مدیرکل محیط زیست مازندران:

سوزاندن کاه و کلش میکرو ارگانیسم‌های خاک را از بین می‌برد/جلوگیری از ورود مازوت بی کفیت در نیروگاه شهید سلیمی نکا

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: سوزاندن کاه و کلش میکرو ارگانسیم‌های خاک را از بین می‌برد

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران  عباسعلی ابراهیمی  بعد از ظهر امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران استان مازندران، اظهار کرد: پسماند در مازندران به خوبی مدیریت نمی‌شود و کم کاری‌ها در این بخش جیدی است و برنامه ریزی با مدیران کم کاری در حوزه پسماند مازندران در دستور کار است.

وی با اعلام اینکه در بحث کاه و کلش دستگاه‌های متولی ورود پیدا نمی کردند، افزود: در حال حاضر  به بهانه کاشت برنج شاهد آتش زدن کاه و کلش هستیم و چند 100 نفر در این ارتباط به دستگاه قضای معرفی شدند.

ابراهیمی اضافه کرد: میکرو ارگانیسم‌های خاک در اثر آتش زدن کاه و کلش از بین می‌رود و زمینه آلودگی هوا در سطح استان فراهم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،خاک محیط مناسبی برای رشد و تکثیر ارگانیسمها بوده و 106 تا 109باکتری در هر گرم خاک یافت می‌شود میکرو ارگانیسمهای مختلف از جمله انواع باکتریها ، قارچها ، جلبکها و گلسنگها در خاک یافت می‌شوند و علاوه بر آنها ویروسهانیز داخل هر یک از سلولهای زنده موجود در خاک به رشد و تکثیر می‌پردازند.

خاک محیط زیست مناسبی برای میکروبها بوده و هر یک از انواع میکرو ارگانیسمها در خاک بسیار زیاد است.

باکتریها فراوان‌ترین میکرو ارگانیسمهای خاک بوده و نقش تعیین کننده‌ای در تغییر شرایط خاک ، تجزیه مواد و گردش عناصر دارند.

 باکتریهای خاک را با استفاده از نیازهای تغذیه‌ای آنها ، شرایط فیزیولوژیکی و واکنش در برابر رنگ آمیزی گرم دسته بندی می‌کنند.

مهمترین باکتریهای موجود در خاک ، آرترو باکتریها ، سردو موناسها ،باسیلهای اسپورزا ، باکتریهای میله‌ای غیر اسپورزا ، اکتینو سیستمها و سیانو باکتریهاهستند، که هر یک با ویژگیهای خاص خود در اکولوژی خاک نقش مهمی دارند.

کشاورزان برای کشت دوم برنج اراضی شالیرازی را آتش می‌زنند، حساسیت‌ها در این ارتباط بسیار جدی شده است.

معرفی برای کشاورزان متخلف به دستگاه قضا شروع شده اما در روزهای اخیر افزایش پیدا کرده است که گلایه‌های این تخلف به اطلاع مدیرکل محیط زیست مازندارن رسیده است.

مدیرکل محیط زیست مازندران در ارتباط با استفاده از مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی،گفت: در حال حاضر حدود 80 درصد نیازمندی‌های انررژی این نیروگاه گاز سوز است.

وی اضافه کرد: سال گذشته از مازوت بی کیفت استفاده می شده است که پیگیری‌های لازم انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، نیروگاه شهید سلیمی نکا بزرگترین نیروگاه تولید برق کشور است که در دوران دفاع مقدس مورد حمله نیروهای بعثی قرار گرفته بود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 80453

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب