استفاده بدون نسخه از آنتی بیوتیک ها ،شایع ترین تهد خبرگزاری علم و فناوری - استفاده بدون نسخه از آنتی بیوتیک ها ،شایع ترین تهدید سلامتی است
مضرات استفاده از آنتی بیوتیک ها :

استفاده بدون نسخه از آنتی بیوتیک ها ،شایع ترین تهدید سلامتی است

آمار ها نشان می دهد که مردم بدون مشورت با پزشک ،آنتی بیوتیک مصرف می کنند در حالی که از مضرات آن آگاهی ندارند.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری و به نقل از رسانه ساینس دیلی ؛زمانی که مردم از آنتی بیوتیک های بدون نسخه استفاده می‌کنند معمولا آن دارو برای آن ها ضروری نیست یا اینکه داروی اشتباهی است و یا حتی در دوز‌ اشتباهی است.
این عمل قطعا مضرات زیادی همراه خود دارد و باعث می شود بدن در مقابل تاثیر آنتی بیوتیک‌ ها مقاوم شود.
بسیار مهم است تا مردم مضرات استفاده بدون نسخه آنتی بیوتیک ها را بدانند و این تهدید شایع در جهان را متوقف کنند.

محققان دانشکده بیلور در همکاری با مرکز نوآوری کیفیت ۳۱ تحقیق در مورد شیوع مصرف دارو بدون نسخه را بررسی کرده و دلایل این شیوع در آمریکا تعیین کردند.
آن ها متوجه شدند که نزدیک یک درصد افرادی که به پزشک مراجعه می کنند و ۶۶ درصد مهاجران لاتین نیز از آنتی بیوتیک بدون نسخه استفاده می کنند و در مطالعه ای دیگر ۲۵ درصد افراد علاقه به مصرف آنتی بیوتیک بدون مشورت با پزشک را از خود نشان دادند.

عوامل موثر در استفاده از آنتی بیوتیک های بدون نسخه شامل ؛نداشتن بیمه درمانی ،هزینه ی بالای ویزیت پزشک ،شرمساری در مورد عفونت بیماری های مقاربتی ،کمبود وقت برای مراجعه به پزشک و بسیاری دلیل دیگر 

به گفته‌ی محققان ،تحقیقات بیشتری نیاز است تا آمار دقیق استفاده از آنتی بیوتیک ها به دست بیاید و عوامل متغیر این پدیده شناخته شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در ایران نیز چندی پیش وزیر بهداشت با اشاره به اوضاع نامطلوب مصرف آنتی بیوتیک در ایران، هشدار داد:۲۰ درصد از مصرف آنتی بیوتیک‌ها در مراکز بهداشتی و درمانی و ۸۰ درصد در بخش سرپایی یا به صورت خود درمانی توسط مردم مصرف می‌شود، اما کارشناسان اعتقاد دارند ۵۰ درصد این مصرف‌ها، غیرضروری است. باید بپذیریم که شرایط کشور از نظر مصرف آنتی بیوتیک مناسب نیست و مصرف آن روبه فزونی است و این زنگ خطری است که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.

نگران‌کننده‌تر این‌که ۵۰ درصد از نسخه‌های پزشکی، حاوی آنتی بیوتیک است. هرچند به گفته وزیر بهداشت تعداد اقلام دارویی در نسخ از ۴.۳ به ۲.۷ قلم دارو کاهش پیدا کرده، اما همچنان از هر ۱۰ دارویی که در نسخه تجویز می‌شود، حداقل یک قلم، آنتی‌بیوتیک است.

مترجم :میلاد نیک نژاد 

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 80319

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب