ایران به باشگاه دارندگان زبان برنامه نویسی بومی پی خبرگزاری علم و فناوری - ایران به باشگاه دارندگان زبان برنامه نویسی بومی پیوست/با ویژگی های زبان برنامه نویسی ایرانی آشنا شوید
علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران به باشگاه دارندگان زبان برنامه نویسی بومی پیوست/با ویژگی های زبان برنامه نویسی ایرانی آشنا شوید

محققان یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار در کشور و بعد از ۱۰ سال تحقیق و بررسی توانستند از اولین زبان برنامه نویسی بومی رونمایی کنند. تاکنون تنها تعداد انگشت شماری از کشورهای جهان موفق به ساخت زبان برنامه نویسی بومی شده اند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی؛ طی سال های اخیر به دلیل پیشرفت های گسترده ای که در زمینه اینترنت و تکنولوژی های نوین صورت گرفته است باعث شده است که کامپیوترها و ابزارهای هوشمند علاوه بر صنایع ، در زندگی روزمره انسان ها نیز نقش به سزایی ایفا کنند.

انسان ها برای برنامه ریزی از این تکنولوژی ها مجبور به استفاده کردن از زبان های برنامه نویسی هستند ؛ نکته ای که در این مورد وجود دارد آن است که از 200 زبان برنامه نویسی موجود در جهان، تمامی آن ها از حروف و نمادهای زبان انگلیسی استفاده می کنند که این مورد ممکن است خطرات امنیتی برای کشورها و کاربران این تکنولوژی ها در سرتاسر جهان در پی داشته باشد. در این راستا، تعدادی از کشورهای جهان اقداماتی در راستای ساخت زبان برنامه نویسی بومی انجام داده اند اما تنها تعداد انگشت شماری از کشور ها موفق به ساخت آن شده اند. خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران توانسته است با تکیه بر دانش بومی محققان کشور ، از یک زبان برنامه نویسی بومی و کاملا ایرانی رونمایی کند .

تاریخچه ساخت و بکارگیری زبان برنامه نویسی

استفاده از اولین زبان برنامه ‌نویسی به قبل از کامپیوترهای مدرن بر می گردد . قرن ۱۹ دستگاه ‌های نساجی و متون نوازنده پیانو امکان بر نویسی را داشتند که امروزه به عنوان مثال‌ هایی از زبان‌ های برنامه‌ نویسی با حوزه مشخص به کار می روند . با شروع قرن بیستم ، پانچ کارت‌ های داده را کد گذاری کردند و پردازش مکانیکی را هدایت کردند. در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، صورت گرایی حساب "لاندای آلونزو چرچ" و ماشین "تورینگ آلن تورینگ" مفاهیم ریاضی بیان الگوریتم ‌ها را ایجاد نمودند؛ حساب لاندا همچنان در طراحی زبان مؤثر است. در دهه ۴۰، اولین رایانه‌های دیجیتال که توسط برق تغذیه می‌شدند ایجاد شدند. اولین زبان برنامه‌نویسی سطح بالا طراحی شده برای کامپیوتر پلان کلکول بود، که بین سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۴۳ توسط کنراد زوس برای "ز۳ آلمان" طراحی شد .

اولین رایانه‌های دیجیتال

کامپیوترهای اوایل ۱۹۵۰، به‌طور خاص 1ÜNIVAC  و ۷۰۱IBM  از برنامه ‌های زبان ماشین استفاده می‌کردند. برنامه‌نویسی زبان ماشین نسل اول توسط نسل دومی که زبان اسمبلی نامیده می‌شوند جایگزین شد. در سال‌های بعد دهه ۵۰ ، زبان برنامه‌نویسی اسمبلی، که برای استفاده از دستورهای ماکرو تکامل یافته بود، مورد استفاده قرار گرفت. نسخه‌ های به روز شده این برنامه‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند، و هر کدام قویا توسعه زبان‌های بعد را تحت تأثیر قرار دادند. در پایان دهه ۵۰ زبان ۶۰algol  معرفی شد، و بسیاری از زبان‌های برنامه ‌نویسی بعد، با ملاحظه بسیار، از نسل algol هستند . قالب و استفاده از زبان‌های برنامه ‌نویسی به شدت متأثر از محدودیت‌های رابط بودند. دوره دهه ۶۰ تا اواخر دهه ۷۰ گسترش مثال‌های عمده زبان پرکاربرد امروز را به همراه داشت. رشد سریع اینترنت در میانه دهه ۹۰ فرصت‌های ایجاد زبان‌های جدید را فراهم کرد و تا کنون زبان های برنامه نویسی دیگر نیز ساخته و ارتقاع داده شدند .

زبان برنامه نویسی چیست ؟

برنامه نویسی به زبان ساده به معنی برقراری ارتباط و آموزش دادن یک سیستم کامپیوتری برای انجام وظایف مشخصی است. استفاده از زبان برنامه نویسی این امکان را برای کاربران فراهم می آورد تا با سیستم های کامپیوتری صحبت کنند تا وظایف آن ها را برایشان مشخص کنند. در واقع زبان برنامه نویسی رابط بین انسان و رایانه می باشند؛ این زبان ها مجموعه ای از حروف و عبارت های مشخص هستند که هم برای انسان ها  و هم برای کامپیوترها قابل فهم هستند .

معروف ترین زبان های برنامه نویسی در جهان

زبان های برنامه نویسی دقیقا مانند زبان های انگلیسی ، فارسی و به طور کلی زبان‌های انسانی می باشند. آنها قوائد نوشتاری ، دستورات خاص و واژگان اختصاصی خود را دارند. پس اولین مرحله برای آموزش برنامه نویسی یادگیری زبان مشترک بین کامپیوترها و انسان‌ها می باشد. البته معمولا زمانی که در صحبت های روزانه از عبارت برنامه نویسی کامپیوتر صحبت می کنیم، منظورمان فرآیند توسعه یک نرم افزار می باشد .

حرکت کشورها به سوی داشتن زبان برنامه نویسی بومی

تاکنون نزدیک به 200 نوع زبان برنامه نویسی ساخته شده است ، نکته ای مشترکی که در مورد تمام این زبان ها وجود دارد آن است که تمام این زبان ها، از زبان انگلیسی و علائم آن استفاده کرده اند و از آنجایی که با پیشرفت اینترنت و تکنولوژی های جدید، تمام فناوری های انسان روبه هوشمندسازی رفته اند و انسان ها نیز برای ساخت آن ها مجبورند از این زبان ها استفاده می کنند ، این عامل می تواند خطرات جدی برای کشورها و کاربران آن در پی داشته باشد. در این راستا بسیاری از کشورها طی سال های اخیر به دنبال آن بوده اند که بتوانند زبان برنامه نویسی بومی را ایجاد نمایند که علاوه بر سهولت استفاده برای کاربران آن کشور ، مشکلات امنیتی آن را نیز رفع کنند که تنها دو کشور چین و هند و چند کشور محدود غربی موفق به ساخت زبان برنامه نویسی بومی شده اند .

ایران به جمع دارندگان زبان برنامه نویسی بومی پیوست

بر اساس آمار موجود، حدود 25 درصد شرکت های دانش بنیان فعال در کشور، در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند و ارزش زنجیره مالی در این حوزه از ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال فراتر رفته است. رشد این بازار پر حجم نیاز به خدمات پایه ای را افزایش داده است. استفاده بی محابا از محصولات و خدمات دیگر کشورها و عدم محافظت از داده های عظیم کاربران ایرانی می تواند عواقبی در پی داشته باشد.

طی سال های اخیر، متأسفانه تدریس زبان برنامه نویسی در ایران عموماً بر اساس منابع غیر مجاز کپی شده آموزش داده می شد اما خوشبختانه بعد از 10 سال تحقیق ، محققان کشورمان برای اولین بار در کشور ، موفق به ساخت زبان برنامه نویسی کاملا بومی شدند . در این رابطه حمید رضا اعتدال مهر، مدیر عامل و سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت: پس از شناسایی عواقب متفاوت و خطرناک استفاده از نسخه غیررسمی نرم افزارهای توسعه وب تصمیم به توسعه مدل بومی گرفتیم،  با توجه به پیچیدگی های فنی و نبود متخصص در سطح این پروژه توسعه، حدود ۱۰ سال این پروژه به طول انجامید و خوشبختانه موفق شدیم، برای اولین بار در کشور، زبان برنامه نویسی ایرانی را توسعه دهیم. در ۵ سال گذشته این برنامه بررسی و اشکال زدایی شده و هم اکنون نسخه جدید این برنامه برای بیش از ۱۱۰۰ وب سایت ارایه خدمت می کند.

زبان برنامه نویسی ایرانی چه ویژگی هایی دارد ؟

اعتدال مهر در مورد ویژگی های منحصر به فرد این زبان برنامه نویسی گفت : در حال حاضر در تمام مراکز آموزش عالی و وزارت آموزش و پرورش زبان های شرکت های عموماً آمریکایی مانند P.H.P  و ESP.NET تدریس می شود. نکته ای که در مورد زبان برنامه نویسی ایرانی وجود دارد آن است که برای یادگیری این زبان به یک دهم زمان مورد نیاز برای یادگیری سایر زبان های برنامه نویسی وقت لازم است. از این برنامه می توان برای طراحی هر گونه نرم افزار، وب اپلیکیشن و پورتال تحت وب استفاده کرد.  این محصول به هیچ عنوان حاصل مهندسی معکوس نیست و طراحی آن کاملاً ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد : موفقیت وب سایت های طراحی شده با این زبان در تست های مختلف قابل ملاحظه در موتورهای جستجوگر (سئو) حکایت از استانداردهای بالای این محصول دارد .  آموزش این زبان کاملاً رایگان است و آموزش در سطح ابتدایی آن تنها نیاز به دانستن html , css  برای علاقه مندان دارد.  قیمت این محصول با امکاناتی بسیار کاملتر مشابه محصولات (کدباز) یا (غیررسمی) می باشد .

کلام آخر ...

ورود ایران به باشگاه دارندگان زبان برنامه نویسی بومی، علاوه بر آن که می تواند امنیت کشور در این زمینه را تأمین کند و باعث قطع وابستگی تکنولوژی های بومی به زبان های برنامه نویسی خارجی گردد، می تواند گام اساسی در زمینه پیشرفته های گسترده در حوزه فناوری های نوین در ایران باشد چرا که نظام آموزشی کشورمان می تواند مانند سایر کشورهای پیشرفته جهان، آموزش زبان برنامه نویسی را از دانشگاه به مدارس منتقل کند و دانش آموزان با برنامه نویسی از کودکی و نوجوانی اشنا شوند و زمینه برای بهره برداری از تکنولوژی های نوین در کشور فراهم شود.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۶:۴۸

شناسه خبر: 82442

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
متخصص
۰ مخالف          ۴ موافق
سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱:۱۷

اگر و فقط اگر کسی یک ذره بسیار کم در مورد برنامه نویسی و کامپیوتر بدونه میزان حماقتی که تو این پست گذاشته رو درک میکنه!! جدا از غلط های املایی .. اون عبارت میتونه بسیار خطرناک برای امنیت ملی باشه نوبره ... تو رو به هر چی معتقدید دزدی میکنید بودجه میگیرید تو همون کار سد سازی اینا بکنید کسی نمیفهمه این خییییلی ابرو ریزیه ههههه خیییعلی

اشتراک گذاری مطالب