محمد باقر حکیم:

۷۰۰۰ دانشجوی عراقی در ایران تحصیل می کنند

محمد باقر حکیم معاون رایزن فرهنگی ایران و عراق در دومین نشست مرکز مطالعات غرب آسیا تاریخچه عراق جدید و اشتراکات ایدئولوژیک دو کشور گفت

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری استان زنجان، آقای محمد باقر حکیم معاون رایزن فرهنگی ایران و عراق در دومین نشست مرکز مطالعات غرب آسیا در زنجان حضور یافته و از اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دو کشور و عوامل این اشتراکات صحبت کرد.

محمد باقر حکیم با مهم قلمداد کردن نقش کشور عراق در خاورمیانه گفت: امام خمینی (ره) درباره عراق می فرماید "جنگ ما با مردم عراق نیست بلکه با حکومت و بعث عراق است و مردم عراق برادران ما هستند" و رهبر ایران نیز بارها تاکید کردند که مردم عراق برادر ما هستند و دیدار اخیرشان با موکب داران عراقی مهر تایید این مطلب است.

تشکیل عراق جدید

وی با اشاره به شروع عراق جدید از سال 1914 ادامه داد: در اوایل تشکیل عراق جدید، این کشور توسط نیروهای انگلیسی اشغال شد. در سال 1918 اولین گروه های انقلابی در عراق تشکیل شدند اما مهم ترین قیام آن ها که به انقلاب ایران نیز بسیار شباهت داشت در سال1920 و به اسم «ثوره عشرین» معروف است که نیروهای شیعه عراق علیه انگلیسی ها قیام کردند. این قیام شکست خورد ولی دستاوردهای زیادی داشت که یکی از آن ها این بود که انگلیسی ها به این نتیجه رسیدند که نمی توانند عراق را به صورت مستقیم اداره کنند.

معاون رایزن فرهنگی ایران و عراق مطرح کرد: ملک فیصل فرزند پادشاه حجاز از سال1921 تا سال 1933 حکومت را به دست گرفت. پس از وی ملک قاضی فرزند ملک فیصل تا سال 1939 زمامدار کار بود و سپس فرزند ایشان ملک فیصل دوم تا سال 1958 حاکم عراق شد. ملک فیصل دوم زمانی که به پادشاهی رسید فقط 4 سال داشت و تا 18 سالگی در انگلستان تحصیل کرده که در این مدت دایی وی حاکم عراق بودند.

او ادامه داد: در سال 1958 انقلاب «ثوره تمّوُز» سلسله پادشاهی های عراق را از بین برد و عبدالکریم قاسم ریاست عراق را بر عهده گرفت. او در این دوره ارتباط خود را با انگلیس کمتر و با شوروی افزایش داد. انگلیسی ها این مسئله را تاب نیاوردند و در سال 1963 کودتای دیگری را شکل دادند و عبدالسلام عارف را سرکار آوردند. او شروع به مبارزه با حزب بعث می کند و این سبب می شود که دوباره نیروهای انگلیسی ناراضی باشند. در سال1966 و پس از سقوط مشکوک هواپیمای عبدالسلام عارف، برادرش عبدالرحمان سر کار می آید و او نیز با ادعای ارتباط با رژیم صهیونیستی تبعید می شود و در سال 1968 رسما حکومت بعث عراق توسط احمد حسن البکر تشکیل می شود. صدام حسین که یکی از نیروهای اطلاعاتی حزب بعث بود، کم کم قدرت پیدا کرده و در سال 1979 همزمان با انقلاب ایران به قدرت رسید.

محمد باقر حکیم با عنوان کردن جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه ایران افزود: عراق پس از جنگ با ایران، با کویت نیز وارد تنش شده و پس از آن، تحریم های آمریکا علیه عراق آغاز شد. در سال 2003 با حمله نیروهای اشغالگر آمریکا، حکومت بعث عراق به پایان رسید و پس از وقفه دو ساله به ترتیب نوری المالکی و حیدرالعبادی سکان دار عراق شدند.

​اشتراکات ایدئولوژیک

وی با تاکید بر اشتراکات ایدئولوژیک ایران و عراق مطرح کرد: حزب دعوه عراق در سال 1957 به رهبری محمد باقر صدر آغاز به کار کرد محمد باقر صدر معروف ترین چهره مقاومتی عراق است که رهبری از او به عنوان مغز متفکر جهان اسلام یاد می کند. او از مردم عراق می خواهد که در تفکر امام خمینی (ره) ذوب شوند همانطوری که امام خمینی (ره) در اسلام ذوب شد. این هم پوشانی فکری، ایدئولوژی و مقاومتی دو کشور است. در سال 1980  صدام حسین می گوید برای آن که خمینی دیگری در عراق ظهور نکند محمد باقر صدر را اعدام می کنم و سپس او را به همراه خواهرش شهید می کند.

محمد باقر حکیم با اشاره به سال1991 و شکست مفتضحانه عراق در ورود به کویت، گفت: نظامیان عراقی در بازگشت از جنگ کویت، انقلابی را در بصره آغاز کردند که باعث آزاد شدن14 استان از18 استان عراق توسط انقلابیون شد و یک ارتباط عمیقی بین احزاب اسلامی که به ایران مهاجرت کرده بودند مانند مجلس اعلاء و شهید محمد باقر حکیم و انقلابیون عراق شکل گرفت. کمک آمریکایی ها و عربستان به صدام باعث سرکوب انقلابیون عراق در همان برحه شد.

جنگ ایران و عراق

معاون رایزن فرهنگی ایران و عراق با مطرح کردن تقابل بین حق و باطل در جنگ ایران و عراق، گفت: این جنگ بین مجاهدین اسلام و رژیم بعث و کفر بود. واقعا مردم عراق به دنبال این جنگ نبودند، شیعیان عراقی نیز یا باید به جبهه می رفتند یا باید اعدام می شدند. اصلا به همین علت است که مجلس حزب اعلاء انقلاب اسلامی تشکیل شد که در ابتدا توسط آقای شاهرودی و سپس توسط محمد باقر حکیم اداره می شد.

دکتر حکیم حشد الشعبی را یکی از اشتراکات ایدئولوژیک دو کشور دانسته و عنوان کرد: جیش المهدی به رهبری مقتدا صدر(نوه محمد باقر صدر) از سال 2003 برای مقابله با آمریکا شکل گرفت که این گروه به مرور زمان باعث تشکیل اصاحب اهل حق، النجبا و حشدالشبی شد. تفکر غالب حشدالشبی، همان تفکر نیروهای انقلابی ایران است و تعداد قابل توجهی از اعضای این گروه مقلد رهبری ایران هستند. ایدئولوژی مشترک حشدالشبی با تفکر جمهوری اسلامی سبب شده است که آمریکا به دنبال تضعیف این گروه باشد.

وی ورود گروه های اشغالگر آمریکا را باعث خیر و برکت برای جمهوری اسلامی دانسته و ادامه داد: بازگشت مهاجرین عراقی و در دست گرفتن کار در عراق توسط مهاجرین، از زمان اشغال عراق توسط آمریکا آغاز شده و ارتباط سیاسی بین جمهوری اسلامی و عراق شکل داده است. همچنین ورود داعش و پیاده روی اربعین، سبب نزدیک شدن قلوب مردم دو کشور به یکدیگر شده است.

​تحولات اجتماعی

او تحولات اخیر پیوند دو کشور را روز به روز قوی تر دانسته و مطرح کرد: امروز بیشتر عراقی ها برای درمان بیماری های خود کشور ایران را انتخاب می کنند و 7000 دانشجوی عراقی در ایران داریم که بیشتر در تهران، مشهد و قم تحصیل می کنند. عراق مهاجران زیادی در ایران دارد. اهل سنت عراق 3 امام از4 امام خود را ایرانی می دانند و همچنین کردهای عراق نیز نژاد خود را آریایی می دانند که با نژاد ایران یکی است و تبادل مالی 10میلیارد دلاری ایران و عراق نیز مزید بر تحکیم روابط دو کشور است. پس در نتیجه ارتباط بین این دو کشور روز به روز عمیق تر می شود.

مقام ارشد فرهنگی کشور در پایان عراق را کشوری ویژه در بین کشورهای غرب آسیا دانسته و گفت: امروز نخست وزیر عراق از اهل شیعه، رئیس جمهور از قومیت کرد و رئیس پارلمان نیز از اهل سنت است. آقای عادل عبد المهدی که نخست وزیر فعلی عراق است یکی از رهبران مجلس اعلا است که رابطه بسیار نزدیکی با ایران دارد. در صحنه بین المللی نیز عادل عبد المهدی به دنبال وساطت و کاهش تنش بین ایران و آمریکاست و دیدار اخیر آن با پادشاه عربستان گواه این موضوع است چرا که تنش بین ایران و آمریکا تاثیر مستقیمی بر تحولات کشور عراق دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۳:۴۲

شناسه خبر: 82429

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب