«ترامادول» مرگبارترین داروی مسکن جهان شناخته شد

این داروی مخدر برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ توسط کمپانی‌های «کن‌زیپ» و «اولترام»‌ به بازار عرضه شد و به سرعت تجویز آن توسط پزشکان به عنوان درمان استئوآرتریت و همچنین کاهنده درد گسترش یافت. در آن زمان این دارو در مقایسه با سایر رقبا عوارض جانبی کمتری داشت.

ترامادول داروی مخدر ضد دردی است که به صورت گسترده برای تسکین دردهای شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیگو، نشان داده که این دارو به شدت میزان قند خون بیمار را پایین می‌آورد؛ پدیده‌ای که تحت عنوان «هیپوگلیسمی» خوانده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس دیلی، در طول زمان هرچه داروی مسکن ترامادول بیشتر مورد استفاده قرار گرفت، موارد بیشتری از اثرات جانبی آن به ثبت رسید. در این مطالعه جدید دانشمندان نشان دادند مصرف ترامادول خطر «هیپوگلیسمی»، کاهش غیرطبیعی قند خون، را به شدت افزایش می‌دهد.

استفاده از این «داروی مسکن متداول» خطر کاهش شدید قند خون را به دنبال دارد

این دارو برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ توسط کمپانی‌های «کن‌زیپ» و «اولترام»‌ به بازار عرضه شد و به سرعت تجویز آن توسط پزشکان به عنوان درمان استئوآرتریت و همچنین کاهنده درد گسترش یافت. در آن زمان این دارو در مقایسه با سایر رقبا عوارض جانبی کمتری داشت.

«روبن آباگیان»، پروفسور داروسازی و محقق ارشد این پژوهش، بیش از ۱۲ میلیون گزارش از پایگاه‌های داده‌ای نظیر سازمان غذا و دارو را که از عوارض جانبی یک دارو خبر می‌دادند در بازه زمانی ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار داده است. افزایش چشمگیر محبوبیت این دارو در چند سال گذشته انگیزه این مطالعه عنوان شده است.

محققان این تحقیق می‌خواستند نگاهی داده محور به اثرات جانبی این مخدر ضددرد بیاندازند و در نهایت به به کاهش شدید، غیرمنتظره و خطرناک قند خون رسیده‌اند. موارد دیگری نیز نظیر سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و یبوست نیز به چشم خورده که البته در بین سایر مسکن‌های مخدر نیز وجود دارد. همچنین آنها می‌گویند مصرف ترامادول احتمال وقوع تشنج را نیز بالا می‌برد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 81070

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب