلبان و خانواده های آن ها را به دلیل تبعیض و رانت در پی داشته است بلکه با واکنش مسئولین روبه رو شده است. در این رابطه حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات در واکنش به وجود سهمیه به ویژه سهمیه فرزندان هیئت علمی برای ورود به دانشگاه‌ ها گفت :

« این موضوع قطعا تبعیض آمیز است؛ مگر چه فرقی بین هیئت علمی با غیر هیئت علمی است؟ مگر این افراد از آسمان آمده اند؟ چرا باید فرق گذاشت؟ این اقدام نوعی رانت محسوب می شود و نباید هیچ سهمیه ‌ای برای این افراد خاص در نظر گرفته شود.... چرا به کسی که پدرش معلم آموزش و پروش است چنین سهمیه‌ای داده نمی‌شود؟ اگر بحث خدمت به نظام است، خیلی‌های دیگر دارند به نظام خدمت می‌کنند. چرا کسی که پدرش در یک اداره کارمند است، مشمول این سهمیه‌ها نمی‌شود؟ این مساله هیچ دلیلی ندارد و یک نقض فاحش عدالت است. در کمیسیون آموزش، بنده به صراحت در مخالفت با این مساله صحبت کردم و کمیسیون هم مجموعاً مخالف است.این مساله با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی مغایرت دارد و اگر به عنوان لایحه به مجلس بیاید رد خواهد شد. »

وقتی که مافیا پزشکی بعد از فارغ التحصیلی نیز دست بردار این رشته نیستند

میزان پذیرش دانشجویان رشته پزشکی در نظام آموزشی کشور حدود 9 هزار نفر در سال می باشد و همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم تعداد کثیری از این افراد بر اساس سهمیه و رانت وارد این رشته می شوند.

 بر اساس آمار سازمان نظام پزشکی کشور هم اکنون حدود 80 هزار پزشک عمومی در کشور موفق به دریافت مدرک طبابت شده اند ولی از این تعداد حدود 20 تا 30 هزار پزشک به دلیل نداشتن توانایی مالی برای راه اندازی مطب و همچنین به دلیل تبعیض در انتخاب محل خدمت هم اکنون در رشته های دیگر مشغول به فعالیت هستند در این رابطه، عباس کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی ایران درباره فعالیت نکردن پزشکان در مشاغل مرتبط پزشکی گفت:

«حدود 20 تا 30 هزار نفر از 80 هزار پزشک عمومی کار طبابت انجام نمی ‌دهند. این افراد برای به دست آوردن خرج زندگی خود به سراغ گرایش های غیراز پزشکی می روند. که دلیل آن افزایش تفاوت های درآمدی پزشکان عمومی با سایر پزشکان بعد از اجرای طرح تحول سلامت می باشد که این عامل قدرت خرید پزشک عمومی در درون جامعه پزشکی را کاهش داده است. »

در این رابطه بخوانید:

آینده گنگ سهمیه جذب پزشکی در ایران /سرانه پایین پزشکی سلامت جامعه را به خطر میاندازد+فیلم و نمودار

عدم مراجعه ۱۱ هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی/ سرانه درمان در ایران کمتر از آمارهای جهانی!

۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان / با یک سال مالیات پرداخت نشده پزشکان چه می توان کرد ؟

افزایش تعداد پزشکان در هر کشور باعث افزایش بهبود خدمات پزشکی و ایجاد عدالت در حوزه سلامت خواهد شد. هم اکنون در کشور بین 90 تا 100 هزار پزشک در حال فعالیت هستند  و این تعداد با توجه به جمعیت و وسعت کشور بسیار ناچیز می باشد چرا که طبق آمارهای جهانی سرانه پزشک در هر کشور بایستی 5 پزشک به ازای 1000 نفر جمعیت باشد. اما متأسفانه این آمار در کشورمان، نزدیک به  ۱ پزشک در هر 1000 نفر می باشد و این بدان معناست که در کشورمان  یک پنجم آمار جهانی پزشک داریم. کمبود تعداد این پزشکان به ویژه پزشکان متخصص را بیشتر مردم مناطق محروم و فقیر احساس می کنند چرا که در شهرهایی با حدود 20 هزار جمعیت حتی یک پزشک متخصص وجود ندارد و این امر باعث می شود که مردم این مناطق برای درمان خود به شهرهای بزرگتر مسافرت کنند و در شرایط کنونی اقتصادی جامعه، هزینه های سنگینی را برای این افراد در پی داشته باشد.

سرانه تعداد پزشک به ازای ده هزار نفر در ایران و کشورهای منطقه

همانگونه که از نمودار شکل بالا مشاهده می نمایید وضعیت سرانه پزشک در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه نیز به هیچ عنوان مناسب نمی باشد؛ به طوری که از بین ۲۵ کشور آسیای میانه و غرب آسیا، ایران در جایگاه بیستم از نظر سرانه پزشک و پایین‌تر از کشورهایی همچون سوریه، تاجیکستان، قرقیزستان، ارمنستان، ازبکستان و حتی فلسطین قرار دارد.

متأسفانه یکی از دلایل پایین بودن تعداد پزشکان متخصص در کشوربه دلیل وجود مافیای پزشکی است که به دلایل نامعلوم از افزایش تعداد سهمیه پزشک متخصص جلوگیری می کنند چرا که با افزایش تعداد پزشکان متخصص احتمالا تا چند سال آینده از درآمدهای میلیاردی ماهیانه تعدادی از این پزشکان متخصص دیگر خبری نخواهد بود.

کلام آخر ...

این یک حقیقت غیرقابل انکار است که وجود سهمیه و رانت در پذیرش دانشجویان پزشکی وجود دارد و باعث به وجود آمدن نارضایتی مردم شده است و از سوی دیگر مافیای پزشکی که در کشور وجود دارد مانع از افزایش تعداد پزشکان متخصص در کشور شده اند. دولت و مجلس شورای اسلامی هر چه سریعتر می توانند با تصویب قوانینی اصولی علاوه بر آن که دست دلالان و رانت خواران را از حوزه پزشکی کوتاه کنند ، باعث افزایش بهبود خدمات پزشکی و ایجاد عدالت در حوزه سلامت شوند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۰:۵۴

شناسه خبر: 80259

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب