۷هزار دانش آموز، دانشجو و طلبه نیازمند در خراسان شمالی/عدالت توزیع کمک به نیازمندان در گرو تجمع خیرهاست

.معاون مدیر کل در امور توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان شمالی گفت: فقرزدایی در جامعه هم اکنون به شکل پراکنده انجام می شود.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، خراسان شمالی استانی است که بیش از نیمی از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند اما به علت اینکه زمین های در اختیار آنان خرد و پراکنده هستند این حوزه بیشتر معیشتی است تا اقتصادی.
این استان از نظر منابع طبیعی و معدنی و صنایع غنی است اما متاسفانه معدن آن هنوز بدرستی بهره برداری نمی شود و بیشتر صنایع نیز تعطیل و یا با ظرفیت بسیار پایین فعالیت می کنند این امرو سایر مسائل دست به دست هم داده تا از نظر درآمد خانوار ها در رده آخر کشور قرار دارد.


خشکسالی های پی در پی، سیل ، زلزله و سایر حوادث نیز در این سال ها به مردم محروم این استان خسارت وارد کرده است که آنان را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.


با وجود اینکه بالغ بر 45 هزار خانوار شامل 105 هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و تعدادی نیز به صورت موردی کمک دریافت می کنند و بخشی نیز زیر پوشش بهزیستی هستند، همچنین موسسه ها و خیران نیز به صورت موردی به بخشی از نیازمندان این استان کمک می کنند اما تجمیع نبودن کمک ها باعث شده است که بخشی از این جمعیت از کمک ها بهره مند شوند و بخشی نیز در فقر و محرومیت به سر می برند.


معاون مدیر کل در امر توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی بر تجمیع کمک ها برای رفع مشکلات نیازمندان تاکید کرد و افزود: فقر زدایی در جامعه هم اکنون به شکل پراکنده انجام می شود.


اکبریانی بر ساماندهی و ایجاد بانک اطلاعاتی خانوار های نیازمند در سطح استان تاکید کرد و اظهار داشت: هم اکنون افراد ، موسسه ها، خیریه ها و مردم نیکوکار در قالب های مختلف به نیازمندان کمک می کنند که کار بسیار خوب و خداپسندانه ای است.


وی تصریح کرد: اما کمک های به نیازمندان از نواحی مختلف انجام می شود که ای امر عدالت در توزیع نیست چرا که بخشی از اقشار نیازمند توسط آنها شناسایی نشده اند  و از حمایت ها به بی بهره هستند اما افرادی پر تکرار در مراجعه هستند که هم توسط موسسه ها مورد حمایت قرار می گیرند و هم زیر پوشش نهاد های حمایتی هستند و از منابع مختلف خدمات می گیرند.


اکبریانی گفت: نهاد کمیته امداد از افراد نیازمند سطح جامعه و نوع نیازهای ضروری ایشان بانک اطلاعاتی دارد که کمک ها بین این افراد به صورت عادلانه و با توجه به نیاز آنان توزیع می شود و بدین ترتیب از سایر موسسه ها و خیریه ها می خواهیم که از بانک اطلاعاتی این نهاد بهره گرفته و کمکها را هدفمند و عادلانه توزیع کنند.


وی افزود: اگر خودشان نیز مایل هستند که کمک کنند می توانند حداقل مشخصات افراد خدمت گرفته شامل نام و نام خانوادگی و کد ملی افرادی که از حمایت آنان بهره مند شده است را در اختیار ما قرار  دهند تا این افراد مجددا از این نهاد خدمت مشابه دریافت نکنند و از لیست کمک های این نهاد کمتر برخوردار شوند و ما بتوانیم بیشتر به پشت نوبتی ها و سایر نیازمندان روستاها و مناطق محروم کمکها را هدایت کنیم و همچنین به نوعی کمک ها را ساماندهی کنیم.


وی گفت: این نهاد در توزیع کمک ها عدالت را رعایت می کند و هر خانوار متناسب با نیاز از خدمت بهره مند می شود اما موسسه ها به دلیل اینکه بانک اطلاعاتی دقیقی ندارند به  نوعی کمک آنها نیز بدون برنامه ریزی است.


هفت هزار دانش آموز، دانشجو و طلبه نیازمند در استان 
وی با بیان اینکه قریب هفت هزار دانش آموز، دانشجو و طلبه زیر پوشش نهاد کمیته امداد هستند گفت: اگر خیران مایل هستند که به این قشر کمک کنند بسیار زیبا و خداپسندانه که با مشارکت این نهاد و استفاده از بانک اطلاعاتی موجود در امداد و با هدف توانمندسازی در این امر خیر شرکت کنند و البته در سایر موارد همچون بیماران زمینگیر و صعب العلاج و مسکن و اکرام ایتام و فرزندان محروم محسنین و کمک به تحقق آرزوی زیارت اماکن مقدس و بسیاری از نیازهای تحقیق شده موجود در سامانه اطلاعات محرومان این نهاد نیز آماده همکاری خواهیم بود.


اکبریانی اظهار داشت:اعتبارات دولتی محدود بوده و با توجه به حجم فقر و محدودیت منابع و شناخت گسترده این نهاد در نوع فقر و افراد مستحق و نوع نیاز محرومان نیاز به حضور خیران به همراه این نهاد در مسیر توانمندسازی مستضعفان می باشد مثلاً  برای کمک به تعداد قریب به ۷۰۰۰ دانش آموز و دانشجو و طلبه نیازمند استان و از محل اعتبارات دولتی 130 میلیون تومان اختصاص داده شده است اما این نهاد به ازای سرانه نوشت افزار هر دانش آموز 200 هزار تومان نیازمند هم افزایی مردم نیکوکار   و نگاه مشترک خیران است.


وی افزود: برای سال تحصیلی دانش آموزان با کمک خیران یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به دانش آموزان نیازمند
می باید در قالب نوشت افزار و کیف و کفش کمک تقدیم کنیم.

وی گفت: بعضا برخی از افراد اذعان دارند که این نهاد کمک های خیران ر ا به سایر استان ها و یا خارج از کشور ارسال می کند اما اینگونه نیست، تمامی کمک ها با توجه به نیت خیران و حتی در حوزه ای که آنان عنوان کرده اند هزینه می شود.

وی افزود: کمک های مردمی با توجه به نیات مردم نیکوکار در زمینه های مختلف از جمله دانش آموزی، دانشجویی، درمان، ایتام، اشتغال، ازدواج ، مسکن و سایر حوزه ها با توجه به نیات خیران هزینه می شود.

وی با بیان اینکه نهاد کمیته امداد آماده پاسخگویی به خیران است گفت: همچنین این نهاد حمایتی از سوی سازمان های بازرسی موسسه مفید راهبر و دیوان محاسبات مورد بازرسی و دقت در عملکرد و عمل شرعی به نیات خیرین قرار می گیرد و لذا تمامی هزینه کرد اعتبارات روشن و شفاف باشد و همچنین بر خلاف سایر موسسات کلیه هزینه های تشکیلاتی و اجرایی از محل خزانه دولت تامین شده و صد در صد کمکهای مردمی طبق نیست خیران هزینه می گردد.

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۶:۴۱

شناسه خبر: 82314

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
نرگس بهمنی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳:۲۱

چه خوب است تمام موسسات و خیریه ها و سازمانهای مردم نهاد دولتی و غیر دولتی با بانک اطلاعاتی مشترک اقدام به کمک کنند تا نهایتا شاهد توانمندسازی و اشتغال نیازمندان گردیم

زهره احمدزاده
۰ مخالف          ۲ موافق
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۶:۰۰

با تشکر از نهاد خدمت گذار محرومین

اشتراک گذاری مطالب