علم و فناوری گزارش می دهد؛

ربات هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟ با پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان آشنا شوید+فیلم و عکس

سوفیا پیشرفته ترین ربات هوشمند انسان نمای جهان است که موفق شده است به عنوان اولین ربات ، کارت شهروندی یک کشور را دریافت نماید.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ با پیشرفت روز افزون دانش و تکنولوژی، انسان موفق به ساخت وسایل و ابزاری شده است که شاید تا چند سال پیش تنها در رمان ها و فیلم های تخیلی می توانستیم در مورد آن ها ببینیم و بشنویم. ساخت هوش مصنوعی و ربات های انسان نمای هوشمند نیز نمونه ای از آن ها می باشد که پیشرفت دانش و تکنولوژی، رنگ و بوی واقیعت به آن بخشیده است. در این گزارش قصد داریم به معرفی هوش مصنوعی و همچنین پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان بپردازیم .

تاریخچه ساخت و به کارگیری ربات ها

بسیاری از اساطیر باستانی و ادیان جدید در مورد انسان‌ های مصنوعی صحبت کرده ‌اند. به عنوان مثال می ‌توان به هفائستوس، گولم های گِلی افسانه های یهودی، خدمتکاران مکانیکی ساخته ‌شده توسط خدای آهنگری و صنعت یونان باستان، غول های گِلی افسانه های نورس(اسکاندیناوی) و گالاتئا، مجسمه افسانه ای متعلق به پوگمالیون که زنده شد اشاره کرد .

اما واژه "ربات" برای اولین بار توسط  "کارل چاپک" ، نویسنده اهل جمهوری چک، در سال 1920 برای یک ماشین انسان‌ نمای خودکار در نمایشنامه "کارخانه ربات‌ سازی روسوم" به کار رفت. اما کارل، برادرش "جوزف چاپک" را به‌عنوان مخترع اصلی واژه ربات می شناسد .

صحنه ای از نمایش نامه کارخانه ربات سازی که در آن سه ربات مشخص هستند

اما در سال 1928، اولین ربات‌ انسان ‌نما به نام "اریک" توسط W. H. Richards ساخته شد و در نمایشگاه سالانه انجمن  MES به نمایش گذاشته شد؛ او در این گردهمایی سخنرانی کرد. این ربات دارای بدنه آلومینیومی، 11 آهنربای الکتریکی و یک موتور حرکتی بود که توان آن توسط منبع تغذیه 12 ولتی تامین می‌ شد. این ربات می‌توانست سر و دست هایش را حرکت دهد و از طریق کنترل صوتی و یا از راه دور کنترل می شد. "اریک" برای نمایش قابلیت ‌هایش، به دور دنیا سفر کردد.

ربات اریک سال 1928 میلادی

با پیشرفت دانش بشری امروزه شاهد ساخت انواع ربات ها همچون ربات‌ های انسان‌نما، ربات‌های صنعتی، ربات‌ های کمک به بیماران، ربات‌های جراحی پزشکی، ربات‌های سگ درمانی، ربات‌های کوچک که از هوش جمعی بهره می‌برند و حتی ربات‌های میکروسکوپی(نانو ربات‌ها) هستیم.

ربات هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارند ؟

ربات یک ماشین است (به‌ خصوص ماشینی که توسط کامپیوتر قابل برنامه ‌نویسی باشد ) که می‌تواند مجموعه کارهای پیچیده‌ای را به‌ صورت خودکار انجام دهد. این ماشین های را به دو دسته هوشمند و غیرهوشمند دسته بندی می کنند.

تا به حال، تعریف یکپارچه برای ربات هوشمند در جهان توصیف نشده است؛ اما اکثر کارشناسان معتقدند که یک ربات هوشمند دارای یک مغز کاملا پیشرفته می باشند که علاوه بر آن که توانایی برنامه نویسی توسط کاربر را دارد ، به مرور زمان ، می تواند نسبت به تکمیل فرایند یادگیری خود اقدام نماید. ربات های هوشمند می توانند زبان انسانی را درک کنند و از زبان انسانی برای گفتگو با دیگران استفاده کنند. همچنین می تواند آنچه را که اتفاق می افتد تجزیه و تحلیل کند و اقدامات دلخواه خود را انجام دهند و آن ها را در شرایط اطلاعات ناکافی و تغییرات سریع در محیط اجرا کنند.

یک مدل از پیشرفته ترین ربات های هوشمند "دستیار گوگل" است که تا حدودی فناوری هایش باعث شکفت زدگی انسان ها گردیده است. این ربات امکان درک زبان انسانی و پاسخ گویی به شما را دارد. در این خصوص تماشای ویدیوی زیر را به شما پیشنهاد می کنم، این ویدیو به من ثابت کرد که فیلم های علمی تخیلی دیگر فیلم نیستند، بلکه برگرفته از واقعیتند!

فیلم/اقدامات شگرف دستیار هوشمند گوگل

یک مدل از ربات های هوشمند،  "مدل انسان نما" می باشد که دارای سنسورهای مختلف اطلاعاتی داخلی و خارجی مانند دید، شنوایی، لمس و بویایی و همچنین اعضای انسانی مانند دست، پا ، صورت ، چشم و ... هستند و علاوه بر انجام محاسبات پیچیده توانایی انجام بعضی از کارهای انسان را هم دارند.

سوفیا ، پیشرفته ترین ربات انسان نمای جهان

"سوفیا" یک ربات انسان نمایی مونث و لاغر اندام است که توسط کمپانی "هنسون رباتیک" ساخته شده است. ظاهر و رفتار این ربات هوشمند و پیشرفته، به طرز شگفت آوری شبیه انسان ها می باشد. این رباط دارای ابروهای قهوه ای رنگ و مژه های بلند است و می‌تواند صحبت کند، موذیانه لبخند بزند و حتی لطیفه تعریف کند. سوفیا می تواند ساعت ها با شما صحبت کند و در مورد موضعات مختلف نظرهای متفاوتی بدهد. این ربات همچنین می تواند انسان ها را از طریق چهره شان بشناسد. این رباط از طریق سیستم Wifi می تواند با برنانویسان خود ارتباط برقرار نماید.

سوفیا اولین رباتی در جهان است که توانسته است کارت شهروندی بگیرد. این ربات طی کفرانس Future Investment Initiative که در عربستان سعودی برگزار شد توانست به عنوان شهروند افتخاری این کشور انتخاب شود. سوفیا در این کنفرانس به سخرانی پرداخت و گفت:

«این باعث افتخار من است. واقعا خوشحالم که در مورد من استثنا قائل شده اید و به عنوان یک ربات به چنین جایگاهی رسیده ام. این لحظه تاریخی است، تاریخ مرا به اولین رباتی می شناسد که موفق به کسب کارت شهروندی شده.»

سوفیا در حال سخنرانی کردن در کنفرانس عربستان

سوفیا این حرف ها را روی سن، در حضور جمع و پشت تریبیون گفت. درست مثل انسان ها واقعی، تنها با این تفاوت که به جای مو روی سرش یک لایه فلزی داشت.

هوش مصنوعی پیشرفته ای که در این ربات استفاده شده است به او کمک می کند هنگام صحبت کردن با افراد ارتباط چشمی برقرار کند، حالت چهره ‌شان را تشخیص بدهد، و حرف آدم ها را بفهمد. نکته جالب دیگری که در مورد سوفیا وجود دارد آن است که مانند انسان اگر از چیزی ناراحت بشود یا چیزی او را عصبانی کند، احساس خشم و ناراحتی اش را بروز می دهد. او حین صحبت حالت های مختلف را روی صورت خود نشان می داد.

سوفیا در حال نشان دادن حالت‌های ناراحتی، خشم و تعجب !

سوفیا همچنین در سخنرانی که سال گذشته در سازمان ملل داشت در پاسخ به سئوالی مبنی بر هدف از ساخته شدنش گفت:

« هوش مصنوعی من پیرامون موضوعاتی نظیر ارزش های انسانی، حکمت، مهربانی و محبت طراحی شده است و هدف من کمک به انسان ها می باشد »

شرکت سازنده‌ی این ربات یک خواهر کوچک نیز برای سوفیا به نام Little Sophia در ابعادی کوچکتر تولید کرده که قادر است به کودکان برنامه نویسی یاد دهد.

فیلم / ویژگی ها و چالش های سوفیا

آیا استفاده از هوش مصنوعی می تواند برای انسان خطرساز باشد ؟

امروزه انسان ها از وسایل و ربات های هوشمند در بسیاری از کارها و صنایع استفاده می کند و این کار باعث بالا رفتن راندمام و سرعت کارهای انسان ها گردیده است. اما آیا ربات ها و هوش مصنوعی می توانند باعث پایان نسل بشر بر روی زمین گردند ؟

زالون ماسک، استفن هاوکینگ، ، بیل گیتس و استیو ووزنیاک و بسیاری دیگر از نام‌های بزرگ در زمینه علم و فناوری، اخیرا در رسانه‌ ها و نامه ‌های سرگشاده‌ی خود، درباره‌ی خطرات ناشی از هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده و به خیل محققان برجسته‌ی هوش مصنوعی پیوسته‌ اند.

از آنجا که یک ابر هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که از هر انسانی هوشمندتر باشد، هیچ راه مطمئنی برای پیش‌بینی رفتار آن وجود ندارد. چرا که دانشمندان نمی ‌توانند یک فناوری قبلی را اساس کار خود قرار دهند چون هرگز چیزی که - آگاهانه یا ناآگاهانه - باهوش‌تر از بشر باشد تاکنون ساخته نشده است. شاید بهترین مثال در این زمینه، تکامل نسل بشر است؛ انسان‌ها اکنون سیاره‌ ی زمین راکنترل می ‌کنند، نه بخاطر اینکه ما سریع ‌ترین ، قوی‌ ترین و یا بزرگ ‌ترین‌ موجودات روی کره زمین هستیم بلکه بخاطر آن است که انسان باهوش‌ ترین ‌ها موجود کره زمین است. اگر روزی برسد که «باهوش‌ترین» نباشیم، آیا می‌ توان مطمئن بود که باز هم کنترل زمین را در دست داشته باشیم؟

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵:۲۶

شناسه خبر: 82421

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب