در یک بررسی تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام اعلام شد

تاثیر شربت متادون بر بافت کبد و افزایش سطح آنزیم های کبدی موش

نتیجه بررسی تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام از تاثیر شربت متادون بر بافت کبد و افزایش سطح آنزیم‌های کبدی موش خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،یکی از راهکاری کنترل و کاهش سوء مصرف مواد و اعتیاد استفاده از داروهای نگهدارنده است.

بیشتر جوامع بشری با مشکل اعتیاد مواجه هستند و یکی از چالش‌های اساسی جهان شاید تبدیل شده است.

در آخرین آمار منتشر شده از سوی معاون ستاد مبارزه مخدر دو میلیون و 800 هزار نفر در کشور معتاد هستند و تعداد آمار معتادان جهان 28 میلیون نفر است.

سالیانه بیش از 12 میلیون شربت متادن در کشور مصرف می‌شود.

در ارتباط با مخاطرات مصرف شربت متادون مطالبی زیاد منشتر شده است اما به طور خاص یک محقق در دانشگاه علوم پزشکی ایلام جدیدترین تحقیقات در این ارتباط با منشتر کرده است.

ناصر عباسی درباره بررسی‌های انجام شده بر روی موش اعلام کرده است:  برای دریافت نتایج آثار متادون بر روی 28 موش صحرایی تحقیقات انجام دادم.

وی با اعلام اینکه در این طرح موش‌ها به چهار گروه هفت نفره تقسیم شدند، افزود: نمونه های خون از ابتدا و در انتهای مطالعه برای تعیین سطح سرمی آلکالین فسفاتاز، آلانین آمینو ترانسفراز و آنزیم های آسپارتات آمینو ترانسفراز از حیوانات جمع آوری شد.

وی اضافه کردک نتایج نشان داد که  سطوح سرمی هر سه آنزیم ALT، AST و ALP به طور معنی داری در گروه هایی که دوزهای مختلف متادون دریافت کرده بودند افزایش یافت.

این محقق خاطر نشان کرد: با توجه به نتایج به دست آمده اثرات متادون بر افزایش سطح آنزیم های کبدی مشخص شده است.

عباسی اضافه کرد: با توجه به نتایج به دست آمده به نظر می‌رسد که  نیاز به ایجاد استراتژی های بهتر و برنامه ریزی بهتر برای میزان و روش استفاده از متادون و همچنین نحوه استفاده از این دارو در جامعه وجود دارد.
انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸:۲۰

شناسه خبر: 80696

مطالب مرتبط :
کرونا

با شیوع کرونا:

سن اعتیاد در کشور جوان شد/ افزايش خطر ابتلای كرونا معتادان

بررسی آمارهای تعداد افراد معتاد نشان می‌دهد که سن اعتیاد در کشور کاهش پیدا کرده و پس از شیوع کرونا تعداد معتادان جهان از مرز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر در جهان گذشته است.

احمد مظفری

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران خبر داد:

روند رو به رشد افزایش آمار اعتیاد دانشجویان از سال ۹۱ تا ۹۶/اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس مازندران

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران از روند رو به رشد افزایش آمار اعتیاد در بین دانشجویان بین سال‌های ۹۱ تا ۹۶ خبر داد.

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

توسط پرفسور جواد صفایی قمی محقق شد؛

«لومتادون» دستاورد دانشمند ایرانی در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید

پرفسور جواد صفایی قمی به همراه دانش آموخته دکترا این دانشگاه منصوره نادری، موفق به تولید لومتادون (فرم خالص انانتیومر R متادون) یک ماده مخدر سنتزی شد، نتیجه این پژوهش، در مرکز ثبت اختراع آمریکا به چاپ رسیده است، این ترکیب، ۲-۱.۵ برابر قوی تر از متادون است،

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۳ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱:۳۱

دوستان عزیز بنده یکی از قربانیان متادون هستم من حدود ۸ تا ۹ سال متادون مصرف میکردم و دوست دارم تجربه خودمو واسه شما عزیزان به اشتراک بزارم .دوستان متادون یک داروی خیلی مفیده برای درمانهای نگهدارنده ولی این درمان به صورت دراز مدت وخودسر درصورت نداشتن تحرک کافی و پرخوری شدید بسیار مخربه این دارو اگه کنترل شده از مراکز معتبر مصرف نشه بدون شک باعث افسردگی .چاقی و ازبین رفتن قوای جنسی.حالا برگردیم به تجربه خود من بنده روزی که شروع به صرف کردم بسیار ازاین ماده استقبال نمودم ولی به مرور متوجه افسردگی و چاقی شدم وحدود ۷الی۸ سالادامه دادم تا وقتی که با درد ریه و شکم به سراغم اومد وقتی خدمت پزشک رسیدم با ازمایش خون و سنو گرافی متاسفانه متوجه بیماری کبد چرب گرید ۳(فیبروز) و فشار خون شد .از پزشک راه علاج و جویا شدم و ایشون به من گفت که کبد شما براثررسوب سفت شده و شما دچار نارسایی کبدی شدی .خلاصه الان با بیماری سخت ودردناک درانتظار مرگ هستم . امیدوارم هیچ کسی گرفتار بیماری اعتیاد نشه به امید پیروزی و سربلندی .

میثم قادری
۵ مخالف          ۴ موافق
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰:۰۴

سلام وقتون بخیر خوردن شربت متادون درکدوم قسمتهای بدن تاثیر داره

۱ مخالف          ۹ موافق
سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷:۳۲

سلام خوردن شربت متادون. درکدوم قسمتهای بدن تاثیر داره

اشتراک گذاری مطالب