حذف صفر از پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را ح خبرگزاری علم و فناوری - حذف صفر از پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را حل خواهد کرد
عضو انجمن اقتصاددانان ايران:

حذف صفر از پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را حل خواهد کرد

عضو انجمن اقتصاددانان ايران با تشریح وضعیت اقتصادی کشور عنوان کرد: در چنین شرایطی حذف صفرهای پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را از اقتصاد ایران حل خواهد کرد لذا بهتر است بانک مرکزی بر مهم ترین وظیفه ذاتی خود یعنی استحکام قیمت ها و مهار تورم تمرکز کند.

دکتر عباس علوی راد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ اظهار کرد:  هیات دولت کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرد. این در حالی است که اصولاً این لایحه در اولویت مسائل اقتصادی و بویژه حوزه پولی و بانکی کشور نیست.

عضو انجمن اقتصاددانان ايران بیان داشت: اقتصاد ایران دچار بی ثباتی و مشکلات ساختاری پیچیده و حل نشده است. بدون در نظر گرفتن دلایل این بی ثباتی و مهار بی ثبات کننده ها، حذف صفرهای پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را حل خواهد کرد.

 

مشکلات ساختاری اقتصاد ایران

وی اعلام کرد: بنگاه داری بانک ها، مشکلات شدید ترازنامه ای سیستم بانکی به ویژه بانک های خصوصی و بدهی های سرسام آور سال های اخیر آنها به بانک مرکزی و همچنین تورمی بودن محیط اقتصاد ایران در دوره های مختلف و مشکل آفرین بودن این پدیده در تمام چهار دهه گذشته بخشی از همان مشکلات ساختاری اقتصاد کشورمان است که حذف صفرهای پول ملی را در اولویت اقتصاد ایران قرار نمی دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد:  رشد فزاینده حجم نقدینگی و بیش از ۵ برابر بودن متوسط رشد آن نسبت به رشد اقتصادی کشور در سال های پس از جنگ تحمیلی، بی ثباتی و جهش های ارزی تکراری (به عنوان مثال چهار جهش ارزی سال های ۷۴، ۷۷، ۹۱ و ۹۷) و کاهش متناوب ارزش پول ملی در سال های پس از جنگ تحمیلی،  بی انضباطی مالی دولت ها، کسری های بودجه دائمی و در پی آن بدهی به سیستم بانکی، استقراض عمومی داخلی و پیامدهای مخرب آنها از جمله دیگر مشکلات ساختاری است که بدان اشاره شد.

 

وظیفه بانک مرکزی مهار تورم  است، نه حذف صفر

علوی راد بیان کرد: صرف نظر از مشکلات ساختاری فوق، وضعیت شاخص های کلیدی اقتصاد ایران در حال حاضر و چشم انداز سال ۹۸ به شکلی نیست که حذف صفرهای پول ملی در اولویت مدیریت اقتصادی دولت باشد. به عنوان مثال نرخ تورم منتهی به دوازده ماه در تیرماه ۹۸ به ۴۰/۴ درصد رسیده و پیش بینی ها حاکی از ادامه افزایش آن در سال ۹۸ است.

این کارشناس اقتصادی گفت: رشد اقتصادی منفی ۴/۹ درصدی در سال ۹۷  را شاهد بوده ایم. همچنین صندوق بین المللی پول رشد منفی ۶ درصدی برای سال ۹۸  را پیش بینی کرده است. از طرفی درآمدهای دولت در قانون بودجه سال ۹۸ به طور جدی با عدم قطعیت تحقق مواجه شده و شدت گرفتن قابل ملاحظه کسری بودجه بسیار محتمل است.

وی تاکید کرد: با در نظر گرفتن جمیع این موارد مشخص می شود در چنین شرایطی حذف صفرهای پول ملی نه ضرورتی دارد و نه مشکلی را از اقتصاد ایران حل خواهد کرد لذا بهتر است بانک مرکزی بر مهم ترین وظیفه ذاتی خود یعنی استحکام قیمت ها و مهار تورم تمرکز کند. این همان چیزی است که بانک مرکزی سخت بدان نیاز دارد.


انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲:۵۳

شناسه خبر: 80470

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب