عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور فومن مطرح کرد

اینستاگرام، مخرب ترین شبکه اجتماعی مجازی

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور فومن با اشاره به قابلیت های فراوان اینستاگرام برای جذب مخاطبین فضای مجازی، نسبت به کاهش سطح ارتباطات چهره به چهره در بین اعضای خانواده هشدار داد.

دکتر مهرداد توکلی راد در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به این که حضور بیش از حد، مدیریت نشده و ناآگاهانه در فضای مجازی تاثیرات مخربی را برای افراد به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: جهان امروز به دو فضای حقیقی و مجازی تبدیل شده است و ممانعت از فضای مجازی امکانپذیر نخواهد بود.

عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور فومن فضای مجازی را جزء جدایی ناپذیر زندگی امروز بشر دانست و گفت: شبکه های اجتماعی همانند سایر فناوری های مدرن به طور همزمان از جنبه ها و ویژگی های مثبت و منفی فراوانی برخوردار هستند.

وی با اشاره به قابلیت های پرشمار شبکه های اجتماعی، خاطرنشان کرد: برخی از این شبکه ها به ویژه اینستاگرام که جزو دو شبکه محبوب بین ایرانیان است ویژگی های خاصی از قبیل ثبت عکس و فیلم، مستند سازی رویدادهای زندگی و نیز تلفیق بسیاری از رسانه های مختلف در خود را دارد.

وی در ادامه به جذابیت بالای اینستاگرام برای جلب مخاطبین فضای مجازی اشاره کرد و افزود: فرصت انتشار نظریات افراد و دیده شدن آن توسط سایرین و نیز امکان قضاوت و بیان دیدگاه های سایرین در مورد نظرات ما از جمله مهمترین قابلیت هایی است که این شبکه مجازی پرکاربرد در اختیار کاربران قرار می دهد.

توکلی راد میزان استفاده درست و بهینه از فرصت های ایجاد شده توسط شبکه های مجازی را بسیار پر اهمیت خواند و گفت: در عین حال که رسالت شبکه های اجتماعی ایجاد پیوند بین افراد جامعه است، ولی بروز آسیب های فضای مجازی بیش از اندازه بر زندگی افراد جامعه تاثیر گذاشته و منجر به ایجاد گسل اجتماعی و انفکاک شده است.

وی ادامه داد: فراهم شدن فرصت «لایک» کردن توسط «فالوورها یا دنبال کنندگان» در شبکه های مجازی، منجر به افزیش چالش کاربرد این شبکه ها در زندگی روزمره شده و حتی توانسته تا حد بسیار زیادی زبان و نوع ارتباطات بین افراد جامعه را تغییر دهد.

توکلی راد جامعه مدرن را با مشکلی به نام کمبود سرمایه اجتماعی که به میزان ارتباطات اجتمامی افراد آن با یکدیگر بستگی دارد، روبرو دانست و تصریح کرد: با گسترش فضای مجازی میزان ارتباطات چهره به چهره در بین اعضای خانواده بسیار کاهش یافته و متوسط آن به ۱۴ دقیقه رسیده است.

 وی با تاکید بر بحران شدید کمبود ارتباطات درون خانواده ای خاطرنشان کرد: انسان موجودی اجتماعی بوده، نیازهای آن در ارتباط با جامعه برطرف می شود و محکوم به زندگی اجتماعی است، اما سهم بسیاری از خلاء ارتباطات اجتماعی امروز به جای حضور در بین هم نوعان و برقراری ارتباطات کلامی، از طریق فضای مجازی پر می شود.

توکلی راد قابلیت ایجاد خود تائیدی در اینستاگرام را مهمترین علت افزایش تب استفاده از آن در جامعه ذکر کرد و افزود: اینستاگرام و گرفتن عکس های سلفی، شکل عکاسی جهان را تغییر داده، آلبوم های شخصی در معرض دید همگان قرار گرفته و حریم خصوصی پا به فضای مجازی گذاشته است.

وی در ادامه با بیان این که «لایک» کردن از سوی سایرین در فضای مجازی نوعی حمایت عاطفی برای فرد به همراه داشته و او را به حضور در این فضا تشویق می کند، افزود: افراد با توسل به انواع روش ها به دنبال جذب فالوور و تائید شدن از سوی آنان هستند تا خلاء عاطفی خود را برطرف سازند.

توکلی راد اغلب راه های جمع آوری فالوورها در فضای مجازی را متعارف ندانست و گفت: نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان نیز فضای مجازی به خوبی درک نشده است، به طوری که از سال ۲۰۱۰ به بعد با ورود اینستاگرام به زندگی اجتماعی بشر، در آن غرق شده ایم و اکثر افراد از ناهنجارترین رفتارها برای جذب فالوورها استفاده می کنند.

وی از اینستاگرام به عنوان مخرب ترین شبکه اجتماعی در بین سایر شبکه های اجتماعی مجازی نام برد و خاطرنشان کرد: این شبکه مجازی از تصویر، ویدئو و قابلیت مستندسازی برخوردار بوده که ماندگاری و تاثیرگذاری آنان بیشتر از پیام های متنی است، و گاهاً اثرات آنها تا ۴۰ سال در ذهن افراد باقی می ماند.

توکلی راد با بیان این که اینستاگرام سبک زندگی تظاهر را برای بشر ایجاد کرده است، افزود: مشکل ما در فضای مجازی بی سوادی کاربران این فضا بوده و لازم است به توسعه سواد رسانه ای در کشور توجه ویژه ای صورت بگیرد.

وی با اشاره به تبدیل ضد ارزش ها به ارزش توسط اینستاگرام گفت: این شبکه اجتماعی افراد را در مسیر نمایش تصنعی از وضعیت زندگی خود قرار می دهد و آنان را مجبور می کند که خود را خوشبخت نشان داده و تظاهر به زندگی مرفه کنند.

توکلی راد با بیان این که حریم اخلاقی و ارزشی جامعه از طریق پست های ناهنجار خدشه دار می شود، افزود: اینستاگرام بستر ساز بحران فرد گرایی در جامعه مدرن بوده و نیز منجر به خود شیفتگی بی اندازه در افراد می شود.

وی با تاکید بر این که باید شیوه های درست استفاده از فضای مجازی را یاد بگیریم، گفت: منع کردن افراد و عدم استفاده از این فضا راهکار مناسبی برای در امان ماندن از آسیب های بی شمار آن نیست و با این کار صرفاً صورت مسأله پاک شده و مشکل همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

توکلی راد با اشاره به اهمیت تلفیق پیوست فرهنگی در فناوری های نوین خاطرنشان کرد: لازم است پیش از وارد کردن هر فناوری جدید به داخل کشور، ابتدا پیوست فرهنگی آن را بررسی و وارد کنیم، که تاکنون این چنین نبوده و چالش های رخ داده به علت ضعف اساسی در برخورداری جامعه از این پیوست ها است.

وی اینستاگرام را به علت برخورداری از قابلیت های استوری، لایو استوری، کامنت گذاری و ... پویاترین و جذاب ترین شبکه اجتماعی برای مخاطبین فضای مجازی دانست و تصریح کرد: تب فالوور و اعتیاد به فضای مجازی به ویژه در سنین پایین مانع صرف وقت در امور مفید و موثر برای رشد و اعتلای شخص می شود.

توکلی راد در پایان با تاکید بر لزوم دقت بیشتر برای تولید محتوای ملی و ساخت اپلیکیشن های جذاب بومی خاطرنشان کرد: اگر محتوای ملی تولید شده برطرف کننده نیازهای کاربران داخلی بوده، جذابیت و قابلیت های شبکه های داخلی افزایش یافته و قوانینی پویا برای استفاده از فضای مجازی در منازل وضع شود از دامنه آسیب های اجتماعی روز به روز کاسته خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵:۵۱

شناسه خبر: 80403

مطالب مرتبط :
کلاب هاوس

فرار رو به جلو دولت به جای پاسخگوئی درباره شبکه ملی اطلاعات

دولت تدبیر و امید به جای پاسخگویی درباره حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی با حضور در اتاق‌های گفت و گو کلاب هاوس حاشیه امنی برای اینگونه شبکه‌های اجتماعی در کشور ایجاد می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب