لغو پروانه نظام پزشکی متخصصین دکترای ژنتیک/ اولین خبرگزاری علم و فناوری - لغو پروانه نظام پزشکی متخصصین دکترای ژنتیک/ اولین گام شناخت بیماری ژنتیکی مشاوره است
یک متخصص ژنتیک مطرح کرد

لغو پروانه نظام پزشکی متخصصین دکترای ژنتیک/ اولین گام شناخت بیماری ژنتیکی مشاوره است

یک متخصص ژنتیک خوزستانی با اشاره به برخی از بی مهری ها گفت: متاسفانه در سال ۱۳۹۵ سازمان نظام پزشکی کشور، پروانه نظام پزشکی متخصصین دکترای ژنتیک پزشکی را که بتوانند به عنوان مسئولین فنی علوم آزمایشگاهی ژنتیک فعالیت کنند را لغو کرد و این حق به پاتولوژیست ها و همکاران پزشکی عمومی داده شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، سرکار خانم آرزو صباغ هادی یکی از نخبگان استان خوزستان و شهرستان مسجدسلیمان، دانشجوی دکترای ژنتیک، عضو انجمن نخبگان ایران و پژوهشگر در زمینه بیماری های ژنتیکی است.

وی دارای چهار مقاله ISI است که در مجلات مختلف جهان چون ژورنال آمریکا کشور اسپانیا، کشور کانادا و کشور آلمان به چاپ رسیده اند که از بین اینها دو مقاله نیز به زبان فارسی در کنگره های داخلی به صورت سخنرانی ارائه شد.ه است

به همین منظور خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان جهت آشنایی بیشتر با این رشته تخصصی و شناخت بیماری های ژنتیک به سراغ سرکار خانم آرزو صباغ هادی رفت تا اطلاعات بهتری و بیشتری را در این زمینه ارائه دهد تا در اختیار مخاطبان خبرگزاری علم و فناوری  قرار گیرد.

بیماری های ژنتیکی تحت تاثیر دو عامل ژن و محیط

سرکار خانم آرزو صباغ هادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان با ارائه توضیحاتی درباره بیماری های ژنتیکی در انسان اظهار کرد:  اکثر بیماری های ژنتیکی پلی فکتوریال هستند یعنی تحت تاثیر هر دو عامل مهم ژنتیک و محیط هستند و حدود پنج درصد بیماری های سرطانی وجود دارند که کاملا ژنتیکی هستند که این نوع بیماری ها نیز درصد محدودی است.

این پژوهشگر حوزه ژنتیک افزود: البته عوامل محیطی مانند اشعه ها، نوع تغذیه افراد و تحرک بدنی در این زمینه ژن های ما را تحت تاثیر قرار می دهند.

وی بیان کرد: در منطقه مسجدسلیمان که یکی از شهرهای محروم استان خوزستان است عوامل محیطی و ژنتیک دست به دست هم دادند و باعث بروز یک سری بیماری های ژنتیک در این شهر تاریخی شدند.

این دانشجوی دکترای ژنتیک عنوان کرد: بیماری های ژنتیک به وفور از نظر شکل ظاهری در بچه های شهر مسجدسلیمان مشاهده می شود چون از نظر ژنتیک نمی توانیم همه این ها را بررسی کنیم.

 ازدواج های فامیلی یکی از عوامل مهم بروزبیماری های ژنتیک

وی در همین ارتباط توضیح داد: بیماری های ژنتیک مانند سندروم داون، سندروم ترنر، یک سری بیماری های تالاسمی و مانند اینها در مسجدسلیمان بسیار زیاد هستند که همه این موارد تحت تاثیر عواملی چون ازدواج های فامیلی، محیط و  تغذیه نامناسب خواهد بود.

صباغ هادی ادامه داد: در منطقه مسجدسلیمان به علت محرومیت و عدم توانایی مالی، بیشتر مردم از مواد غذایی با کیفیت پایین استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: در یک پژوهشی که در دوازده مدرسه مختلف در شهر مسجدسلیمان انجام دادم متوجه استفاده زیاد مردم این شهر محروم از برنج هایی پاکستانی و هندی شدم که بر اساس یافته های علمی،  این برنج ها خود عامل سرطان روده در انسان ها هستند و همان طور که می دانیم سرطان های روده تحت تاثیر هر دو عامل ژنتیک و محیط هستند که به وفور در این شهر مشاهده می شود.

عدم بهره مندی کافی از متخصصین ژنتیک

این پژوهشگر جوان در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری علم و فناوری گفت: در شهر مسجدسلیمان مرکز مشاوره و متخصص ژنتیک در امر مشاوره قبل از ازدواج وجود ندارد که این کار در سطح خوزستان در مراکز ژنتیک دارای مجوز نظام پزشکی توسط متخصصین ژنتیک که در گذشته اجازه تاسیس چنین مراکزی داشتند و یا پزشکان عمومی که تنها دوره شش ماهه ژنتیک را گذراندند انجام می گیرد اما در مسجدسلیمان چنین مرکزی وجود ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: باید این نکته مهم را مطرح کرد که پزشکان عمومی اطلاعات پایه ای و تخصصی در سطح شناخت سلول و ژن ندارند تنها می توانند از نظر بالینی و تشخیص ظاهری در فرد این بیماری را بررسی کنند و گذراندن یک دوره ۶ ماهه نمی تواند در محاسبه هوشمندانه و علمی چگونگی به ارث رسیدن این بیماری کمک کند.

صباغ هادی در ارتباط با اقدامات متخصصین ژنتیک بیان کرد: اولین گام که متخصصین ژنتیک انجام می دهند مشاوره است سپس نحوه توارث بیماری از طریق رسم شجره نامه خانوادگی و طرح یک سری سوالات از طریق تکمیل پرسشنامه امکان خطر انتقال ژن بیماری مورد نظر در این خانواده بررسی می شود.

این پژوهشگر حوزه ژنتیک تصریح کرد:  اگر خطر انتقال ژن این بیماری در خانواده ای مشاهده شود برای انجام یک سری آزمایش های تخصصی به آزمایشگاه  ژنتیک ارجاع داده می شوند.

وی در ادامه اظهار کرد: در آزمایشگاه ژنتیک اصولا یک سری غربالگری های مختلف در طول دوران بارداری حتی در دوران قبل از بارداری انجام می دهند که امکان انتقال بیماری های ژنتیک را بررسی کنند.

بیماری ژنتیکی سندروم عضلانی دوشن یک بیماری کشنده در پسران

عضو انجمن نخبگان ایران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: به طور مثال بیماری ژنتیکی مانند سندروم عضلانی دوشن اگر در خانواده ای دایی فرزندان خانواده ژن این بیماری را داشته باشد حتما از نظر ژنتیک باید بررسی شود چون این بیماری کاملا کشنده خواهد بود.

صباغ هادی ادامه داد: ژن این بیماری فقط به فرزند پسر خانواده منتقل می شود ضمن اینکه تا قبل از هشت سالگی یا نه سالگی هیچ علائمی در فرد مبتلا به بیماری مشاهده نمی شود و وضعیت او کاملا طبیعی به نظر می رسد اما پس از آن پسر بچه دچار ناتوانی در بالا رفتن از پله ها و پیچ خوردن پاها می شود و سپس به فلج ناگهانی دچار خواهد شد و در نهایت در سن ده سالگی یا یازده سالگی منجر به مرگ  کودک می شود.

وی توضیحات دیگری درباره سندورم عضلاتی دوشن ارائه داد و افزود: این بیماری با اینکه بیماری شایعی نیست اما با این حال نبود آن را نمی شود منکر شد و متخصصان ژنتیک در شناخت و تشخیص این بیماری ها می توانند کمک زیادی به افراد جامعه کنند.

این متخصص ژنتیک در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از بی مهری ها خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال 1395 سازمان نظام پزشکی کشور، پروانه نظام پزشکی متخصصین دکترای ژنتیک پزشکی را که بتوانند به عنوان مسئولین فنی علوم آزمایشگاهی ژنتیک فعالیت کنند را لغو کرد و این حق به پاتولوژیست ها و همکاران پزشکی عمومی داده شد.

صباغ هادی بیان کرد: این شکاف ایجاد شده  بین متخصصین دکترای ژنتیک و پزشکان موجب آسیب به جامعه پزشکی خواهد شد چرا که برای تشخیص، شناخت آسیب و درمان بیماری نیاز به همکاری هر دو قشر داریم و در این ارتباط،  نظام پزشکی و وزارت بهداشت برای رفع این مشکل باید تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82281

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب