خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

آن روی سکه دانش هسته‌ای/ تولید بذر روشن برنج مشت نمونه خروار تحقیقات به ثمر رسیده علوم هسته‌ای

در حالی که کشورهای غربی به دنبال جلوگیری از دسترسی دانشمندان کشور به دانش هسته‌ای هستند، روز به روز نیازهای بشری به این دانش در حال گسترش است و حتی از نان شب هم واجب تر

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  از استان مازندران، رقابت جدی برای داشتن فناوری هسته‌ای بین کشورهای جهان وجود دارد.

چندین کشور پیشرفته صنعتی برای جلوگیری از دسترسی سایر کشورها برای خودشان قلمروی درست کرده و تلاش دارند با ایجاد محدودیت‌های علمی راه دستیابی سایر کشورها را به این دانش ارزشمند ببندند.

چهره‌های استکباری برای دور نگهداشتن سایر کشورها از انرژی هسته‌ای بحث استفاده جنگ افزاری آن را مطرح کرده در حالی که سابقه استفاده از انرژی هسته‌ای مربوط به کشور آمریکا است.

انرژی هسته‌ای کاربردهای متعدد و فراوانی دارد که صرف نظر از استفاده از آن در سلاح کشتار جمعی کشورهای پیشرفته جهان نمی‌خواهند این ظرفیت‌ها   در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد.

استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق یکی دیگر کاربردهای این انرژی در جهان است که کشورهای عربی با وجود داشتن منابع غنی نفت و گاز به جهت حساسیت‌های زیست محیطی به دنبال استفاده از این فناوری در تولید برق هستند.

با توجه به تبعات زیست محیطی تولید برق از انرژی‌های فسیلی استفاده از انرژی هسته‌ای در تولید برق یکی از کاربردهای است که در پیشانی این صنعت قرار دارد.

کارکردهای انرژی هسته‌ای 

یک نیروگاه هسته‌ای صد مگاواتی سالانه پانصد تن زباله با درجه رادیو اکتیو ضعیف ، دویست تن زباله با درجه رادیواکتیو متوسط و 25 تن زباله با درجه رادیواکتیو شدید تولید می‌کند.

 در مقایسه ، یک نیروگاه برق زغال سنگ سوز 350 هزار تن زباله سخت (زباله‌های معدنی ، خاکستر و تفاله آهن) که صدها کیلو فلز سنگین نیز در میان آنها وجود دارد.

بسیاری از کشورهای پیشرفته و به اصطلاح استکباری تلاش دارند که این پیشرفت‌های تکنولوژی در بحث هسته‌ای را از کشورهای در حال توسعه و جهان سوم دور نگه دارند.

با دانشمند هسته‌ای کشور

یکی از دانشمندان کشور که با استفاده از تحقیقات هسته‌ای موفق به افزایش عملکرد برنج با کیفت مناسب شده و در سال جاری 13 تن شلتوک در یک هکتار اراضی شالیزاری برداشت کرده است، پرفسور قربانعلی نعمت زاده است.

وی در پاسخ به این سؤوال که چرا ما باید صنعت هسته‌ای قوی و کارآمد داشته باشیم، اظهار کرد: علم نافذ است و نفوذ آن در کشف روابط در عالم هستی و طبیعت  به انسان قدرت می‌دهد.

پرفسور نعمت زاده ادامه داد: هر کسی از قائده دسترسی به علم پیروی نکند قطع به یقین در امورات زندگی خودش دچار مشکل و تنگنا می‌شود.

وی بیان کرد: انسان برای عمران و آبادانی در زمین از جانب خدا ماموریت یافته است، چه طور می‌شود که در زمین آبادانی کرد بدون دسترسی به علم!

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: انسان برای زندگی راحت تر در زمین نیاز به علم دارد و این یک اصل کلی است.

وی در ارتباط با دسترسی به علم هسته‌ای بیان کرد: این علوم یکی از شاخه‌های غنی و عمیق است که بیش از چهار هزار رشته تخصصی در انرژی هسته‌ای بکارگرفته می‌شود.

نعمت زاده با اعلام اینکه برای موفقیت در صنعت هسته نیاز داریم که چهار هزار علوم را کنار همدیگر قرار دهیم و رشته‌ای بسیار سنگین است.

وی اضافه کرد: اگر باشد کشور به این درجه برسد در حد و اندازه‌ای بسیار زیادی از نظر دانش فنی پیشرفت می‌کند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر کشوری به پیشرفت‌های مناسب در صنعت هسته‌ای دسترسی پیدا کند زمینه توسعه و پیشرفت خویش را فراهم کرده است.

وی با اعلام اینکه غرب به لحاظ پیشرفت علمی به دنبال فشار به کشورهای دیگر است، افزود: کشورهای غربی در مبانی نظری برای جامعه بشری دستش خالی است.

حقایق کمتر گفته شده درباره دانش هسته‌ای 

نعمت زاده اضافه کرد: غرب با پیشرفت در تکنولوژی در کنار علم به دنبال مدیریت جهان است، اگر کشوری مثل ایران با داشتن مبانی نظری قوی اگر مجهز به سلاح علمی شود قطعا هیچ کشوری جلودار این کشور نخواهد بود.

وی بیان کرد: اگر حقیقت روزی بر مردم آشکار شود، شاهد افزایش سطح سرزمینی اسلام خواهیم بود،انرژی هسته‌ای از علومی است که چند وجهی بوده و علوم زیادی را شامل می‌شود.

 این پرفسور ادامه داد: انرژی هسته‌ای همه نیازمندی‌های جامعه بشری را اعم از کشاورزی، صنعت، پزشکی به ویژه در حوزه داوری را شامل شده و در بحث تامین امنیت غذایی و ضد عفونی کردن محصولات تولیدی و تولید سموم کشاورزی کاربردهای بسیار زیادی دارد.

وی اضافه کرد: علوم هسته‌ای رشته جامعی است که به کمک انسان آمده و بیشتر نیازهای ضروری امروز و فردا بشر در آن دیده شده است.

نعمت زاده در پاسخ به این مبحث که برخی‌ها اعتقاد دارند که چرا ما باید برای دسترسی به دانش هسته‌ای دچار مشکل شویم و بدون درد سر دانش و تکنولوژی انرژی‌های هسته‌ای را از غرب دریافت می‌کنیم، افزود: غرب قطع به یقیق پسماندها و تفاله‌های علمی را در اختیار ما قرار می‌دهد به هیچ وجه علوم اساسی تولید شده در غرب در اختیار کشور ما قرار نمی‌گیرد، این موضوع ماهیت غرب است و دیدگاه نشر علم را ندارند.

وی اضافه کرد: غرب پسماندها مصرفی علم را در اختیار ما قرار داده و همیشه حقیقت آن را از ما پنهان می‌کند به تعبیر آیت الله جوادی آملی غربی‌ها لاشه علم را در اختیار ما قرار می‌دهند.

نعمت زاده که یکی از دانشمندانی است که با استفاده از دانش هسته‌ای به افزایش عملکرد تولید محصول برنج رسیده و اخیر بذر برنج از نوع روشن بیش از 13 تن در هکتار عملکرد داشته است، گفت: 35 سال برای تولید برنج با رقم روشن فعالیت داشتیم.

وی با اعلام اینکه ارتباط بسیار زیادی بین کمیت و کیفت در تولید بذر برنج وجود دارد، گفت: از طریق انرژی هسته‌ای این قائده شکسته می‌شود.

این پرفسور یادآور شد: به وسیله انرژی هسته  و علوم آن قانون افزایش کمیت با کیفت شکسته شده است و بذر روشن در حال حاضر هم داری کیفت بوده و هم میزان کمیت بسیار مناسبی دارد.

وی با اعلام اینکه اگر دنبال انرژی و کشف روابط مجهول هستیم نیاز به تقویت دانش هسته‌ای در کشور داریم، افزود: در بخش کشاورزی که بنده فعالیت داشتم برای شکستن رابط همبستگی منفی بین کمیت و کیفیت استفاده کردیم از طرفی با استفاده از ظرفیت انرژی هسته‌ای برای مبارزه با آفات می‌توانیم ورود پیدا کنیم.

نعمت زاده اضافه کرد: با استفاده از دانش هسته‌ای لاورهای حشرات به صورت گسترده پرورش داده شده و آنها در معرض اشعه گاما استریل شده و بعد در سطح انبوه تولید کرده و با کامیون در اراضی کشاورزی رها می‌شود، چون این حشرات قابلیت باروری نداشته باعث کاهش نسل‌های بعدی می‌شوند.

وی ادامه داد: از دیگر کارکردهای انرژی هسته‌ای ضد عفونی کردن مواد غذایی است، با استفاده از پرتو تابی و بدون تغییر در بافت غذا مواد ضد عفونی می‌شود و امکان استفاده از غذا به مدت طولانی می‌شود.

نعمت زاده در پایان گفت: امکان استفاده گسترده از انرژی هسته‌ای وجود داشته که برای بهره‌برداری از آن باید زمینه استخراج علم آن را به صورت جدی فراهم کنیم.

اقدام علمیاتی انجام شده برای بهره گیری از دانش هسته‌ای 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، درباره کارکردهای علوم هسته‌ای مطالب زیادی وجود دارد با توجه به حساسیت‌های که پرفسور نعمت زاده در تحقیقات علمی به آن رسیده است به نظر می‌رسد که دست یابی به این علوم از نان شب هم برای ما واجب تر است.

به صورت نمونه برنج یکی از محصولات استراتژیک بخش کشاورزی است.

پرفسور نعمت زاده با استفاده از دانش هسته‌ای به اقدام به تولید بذر روشن برنج کرده است که در هر هکتار 13 تن شلتوک برنج برداشته شده است که در نوع خودش این مقدار تولید بی نظیر است.

از نکات قابل توجه در تولید بذر روشن عدم کاهش کیفت محصول با افزایش میزان عمکرد بوده است با این اقدام و در صورت گسترش تولید برنج با بذر روشن امکان خودکفایی در تولید برنج مرغوب با هزینه تمام شده بسیار مناسب هستیم و همینطور برنج مرغوب ایرانی رقیب جدی برای محصولات کم کیفیت پاکستانی، هندی، آمریکایی و آرژانتینی است.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 81119

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب