ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، بزرگترین ک خبرگزاری علم و فناوری - ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، بزرگترین کشور در منطقه است

ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، بزرگترین کشور در منطقه است

آخرین آمارهای تعداد دامنه‌های اینترنتی فارسی در کشور حاکی از ثبت تعداد یک میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۶۳ سایت‌ ایرانی تا پایان شهریورماه سال ۹۸ است که ایران را جزو چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ در دهه اخیر در پی افزایش استفاده کاربران از شبکه جهانی اینترنت، بسیاری از کشورها و از جمله ایران، خواستار اعطای کد ملی(دامنه کشوری یا جغرافیایی) از سوی آیکن شدند. پژوهشگاه دانش‌های بنیادی(ابتدا با نام مرکز تحقیقات فیزیک نظری در دانشگاه صنعتی شریف) به عنوان مرکز ثبت دامنه کد ایران .ir متولی ثبت نام دامنه ملی ایران در سال 1380 شد.

نام دامنه در شبکه جهانی عبارت است از: آدرس شناسایی موقعیتی معین و واحد در شبکه جهانی اینترنت. یک نام دامنه در شبکه جهانی بخشی از نام دامنه یک پایگاه در شبکه جهانی و ساده‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به آن و پایه اصلی اتصال به پایگاه از طریق شبکه است.

مطابق اعلام مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، آخرین آمار از تعداد پسوندهای ایرانی که در داخل کشور از سوی کاربران به ثبت رسیده،  یک میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۶۳ پسوند است.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از تعداد دامنه‌های اینترنتی، پسوند دات آی آر (ir.) بیشترین پسوند سایت‌های ایرانی را به خود اختصاص داده است.

آمار تعداد دامنه‌های اینترنتی که به نام ایران در اینترنت به ثبت رسیده است نشان می دهد که تا پایان شهریورماه سال ۹۸ بیش از یک میلیون و ۱۱۳ هزار و ۱۶۳ دامنه اینترنتی در اینترنت فعالیت می کنند و این در حالی است که تا آذرماه سال ۹۷ کمتر از یک میلیون سایت به نام ایران ثبت شده بود. این آمار حاکی از آن است که در طول ۹ ماه بیش از ۱۱۳ هزار پسوند جدید اینترنتی به نام ایران آغاز به کار کرده است.

بر مبنای این آمار، پسوند دات ir همچنان در صدر دامنه‌های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را در میان سایت‌های ایرانی دارد.

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی نشان می‌دهد که هم اکنون یک میلیون و ۱۰۴ هزار و ۶۶۴ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در میان وب‌سایت‌های ایرانی شامل می‌شود.

از سوی دیگر شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳۹۸۷ دامنه، شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۸۵۵ دامنه و شمار دامنه‌های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۳۲۸ دامنه فعال اعلام شده است. تعداد سایت‌های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه‌های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۱۸ پسوند است.

در همین حال تعداد دامنه‌های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۵۷ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۲۹۳ و id.ir بالغ بر ۵۲۹ پسوند برآورد می‌شود. تاکنون ۳۲ پسوند اینترنتی نیز با net.ir به ثبت رسیده است.

گفته می‌شود که ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه تنها بزرگترین کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

زمان انتشار: دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 82343

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب