دست مصنوعی هوشمند برای ادغام معلولین و کنترل رباتیک خبرگزاری علم و فناوری - دست مصنوعی هوشمند برای ادغام معلولین و کنترل رباتیک
تحقیقات نشان می‌دهد؛

دست مصنوعی هوشمند برای ادغام معلولین و کنترل رباتیک

دانشمندان با موفقیت تکنولوژی نوروپروستیک جدیدی را آزمایش کردند که کنترل رباتیک را با کنترل خودمختار کاربران ترکیب نموده و دریچه‌هایی را به سوی کنترل مشترک تکنولوژی‌های نوروپروستیک باز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ این تکنولوژی دو حوزه متفاوت را ترکیب می‌کند که پیش از این هرگز با هم به منظور کنترل دست رباتیک ترکیب نشده بودند و با حوزه نوظهور کنترل مشترک در نوروپروستیک در ارتباط است.

از این دو حوزه یکی مهندسی عصب‌شناسی است که در بردارنده حرکت انگشت ارادی حاصل از فعالیت ماهیچه‌ای در کنترل انگشت مجزای دست مصنوعی فرد معلول است که پیش از این هرگز مورد استفاده قرار نگرفته بود.

حوزه دوم رباتیک است که دست رباتیک را قادر می‌سازد اجسام را نگاه داشته و آن‌ها را لمس نماید.

سرپرست محققان این تحقیق بیان داشت: "زمانی که جسمی را در دست می‌گیرید، تنها چندمیلی ثانیه برای واکنش زمان ندارید. دست رباتیک دارای توانایی واکنش طی بازه 400 میلی ثانیه است. این دست مجهز به حسگرهای فشار در تمامی انگشتان بوده و می‌تواند واکنش نشان داده و جسم را پیش از آن که مغز بتواند ادراک لغزش جسم را داشته باشد ثابت نماید.

پیش از آن که این الگوریتم به کارگیری شود، در حال حاضر چالش‌های بسیاری در مسیر استفاده از این روش وجود دارد. در حال حاضر این الگوریتم تنها در رباتی مورد استفاده قرار گرفته که توسط شخص ثالث ساخته شده است.

وی گفت: "روش مشترک ما به منظور کنترل دستان رباتیک دارای کاربردهای نوروپروستیک مانند دست مصنوعی بیونیک و رابط‌های مغز به ماشین بوده و تاثیر و کاربرد این ابزارها را افزایش می‌دهد".

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 81262

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
علی کارگر
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۸:۱۶

ایا این دست در ایران الان موجوده برای استفاده معلولین؟؟؟؟؟؟؟؟ هزینه اش چقدر در میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اشتراک گذاری مطالب