چگونه به کمک واقعیت مجازی، اختلال اضطراب را درمان خبرگزاری علم و فناوری - چگونه به کمک واقعیت مجازی، اختلال اضطراب را درمان کنیم؟

چگونه به کمک واقعیت مجازی، اختلال اضطراب را درمان کنیم؟

تحقیقی موثق نشان می دهد که خودآگاهی و عدم وجود محرک های خارجی حتی به مدت کوتاهی به افراد مبتلا به اختلال اضطراب کمک می کند که علائم اضطراب را کاهش دهند .

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری و به نقل از HealthLine ؛سلامتی و حال خوب برای همه متفاوت است ،این داستان یک شخص است ؛اگر سال پیش به من می گفتید که آرامش بخش ترین قسمت روز خودم را با قرار دادن عینکی‌ کامپیوتری دور سرم و غوطه ور شدن در دنیای مجازی می گذرانم ،هرگز حرف تان را باور نمی‌کردم. در خانواده من به استفاده از فناوری های قدیمی و دفاع از آن ها بدنام هستم و از تلفن همراه قدیمی استفاده می کنم و حدود یک سال پیش من اصلا واقعیت مجازی را نمی شناختم پس این یک‌ معجزه است که الان برای درمان بیماری ام از آن استفاده می کنم.

من یک عینک واقعیت مجازی هدیه گرفتم و به من پیشنهاد شد که از برنامه درمانی آن استفاده کنم. در شروع من توقع پایینی داشتم.آیا واقعا یک فضای دیداری محدود ترس من از فضای بسته را شدید تر نمی‌ کرد؟ سرم گیج نمی رفت و یا حالت تهوع به من دست نمی داد ؟ به نظر می رسید که واقعیت مجازی به جای کاهش اضطرابم آن را افزایش می داد.

با این وجود ،خواستم که دستگاه را امتحان کنم حتی اگر ۳۰ ثانیه بتوانم آن را تحمل کنم .


شروع واقعیت مجازی درمانی (VR Medication)

با قرار دادن عینک بر روی سرم و شروع کردن برنامه و شنیدن موسیقی آرامش بخش پیانو ،بدنم شروع به آرام شدن کرد. زمانی که محیط (یک نیمکت روبروی ساحل دروقت غروب) و موسیقی (یک موسیقی آرام به نام “تازگی”) را انتخاب کردم ،احساس کردم که نگرانی هایم ناپدید شدند.
تنفسم آهسته تر شد و ضربان قلبم به ریتم پایدار و آرامی رسید و به مدت ۴۰ دقیقه نشستم ،نفس کشیدم و به ریتم حرکت موج های دریا نگاه کردم .در واقع به آرامش رسیدم که در حالت عادی برای مغز مضطرب من ،این کاری غیرممکن بود. وقتی که بالاخره عینک را از سرم برداشتم تا به کار های روزانه ام بپردازم ،برای ساعت ها آن تاثیرات آرامش بخش را حس‌ می کردم.

با واقعیت مجازی من به دنیایی از آرامش و سکوت دسترسی دارم .بعد از یک روز‌کاری طاقت فرسا و یا قبل از کار کردن از آن استفاده می کنم.

 

فواید درمان برای اضطراب

نباید تعجب کنم ،البته که واقعیت مجازی به من کمک می کند که اضطرابم را کاهش دهم. واقعیت مجازی درمانی همینطور برای درمان بسیاری از اختلالات روانی دیگر از جمله افسردگی ایجاد شده است. تحقیقی موثق نشان می دهد که خودآگاهی و عدم وجود محرک های خارجی حتی به مدت کوتاهی به افراد مبتلا به اختلال اضطراب کمک می کند که علائم اضطراب را کاهش دهند .

 

چرا واقعیت مجازی درمانی به جای درمان های معمول؟

مشکل اضطراب این است که ذهن من آماده ی از دست دادن توجه است یعنی حتی با صدای کوچکی از خیابان تمرکز خودم را از دست می دهم و وارد طوفانی از نگرانی ها می شوم ،به نظر من تمرکز بر خود بدون کمک های فناوری برای افراد دچار اختلال اضطراب غیر ممکن است. واقعیت مجازی با درگیر کردن حواس من به وسیله صحنه های زیبا و موسیقی آرامش بخش  ،این مسئله را حل می کند . به این روش من به سادگی بر خودم تمرکز می کنم. واقعیت مجازی به من چیزی می دهد که به جای افکار مضطربانه و سرزده به آرامش برسم.

شاید احمقانه به نظر برسد ولی من واقعیت مجازی درمانی را به طبیعت درمانی ترجیح می دهم ،چون زمانی که در طبیعت هستم متوجه می شوم که اضطرابم بیشتر شده است.

مثلا زمانی که در جنگل دراز کشیدم مضطرب می شوم‌ که حشره ای مرا نیش بزند یا در ساحل میترسم که پرنده ای به من حمله کند .

کلام آخر 

دوست دارم روزی بتوانم که صداهای مضطرب کننده در ذهنمو نابود کنم واقعا عالی می شود تا در سکوت قله کوهی بنشینم.

اما برای الان من واقعیت مجازی را پلی بین ایده آل هایم و زندگی واقعیم میبینم .

بعضی افراد شاید نامش را بگذارند تقلب کردن در درمان ولی من نامش را می‌ گذارم آرامش.

مترجم :میلاد نیک نژاد 

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 80586

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب