ژنوم -ویرایش گستره وسیعی از جهش‌های زنده در ارگان خبرگزاری علم و فناوری - ژنوم -ویرایش گستره وسیعی از جهش‌های زنده در ارگانیسم‌های زنده
یک تکنولوژی جدید برای ژنوم؛

ژنوم -ویرایش گستره وسیعی از جهش‌های زنده در ارگانیسم‌های زنده

دانشمندان یک ابزار جدید برای ویرایش ژن ایجاد می‌کنند که می‌تواند به درمان اختلالات ناشی از جهش‌های ژن کمک کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ محققان یک ابزار جدید به نام sati را توسعه داده‌اند تا ژنوم موش را ویرایش کنند و این کار این تیم را قادر می‌سازد تا طیف وسیعی از جهش و انواع سلول را هدف قرار دهد. تکنولوژی ویرایش جدید می‌تواند برای استفاده در طیف وسیعی از شرایط جهش ژنی نظیر بیماری هانتینگتون و سندرم پیری زودرس (progeria) گسترش یابد.

توانایی ویرایش ژن ها در موجودات زنده فرصتی برای درمان انواع بیماریهای ارثی را فراهم می‌آورد. با این حال، بسیاری از ابزارهای ویرایش ژن قادر به هدف قرار دادن مناطق حساسDNA  نیستند و ایجاد چنین فناوری دشوار بوده است، زیرا بافت زنده شامل انواع متنوع سلول است.

محقق ارشد این مقاله گفت: "این مطالعه نشان داده‌است که sati ابزار قدرتمندی برای ویرایش ژنوم است و می‌تواند ابزاری برای توسعه استراتژی‌های موثر برای جایگزین کردن انواع مختلف جهش‌های ژنتیکی باشد و درها را برای استفاده از ابزارهای ویرایش ژنوم برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های ژنتیکی باز می‌کند."

تکنیک‌هایی که DNA را اصلاح می‌کنند عموما موثرترین روش‌ها در تقسیم سلول‌هایی مانند سلول‌های پوست و معده با استفاده از مکانیسم‌های ترمیم DNA معمول سلول‌ها هستند. تحقیقی نشان داد تکنولوژی اصلاح ژنی به نام HITI می‌تواند سلول‌های قابل تقسیم و غیرقابل تقسیم را هدف قرار دهد. نواحی کدگذاری پروتئین مانند دریافت‌کننده‌هایی برای تولید پروتئین عمل می‌کنند، در حالی که نواحی بدون قابلیت کدگذاری مانند آشپزهایی عمل می‌کنند که میزان غذای تولیدی را مدیریت می‌کنند.

این روش ورود ژنی جدید که دانشمندان آن را SATI می‌نامند، نسخه پیشرفته روش HITI قبل است تا آن را قادر به هدف‌گیری نواحی بیشتری از ژنوم می‌کند. این روش با تزریق رونوشت طبیعی از ژن مساله‌ساز به ناحیه بدون کدگذاری DNA پیش از منطقه جهش عمل می‌کند. سپس این ژن جدید در کنار ژن قبل با یک یا چند مسیر ترمیم DNA یکپارچه شده و ارگانیسم تاثیرات زیان‌آور ژن اصلی و جهش‌یافته را بدون به خطر انداختن جایگزینی کامل آن تعدیل می‌کند.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷:۳۰

شناسه خبر: 80917

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب