به تازگی مشخص شد

سلولهای بنیادی پیوندی بدون داروهای تایید پیوند در موش ها سالم ماندند

محققان با به کارگیری ویژگی سیستم ایمنی بدن دریچه های جدیدی را در پیوند سلول های بنیادی کشف کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از ScienceDaily، دانشمندان روشی را برای پیوند موفق سلول های بنیادی محافظ بدون نیاز به داشتن داروهای تایید پیوند توسعه دادند. توانایی پیوند موفق سلول های سالم به سلول های مغز بدون نیاز به داروهای تایید پیوند معمول می تواند جستجو برای درمان کودکان تازه متولدشده با بیماری های ژنتیک را ساده کند که در آن میلین که لایه محافظ اطراف نورون ها است که به آن ها در ارسال پیام ها کمک می کند به صورت معمول تشکیل نمی شود. تقریبا ۱ کودک از هر ۱۰۰۰۰۰ کودک در ایالات متحده به یکی از بیماری های ژنتیکی مبتلا می شوند. این اختلال توسط معیارهای رشدی کودکان مانند نشستن و راه رفتن اسپاسم ماهیچه ای غیر ارادی و تجربه بالقوه فلج ناقص ماهیچه ها و پاها از ویژگی های این اختلال است که همگی توسط جهش ژنتیکی در ژن هایی به وجود می آید که میلین را تشکیل میدهد.

 


 

سرپرست محققان این تحقیق بیان میکند: به دلیل این که این شرایط با جهشی آغاز میشود که عامل اخلال در یک نوع سلول است هدفی است خوب برای درمان های سلولی ارایه میکند که شامل پیوند سلول های سالم و یا سلول های مهندسی شده در جهت عدم بیماری اسیب و یا از دست رفتن سلول ها را در بردارد.
چالش اصلی ما در جایگزین نومدن این سلول های ناقص سیستم ایمنی پستانداران است . سیستم ایمنی با تشخیص سریع بافت های فرد یا بافت های بیگانه عمل نموده و حملاتی را به منظور نابودی سلول های مهاجم بیگانه صورت میدهد. با این که این کار در از بین بردن ویروس ها و باکتری ها بسیار مفید است اما در مورد بافت های پیوندی موضوع مناسبی نخواهد بود.


دارو های ضد سیستم ایمنی که بسیار رایج بوده و سیستم ایمنی را تضعیف می کند به منظور قبول پیوند به کار رفته اما بیماران را در مقابل عفونت و دیگر اثرات جانبی آسیب پذیر میکند. همچنین بیماران بایستی به صورت نامحدود از این دارو ها استفاده نمایند.


محققان به منظور انجام این تحقیق با استفاده از تصاویر MRI  در جستجوی تفاوت های ساختاری اساسی میان مغز موش و سلول های گلیال بودند. در تصاویر محققان مشاهده نموند سلول های حیوانات درمان شده در حقیقت جمعیت بخش های مناسب مغز را تشکیل می دهند. نتایج ان ها نشان داد سلول های پیوندی توانایی کارکرد طبیعی خود را در محافظت از نورن ها در مغز دارند.
والژاک هشدار داد این نتایج ابتدایی بوده و این گروه محققان میتواند این سلول ها را تزریع نموده و آن ها را در محل مناسب مغز موش مستقر نمایند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82337

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب