علم و فناوری گزارش می دهد؛

فرار ۸۰ هزار پزشک ایرانی از شفافیت مالی/ رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است ؟+ فیلم و جدول

با توجه به اعلام علی رستم‌پور ، رئیس سازمان مالیاتی کشور، حدود ۸۰ درصد پزشکان از نصب کارتخوان بانکی در مطب های خود سرباز زده اند که این نشان از عدم علاقه پزشکان برای شفاف سازی درآمدهای میلیاردی خود دارند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی ماه های اخیر ، موضوع استفاده نکردن برخی پزشکان از دستگاه کارت‌ خوان و در نظر نگرفتن رفاه حال بیماران، تبدیل به یکی از مسائل مهم فضای مجازی، رسانه‌ ها و عموم جامعه شده است، چرا که عدم استفاده از کارت خوان بانکی ، مانع شفاف سازی درآمدهای میلیاردی پزشکان شده است و عدم شفاف سازی نیز باعث فرار مالیاتی آن ها گردیده است . در این راستا سازمان مالیاتی کشور برای اجرای قانون ، فرصتی به پزشکان برای نصب کارتخوان در مطب ها داد اما پزشکان تاکنون این فرصت را جدی نگرفته اند و با تمدید 5 باره آن برای استفاده از کارتخوان، حدود 80 درصد پزشکان از تمکین به قانون سرباز زده اند.

میزان درآمد دولت از دریافت مالیات در سال 1397 چقدر بوده است ؟

با توجه به آمار موجود در سال 1397 درآمد دولت از کسب مالیات برابر با 131هزار میلیارد تومان بوده است که این میزان از درآمد نفتی کشورمان که 106 هزار میلیارد تومان نیز می باشد بیشتر است. از این میزان مالیات بر درآمد 19هزار میلیارد تومان می باشد که عمدتا توسط سه گروه کارکنان بخش خصوصی ، کارکنان دولتی و مشاغل پرداخت می شود .

میزان مالیات بردرآمد دولت در سال 1397

از میان سه گروه فوق، کارکنان بخش دولتی به دلیل آن که دریافتی حقوق آن ها شفاف است مالیات آن ها به صورت کامل دریافت می شود ؛ دو گروه بعدی یعنی کارکنان بخش خصوصی و همچنین مشاغل آزاد از آنجایی که مالیاتشان توسط کارفرمایان غیردولتی و پرکردن فرم های خوداظهاری انجام می شود احتمال فرار مالیاتی در پرداختی آن ها وجود دارد.

چه تعداد پزشک در کشور فعالیت می کنند ؟

با توجه به آمار رسمی وزارت بهداشت، در سال ۱۳۹۷ تعداد پزشکان و دندان ‌پزشکان  کشور (بدون احتساب دستیاران) ، ۱۰۲ هزار و ۷۶۵ نفر بوده است که از این میزان ۳۹ هزار و ۸۹۲ پزشک متخصص، ۴۲ هزار و ۸۲۲ نفر پزشک عمومی و نزدیک ۲۰۰۵۱ نفر دندان ‌پزشک اعلام شده است . البته آمارهای غیر رسمی نیز وجود دارد که تعداد پزشکان را حتی تا 170 هزار نفر نیز اعلام می کند اما ما به آمار رسمی وزارت بهداشت بسنده می کنیم.

جدول تعداد پزشکان کشور

فرار مالیاتی پزشکان چقدر است ؟

در مورد میزان فرار مالیاتی پزشکان آمارهای متفاوتی وجود دارد. نصرالله پژمانفر نماینده مجلس شورای اسلامی کشورمان میزان فرار مالیاتی پزشکان را چیزی حدود 6700 میلیارد تومان برآورد کرده است، اما رئیس سازمان امور مالیاتی کشورمان این مبلغ را اقرارآمیز توصیف کرده است و میزان فرار مالیاتی پزشکان را حدود 700 میلیارد تومان در سال تخمین زده است. یعنی آمارهای رسمی کشورمان چیزی حدود 6 هزار میلیارد تومان اختلاف دارند. اما آنچه که در مورد مالیات پزشکان وجود دارد میزان پرداخت مالیات پزشکان در سال 1397 ، 150 میلیارد تومان بوده است.

در این رابطه بخوانید :

۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان / با یک سال مالیات پرداخت نشده پزشکان چه می توان کرد ؟

میزان فرار مالیاتی پزشکان 700 میلیارد یا 6700 میلیارد ؟

با توجه با بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، آمار 700 میلیاردی اعلام شده توسط رئیس سازمان امور مالیاتی کشورمان با واقعیات هم خوانی ندارد چرا که در این صورت با احتساب میانگین مالیات 20 درصدی، مجموع درآمد سالیانه پزشکان برابر 3500 میلیارد تومان خواهد بود و با در نظر گرفتن تعداد پزشکان فعال کشور که برابر 102 هزار نفر می باشد، درآمد ماهیانه هر پزشک 2.6 میلیون می شود که این رقم با واقعیات هم خوانی ندارد چرا که درآمد یک پزشک با درآمد یک کارگر تقریباً یکسان محاسبه می شود.

این در حالی است که با در نظر گرفتن میانگین درآمد ماهانه 20 میلیون برای 20 هزار دندانپزشک، ماهانه 40 میلیون برای 40 هزار پزشک متخصص و در آمد ماهیانه 5 میلیون برای 43 هزار پزشک عمومی میانگین درآمد سالیانه پزشکان تقریبا 34 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

نمودار میزان درآمد پزشکان

در صورتی که پزشکان بخواهند بر حسب قانون 20 درصد مالیات پرداخت نمایند ، مقدار مالیات سالیانه آن ها حداقل 6700 میلیارد تومان خواهد شد که با عدد اعلامی 700 میلیارد تفاوت فاحشی دارد .  

 

نمودار میزان مالیاتی که پزشکان باید پرداخت نمایند

الزام نصب کارتخوان در مطب پزشکان برای دریافت مالیات و مقاومت پزشکان برای اجرای قانون

بعد از جنجال هایی که عدم پرداخت مالیات توسط پزشکان در کشور ایجاد نمود و مطالباتی که مردم داشتند بلاخره در لایجه تبصره ۶ لایحه بودجه ۹۸، پزشکان ملزم به نصب دستگاه کارت خوان بانکی در مطب های خود شدند. اجرای این مصوبه چند ماهی به تاخیر افتاد تا اینکه پس از تفاهم نامه بین سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی تا ۲۳ مرداد مهلتی به پزشکان داده شد تا کارتخوان مطب ‌ها را به سامانه فروشگاهی متصل و کد مالیاتی اخذ کنند و کسانی که این مصوبه را اجرایی نکنند، مشمول جریمه خواهد شد.

نمونه ای از نامه های اعتراضی پزشکان برای عدم اجرای مصوبه مجلس

بعد از الزام مجلس برای نصب کارتخوان، بسیاری از پزشکان و انجمن های صنفی آن ها ، با ایجاد کمپین «نه به صندوق فروشگاهی» ، اقدام به اعتراض برای شفاف سازی درآمدی خود کردند و اعتقاد داشتند که این کار نوعی توهین به پزشکان کشور است و در مقابل آن ایستادگی کردند.

در این رابطه رئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره نصب کارت‌ خوان در مطب پزشکان گفت :

« باید توجه کرد که در قانون بودجه ۹۸، جامعه پزشکی ملزم به نصب پایانه ‌های فروشگاهی در مطب شده ‌اند. ما به قانون پایبند هستیم و معتقدیم که هر قانونی باید از مسیر درست اجرا شود . نظرمان این است که همکاران ‌مان در راستای تسهیل کار بیماران از کارت‌خوان استفاده کنند، اما آنچه مورد اعتراضمان بوده، این است که این موضوع باید برای همه صنوف اجرا شود و جدا کردن یک صنف و تبعیض قائل شدن برای او درست نیست. »

همچنین در اقدامی قابل تأمل سازمان نظام پزشکی دلیل تأخیر در عملیاتی سازی این قانون را عدم آموزش پزشکان برای استفاده از کارت خوان در مطب می داند و خواهان به تأخیر افتادن استفاده از آن در مطب می شود.

 

در نهایت در مرداد ماه به دلیل آنچه آماده نبودن زیرساخت ها نامیده شد و از سوی دیگر عدم همکاری برخی شرکت‌ های پشتیبانی برای اتصال کارتخوان‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور و همچنین مقاومت پزشکان برای استفاده از کارتخوان در مطب هایشان ، تاریخ ثبت نام پزشکان در سامانه امور مالیاتی برای بار چهارم تا ۱۵ شهریور تمدید شد .

مقاومت پزشکان برای نصب کارتخوان؛ 80 درصد پزشکان از قانون سرپیچی کردند

چند روز گذشته مهلت سازمان امور مالیاتی کشور به پزشکان برای دریافت و نصب دستگاه های کارتخوان بانکی به پایان رسید اما با توجه با آمار بیش از 80 درصد پزشکان از نصب کارتخوان در مطب های خود خوددارای کردند در این رابطه علی رستم‌پور در گفت‌وگویی که با شبکه خبر داشت با اشاره به آخرین ثبت نام دستگاه کارت‌خوان پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی اظهار داشت:

تا روز چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۴ درصد از فراخوانی که انجام شده بود، ثبت نام کردند و در دو روز باقیمانده یعنی پنج شنبه و جمعه آمار به ۲۱ درصد رسیده است در حال حاضر ۱۴۲۶۶ پزشک دستگاه کارت خوان خود را در سامانه مالیاتی ثبت کردند. این موضوع علیرغم همه فضا سازی‌هایی صورت گرفت که ظرف مدت باقی‌مانده به نوعی عده‌ای مانع ثبت دستگاه کارتخوان پزشکان در سامانه مالیاتی بودند. وی با بیان اینکه عده‌ای با فضاسازی دنبال تمکین نکردن پزشکان بودند، گفت:‌ شبهاتی مانند اینکه چرا تبعیض شده و اول پزشکان باید این کار را انجام دهند و یا آن که زیر ساخت این کار آماده نیست و دیگر مباحث در این راستا مطرح شد.

رستم پور با تاکید بر اینکه فرایند ثبت نام کارتخوان پزشکان هیچ وقت متوقف نمی شود، عنوان کرد: با این فرض که امروز یک پزشک مجوز مطب و طبابت خود را اخذ می‌کند نیاز است تا سامانه باز باشد و اطلاعات مربوط به آن ثبت شود. بنابراین عملاً سامانه بسته نمی‌شود. قرار بر این بود از اول مهرماه تمامی مراکز درمانی که فراخوان شدند برای نصب و استفاده از کارتخوان مورد تایید سازمان مالیاتی ثبت نام کنند. در حال حاضر نیز این تکلیف سر جای خودش معتبر است. وی اضافه کرد: در صورتی که پزشکان از اول مهر تکلیف خود در قبال ثبت کارت خوان در سامانه مالیاتی را انجام ندهند مشمول تمامی تبعات قانونی می شوند چرا که به قانون تمکین نکردند و از اول نیز نمی خواستیم به این موضوع ورود کنیم.

فیلم /مصاحبه علی رستم‌پور در مورد عدم همکاری ۸۰ درصد پزشکان برای دریافت کارتخوان

کلام آخر ...

دریافت مالیات از پزشکان علاوه بر آن که می تواند باعث ایجاد عدالت اجتماعی و حذف دست سودجویان از حوزه سلامت شود ، در شرایط کنونی که دولت به دلیل تحریم های آمریکا از لحاظ اقتصادی و تأمین بودجه کشور با مشکل رو به رو شده است می تواند کمک شایانی به دولت و مردم نماید که عملیاتی شدن این هدف همکاری پزشکان و مراکز نظارتی را می طلبد.

انتهای پیام /

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵:۳۵

شناسه خبر: 81055

مطالب مرتبط :
محنت فر

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران:

پرداخت یارانه سوم قانونمند شود/ طرح دریافت مالیات بر خرید و فروش سکه و ارز در کشور عملیاتی شود

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران، گفت: دولت بخشی از منابع تامین یارانه را می‌تواند از مالیات بر خرید و فروش ارز مالیات بر خانه‌های خالی و امثال آن تامین کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب