راه پرپیچ و خم فعالیت استارتاپی در کشور/بروکراسی ا خبرگزاری علم و فناوری - راه پرپیچ و خم فعالیت استارتاپی در کشور/بروکراسی اداری سنگ پیش پای شرکت‌های دانش بنیان
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

راه پرپیچ و خم فعالیت استارتاپی در کشور/بروکراسی اداری سنگ پیش پای شرکت‌های دانش بنیان

بیش از دو دهه از فعالیت استارتاپی در کشور می‌گذرد اما بروکراسی اداری یکی از مانع اصلی شرکت‌های دانش بنیان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران فعالیت استارتاپ‌ها در کشور از دهه 70 آغاز شده  و زمان اوج فعالیت استارتاپی در کشور به دهه 90 بر می‌گردد.

دلایل متعددی برای عدم شکل گیری مناسب استارتاپ‌ها در کشور مطرح است، عدم حمایت‌های قانونی کم توجهی دولت‌ها در توسعه فعالیت استارتاپی، وجود مدیریت‌های سنتی در واحدهای تولیدی، عدم اعتقاد به کسب و کارهای اینترنتی، کم توجهی به دیجیتال مارکتینگ،فعالیت کارآفرینان در رشته‌های غیر مرتبط از جمله دلائل شکست استارتاپ‌ها در دهه 90 مطرح شده است.

در کنار این موضوع عدم حمایت‌های مالی،نداشتن مکان مناسب برای فعالیت استارتاپی،تحریم‌ها و واردات بی‌رویه کالا هم اگر اضافه شود، به طور کلی پرونده استارتاپی در کشور بسته می‌شود.

با وجود این مشکلات مدیران  و متولیان امر در اعتقاد دارند که استارتاپ‌ها در حال دسترسی به جایگاه واقعی خویش هستند.

سید رحمان جعفری عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران که فعالیت استارتاپی موفقی داشته و در حال حاضر آن را به شرکت دانش بنیان تبدیل کرده درباره فعالیت استارتاپی و اقداماتی که لازم است، اظهار کرد: نگاهی که در کشور نسبت به استارتاپ‌ها وجود دارد متناسب با تعریف آن نیست و با آن همخوانی ندارد.

وی با اعلام اینکه از نظر متولیان امر در کشور استارتاپ‌ها شرکت‌های تولیدی با پشتوانه کافی هستند که باید رونق تولید داشته باشند، گفت: اما تعریف واقعی استارتاپ این است که تولیدی که در حال انجام است ناشی از فعالیت تحقیقاتی باشد که حداقل نتایج آزمایشگاهی مناسبی دریافت کرده باشد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: فعالیت تولیدی استارتاپی از یک اقدام تحقیقاتی شروع شده و پس از دریافت تست‌های آزمایشاتی تایید نهایی برای تولید را اخذ کرده است.

وی اضافه کرد: در گام بعدی دولت کمک کند که از حالت آزمایشگاه خارج شده و طرح پایلوت را در دستور کار قرار داده و برنامه ریزی برای صنعتی شدن را در دستور کار قرار دهیم.

دکتر جعفری یادآور شد: در  حال حاضر برای اینکه فعالیت استارتاپی از حالت پایلوت به صنعتی تبدیل شود، مشکلات و موانع خاص خودش را دارد.

وی با اعلام اینکه شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه فعالیت نیاز به شناخت بازار و به اصطلاح بازارسازی و بازاریابی مناسب دارند، گفت: بسیاری از محصولات این شرکت‌ها برای مشتریان شناخته شده نیست.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اعلام اینکه تعریف اصلی که از شرکت دانش بنیان به صورت عام وجود دارد با مجموعه شرکت‌های دانش بنیانی که در کشور فعالیت می‌کنند، متفاوت است، افزود: در حال حاضر شرکت‌های که از فعالیت مناسب تولیدی برخودار هستند در لیست شرکت‌های دانش بنیان قرار دارند، در صورتی که یک شرکت دانش بنیان باید در یک پروسه کار تحقیقاتی متولد شود که همه فعالیت‌های این شرکت برپایه علمی و تحقیقاتی فرد یا مجموعه افرادی که این شرکت را ایجاد کرده‌اند، شکل بگیرد.

وی با اعلام اینکه ما منکر فعالیت علمی سایر شرکت‌های تولیدی کشور نیستیم، گفت: پارک‌های علمی و فناوری کشور برای توسعه فعالیت خودشان به دنبال جذب شرکت‌های بزرگ تولیدی بوده و از آنها درخواست می‌کنند که فرایند دانش بنیان را پیگیری کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران، ادامه داد: از شرکت‌های دانش بنیان نوپا حمایت مالی خاصی به لحاظ اعطای تسهیلات برای خریداری و تجیهزات وجود نداشته و صندوق نوآوری و شکوفایی و و پارک‌های علمی و فناروی حمایت‌های مالی چندانی از شرکت‌های دانش بنیان به عمل نمی اورند.

وی با اشاره به حمایت‌های که سایر کشور از استارتاپ‌ها دارند، بیان کرد: یک شرکت استارتاپی که در کشورهای پیشرفته ایجاد شده تا تولید محصول و عرضه آن در بازار مورد حمایت واقعی دولت ها قرار می‌گیرد.

 دکتر جعفری با اعلام اینکه در برخی از استان‌ها شاهد رشد فعالیت پارک علم و فناوری هستیم، گفت: میزان حمایت‌ها در استان‌های مختلف کشور متفاوت است و به نظر بنده بهتر است این استان‌ها به عنوان الگو معرفی شوند.

وی با اشاره به محدودیت مکانی که برخی از پارک‌های علمی و فناوری دارند، بیان کرد: با ارائه یک میز کار در مجموعه پارک نمی‌توان اعلام کرد که فعالیت دانش بنیانی یا استارتاپی انجام شده است، فضای پارک برخی از استان‌ها بیشتر شبیه محیط کار اداری است که این موضوع با فلسفه وجودی شرکت‌های دانش بنیان و تولیدی که قرار است در آن شکل گیرد مغایرت دارد.

 دکتر جعفری با اعلام اینکه ساختار پارک علم و فناوری برخی از استان‌ها چندان منظم نیست، افزود: ساختارهای پارک های علمی و فناوری کشور نیاز به بازسازی دارد و قوانین و اسناد حمایتی آنها از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها باید روشن و واضح باشد.به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران، اصلاح ساختار شرکت‌های دانش بنیان یکی از دغدغه‌های علاقمندان و فعالان این حوزه است.

بروکراسی‌های سنگین اداری و جذب شرکت‌های بزرگ به هر قیمتی و قرار دادن این شرکت‌ها در لیست فعالان دانش بنیان از اقداماتی است که با تعریف اساسی استارتاپ‌ها در تناقض است.

بسیاری از اختراعات و ابتکارات نخبگان بدون اینکه از ایده تبدیل به پدیده شود به فراموشی سپرده می‌شود و گاهی هم این اختراعات ابتکارات از کشورهای دیگر به صورت محصول وارد کشور می‌شود.

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۷:۰۱

شناسه خبر: 80899

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب