بررسی عوامل قیمت خانه در ایالت های پرتراکم آمریکا:

در آمریکا چه عاملی اجاره بها و قیمت خانه را تعیین‌ می کند؟

در مورد اجاره بها و قیمت خانه، همه نظری برای خود دارند و اکثرا کمبود خانه و یا صاحب خانه های طمع کار را عامل افزایش قیمت می دانند، در حالی که این دو نقش کوچکی در تغییر قیمت دارند ولی عامل اصلی تعیین قیمت، پیچیدگی خاصی دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ در آمریکا اجاره بها درحال افزایش است، در شش ماه گذشته بر نرخ ۰/۴٪ در ماه افزایش پیدا کرده است. گروهی در مناطق نزدیک مترو ۱۰ شهر بزرگ آمریکا رابطه امکانات خانه را با قیمت آن مقایسه کردند. چون در سطح شخصی هزینه ای که شما برای اجاره می پردازید در واقع برای موقعیت مکانی و امکانات آپارتمان است،

تعیین اجاره بها

برخلاف عقیده عموم، اجاره بها توسط صاحب خانه های دمدمی مزاج تعیین نمی شود و با وجود هزاران صاحب خانه در بازار هر شهر، آن ها نمی توانند مافیای خانه شوند. در واقعیت اجاره بها توسط دو عامل اصلی تعیین می شود؛ میزان درآمد مردم محلی و تعادل عرضه و تقاضا.

سطح درآمد میزان حداکثری که یک فرد عادی در پرداخت اجاره را مشخص می کند، به طوری که با بقیه درآمد بتواند زندگی خود را اداره کند؛ اگر در شهری میانگین درآمد ۱۵۰۰ دلار در ماه باشد، آپارتمانی لوکس با اجاره بهای ۱۲۰۰ دلار مشتری نخواهد داشت ولی همین آپارتمان در شهری که میانگین درآمد ۳۰۰۰ دلار است طرافداران زیادی خواهد داشت.

توصیه شده است که اجاره بها ۳۰٪ از درآمد باشد، پس اگر عرضه و تقاضا در تعا‌ل باشند، اجاره بها به صورت خودکار به این مقدار می رسد. جالب است بدانید در اکثر مناطق انگلستان و ویلز اجاره بها این طور است.

اما زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت ها بالا می روند. تصور کنید که دو نفر به دنبال یک خانه هستند؛ در این صورت صاحب خانه اجاره را بالا می برد تا یکی از مشتریان‌ کنار بکشد. این اتفاقی است که در شهر لندن در حال وقوع است، در لندن تقاضا بسیار زیاد و عرضه کم است.
پس براساس قانونی نانوشته اجاره بها بی دلیل تغییری ناگهانی نمی کند و وابسته به درآمد مردم افزایش یا کاهش پیدا می کند، به جز اینکه در اقتصاد آن منطقه تغییرات ناگهانی رخ دهد یا مردم زیادی همزمان به دنبال خانه بگردند و یا از خانه بیرون آیند.

البته این گفته ها در مورد خرید خانه صدق نمی‌کند...

تعیین قیمت خانه

قیمت خرید خانه ها توسط سه عامل تعیین می شود؛ مقدار اجاره بها، دسترسی و مقدور بودن وام دهی به شهروندان و چشم انداز تغییرات قیمت در آینده.

برای مستاجران، اجاره بها و شرایط وام گرفتن مهم ترین عامل در تصمیم گیری خرید خانه است؛ اگر قسط وام خیلی بیشتر اجاره بهایی که می پردازند نباشد، آن ها مایل اند که خانه را بخرند. این مسئله توضیحی برای پدیده افزایش قیمت ها با درآمد پایین نیز است.

عامل دیگری که نقش مهمی در غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ها بازی می کند، تاثیر چشم انداز ها و انتظارات شخصی است. سرمایه گزاران مایل اند سود کمتری از اجاره بها بگیرند اگر فکر کنند که ارزش کلی ملک در آینده افزایش پیدا می کند و صاحب خانه اگر فکر کنند که شرایط ملک شان تغییر کرده به نحوی بر اجاره بها و قیمت خانه می افزایند. حال اگر این انتظارات بیش از حد رشد کنند یک حباب قیمتی تشکیل می دهند که قیمت صعود می کند.

عوامل دیگر موثر بر قیمت

در آمریکا اجاره بها درحال افزایش است، در شش ماه گذشته بر نرخ ۰/۴٪ در ماه افزایش پیدا کرده است. گروهی در مناطق نزدیک مترو ۱۰ شهر بزرگ آمریکا رابطه امکانات خانه را با قیمت آن مقایسه کردند. چون در سطح شخصی هزینه ای که شما برای اجاره می پردازید در واقع برای موقعیت مکانی و امکانات آپارتمان است، اگر امکانات خاصی می خواهید با قیمت بالایی بپردازید ولی اگر بدون ماشین ظرف شویی و نگاهبان ساختمان می توانید زندگی کنید، احتمالا گزینه های ارزان پیدا می کنید.

مشخصاً تعداد اتاق ها و مساحت خانه عامل اصلی قیمت است ولی مستاجران هزینه گزافی برای امکانات ساختمان نیز می پردازند، امکاناتی معمولی عبارت اند از: 
-نگهبان
-آسانسور
-باشگاه ورزشی 
-رخت شور خانه 
-پارکینگ

موقعیت مکانی نیز بسیار اهمیت دارد؛ در شهر های پرتراکم مثل نیویورک و شیکاگو که اتومبیل شخصی رواج ندارد، پارکینگ نیز طرفدار ندارد و به این ترتیب تاثیر خاصی بر قیمت ندارد.

با استفاده از نیویورک به عنوان نمونه تحقیق، محققان هزینه دقیق هر امکانات را بررسی کنند، آن ها متوجه شدند که نگهبان گران ترین امکانات برای خانه است؛ داشتن نگهبان برای آپارتمانی در نیویورک نشانگر آن است که وضعیت کلی زندگی در آن جا خوب است و آپارتمان احتمالا در محله خوبی قرار دارد.

منابع: 

https://www.cnbc.com/2017/07/12/factors-that-increase-apartment-rent-the-most.html

https://www.propertygeek.net/blog/determines-rents-house-prices/

 

مترجم: میلاد نیک نزاد

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 80793

مطالب مرتبط :
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب