تامین مجوز و هزینه‌های سنگین جزو معضلات استارتاپ‌ه خبرگزاری علم و فناوری - تامین مجوز و هزینه‌های سنگین جزو معضلات استارتاپ‌های تجهیزات پزشکی هستند
مدیر اجرای شرکت نوپای پارسیس الکترومغناطیس گفت:

تامین مجوز و هزینه‌های سنگین جزو معضلات استارتاپ‌های تجهیزات پزشکی هستند

عضوهیئت علمی دانشگاه بقیة‌الله و مدیر اجرای شرکت نوپای پارسیس الکترومغناطیس از طرح‌های تحقیقاتی درمان تومورهای سرطانی خبر داد و گفت: مجوزهای دست و پاگیر و همچنین سرمایه اولیه جزو معضلات مهم هر استارتاپ در حوزه تجهیزات پزشکی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ رویداد ارائه فرصت‌های همکاری در زیست‌فناوری پزشکی در تهران برگزار شد. در این رویداد که با همت شبکه فعالان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، تعدای از شرکت‌ها و استارتاپ‌های حوزه پزشکی و تجهیزات پزشکی و حوزه‌های مرتبط با زیست‌فناوری پزشکی حضور یافتند.

در حاشیه این مراسم زینب شانکای عضوهیئت علمی دانشگاه بقیة­الله و مدیر اجرای شرکت نوپای پارسیس الکترومغناطیس که در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس مستقر است در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری گفت: شرکت ما بر مبنای تحقیقات دانشگاهی که داشتیم به مطالعه در زمینه امواج الکترو مغناطیس، میدان‌های الکتریکی، میدان‌های مغناطیسی در حوزه سلامت می‌پردازد و فازهایی که تا حالا تجاری‌سازی کردیم، قسمتی است که به تراوای سلول می‌پردازد و درمان سرطان را انجام می‌دهیم(سرطان‌های سطحی، مغزی، عمقی و تومورهای مغزی) و در حال حاضر روی ضایعات نخاعی و آسیب­های حرکتی ناشی از بیماری MS کار می‌کنیم. همزمان با آن تجهیزات آزمایشگاهی-تحقیقاتی مثل سیستم الکترو پوشه و کووت‌های مورد نیازش را طراحی کردیم و وارد بازار شده است. همچنین روی قسمت توان افزایی ذهن هم کار می‌کنیم.

این شرکت چه زمانی تأسیس شد و مهم‌ترین دستاورد شما در این چندسال چه بوده است؟

این شرکت در سال 1397 تأسیس شد ولیکن برمبنای ده سال مطالعه‌ای است که قبل از این در دانشگاه تربیت مدرس انجام دادیم و در فاصله طرح‌های تحقیقاتی که با دیگر دانشگاه‌ها انجام داده بودیم و طرح تحقیقاتی که در بیمارستان تجریش تصویب کرده بودیم همراه با آقای دکتر مفید برای درمان تومورهای سرطانی که آنجا به تصویب رسیده است، آن فازها را گذرانده‌ایم.

بحث تجهیزات پزشکی در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید و شما بعنوان یک شرکت چه کمکی در بحث تکمیل تجهیزات پزشکی کردید؟

سیستم‌های که ما طراحی می‌کنیم در سال 2007 وارد فاز تجاری‌سازی شد. اولین شرکتی که در این زمینه راه‌اندازی شده به سال 2001 و دومین شرکت به سال 2011 برمی‌گردد. ما امیدواریم سومین شرکتی در دنیا باشیم که این محصول را ارائه می‌دهیم و نیازمند حمایت قسمت پزشکی و تجهیزات پزشکی هستیم و تجهیزات پزشکی که متأسفانه مجوزهایی که به ما می‌دهند -با توجه به کلاس کاری که داریم- خیلی پیچیده و دست و پاگیر است که این موضوع باعث صرف هزینه و وقت زیادی می‌شود که درنتیجه محصولات ما دیرتر وارد بازارهای بین‌المللی می‌شود.

در حوزه استارتاپ‌ و شرکت‌های نوپا در زمینه تجهیزات پزشکی در کشور چه موانعی وجود دارد؟

هزینه و سرمایه اولیه جزو اولین مشکل و مسائل هر استارت‌آپ است. استارتاپ‌های حوزه تجهیزات پزشکی به دلیل تامین سرمایه کلان برای ورود به بازار با مشکلات زیادی مواجهه هستند. یک شرکت نوپا در زمینه تجهیزات پزشکی اگر بخواهد وارد بازار شود، باید بتواند قسمت تحقیقات و توسعه را هم تأمین کند که این هم یک مقداری برای شتاب‌دهندهای ما بعنوان معضل شناخته می‌شود. ما تا صحبت از این قسمت می‌کنیم، ما را بعنوان یک شرکت تحقیقات و توسعه‌ای تلقی می‌کنند، در صورتی که تجهیزات پزشکی با این قسمت پا می‌گیرد و پیشرفت می‌کند. لذا عدم تعارف مشخص و جدا شدن این حوزه‌ها از هم از مهم‌ترین معضلاتی است که ما با آن روبه‌رو هستیم.

وی در پایان با تاکید بر لزوم پرداختن به تولید داروهای ضدسرطان و حمایت سازمان‌ها و نهادهای پزشکی و بهداشتی از این دستاوردها، اظهار داشت: مرکز تحقیقات سرطان شهید بهشتی جزو اولین شرکت‌های همکاری کننده با ما بود. در کمیته اخلاق پزشکی این مرکز، طرح تحقیقاتی ما تصویب شد و پزشکان با ما همکاری می‌کنند. در حال حاضر پزشکانی از دانشگاه ایران، دانشگاه آزاد و شهیدبهشتی با ما همکاری می‌کنند. در این زمینه وی‌سی شناسا بعنوان حامی و سرمایه‌گذار وارد این طرح شد و یکسال هست که ما زیر شاخه وی‌سی شناسا هستیم.

 

به قلم: مجتبی صفاری

عکاس و تدوینگر: مهران قلی زاده

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴:۲۵

شناسه خبر: 80623

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب