نظارت بر ساخت هشت میلیون متر مربع ساختمان توسط مه خبرگزاری علم و فناوری - نظارت بر ساخت هشت میلیون متر مربع ساختمان توسط مهندسان داری صلاحیت نظام مهندسی ساختمان مازندران/ نمایندگان نظام مهندسی در کمیسیون ماده ۵ و ۱۰۰ حق رای ندارند
نائب رئیس اول نظام مهندسی ساختمان مازندران مطرح کرد:

نظارت بر ساخت هشت میلیون متر مربع ساختمان توسط مهندسان داری صلاحیت نظام مهندسی ساختمان مازندران/ نمایندگان نظام مهندسی در کمیسیون ماده ۵ و ۱۰۰ حق رای ندارند

نائب رئیس اول نظام مهندسی ساختمان مازندران گفت: حضور نماینده نظام مهندسی در کمیسیون‌های ماده ۱۰ ۰و پنج دارای اهمیت است اما در حال حاضر با توجه به نقشی که نظام مهندسی در ساخت و ساز دارد حق رای ندارد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با داشتن 35 هزار عضو یکی از ارگان‌های اثر گذار در حوزه ساخت و ساز استان است.

با علی نیا نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران که عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور هست گفت و گوی انجام دادیم.

 خبرگزاری علم و فناوری،مهمترین یا شاخص ترین تعاریفی که درباره مهندسی وجود داره را بیان کنید؟

علی نیا:علوم مهندسی شاخه ای علمی و بین رشته ایست که هدف آن توسعه پایه های نظری برای تحلیل پدیده های علمی و کاربردهای مهندسی آنها، آینده پژوهی در فناوری، و انتقال فناوریهای نو به صنعت است.

خبرگزاری علم و فناوری،با توجه به اهمیت علوم مهندسی، فعالیتهای این حوزه نیز باید به شکل سازمان یافته باشد تا بازدهی بهتر و بیشتر نیز به دنبال داشته باشد. در این باره نقش سازمان نظام مهندسی را چگونه تعریف می کنید؟

علی نیا:نظام مهندسی مجموعه ای منسجم و سازمان یافته از اهداف، قوانین، ضوابط در زمینه ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم و ساماندهی و نظارت بر عملکرد مهندسان است.

در این هدف، بهبود کیفیت ساخت و ساز و عملکرد بهتر مهندسان برای ارائه خدمات و انتقال دانش و آگاهی مدنظر می باشد.

خبرگزاری علم و فناوری،نحوه فعالیت این سازمان و اجرای طرحهای عمرانی و نظارتی چگونه است؟

علی نیا:سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان غیر دولتی محسوب می شود که در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به دنبال اهداف مهم و پیشرفت و توسعه صنعت ساختمان برنامه ریزی شده است. سازمان نظام مهندسی برای محقق کردن مواردی که در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مطرح شده و براساس خواسته ها و نیاز مردم و همچنین جامعه ایرانی شکل گرفته است.

خبرگزاری علم و فناوری،تاریخچه تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان را توضیح دهید و چندنفرعضو سازمان نظام مهندسی مازندران هستند؟

علی نیا پس از زلزله رودبار و منجیل براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال 1374به تصویب هیات دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و  برای تحقق ايمني، بهداشت، بهره دهي مناسب،

آسايش و صرفه اقتصادي در صنعت ساختمان  سازمان نظام مهندسی تاسیس شد و در هر استانی با وظیفه ای که برای هیات مدیره مشخص کرد فعالیت می کند و نظام مهندسی کشور که اعضای آن توسط وزیر راه و شهرسازی هیات عمومی انتخاب می شوند دارای اختیاراتی در چارچوب قانون نظام مهندسی می باشند. سازمان نظام مهندسی مازندران نیز حدود 35هزار عضو  دارد که بیش از 14هزار نفر دارای پروانه اشتغال هستند که در این زمینه یکی از استانهای پیشرو در کشور است. اعضای سازمان در هفت رشته تخصصی عمران،معماری،ترافیک،شهرسازی،نقشه برداری برق  و مکانیک وظیفه طراحی، نظارت و اجرای پروژه ها را بر عهده دارند.

خبرگزاری علم و فناوری:به طور کلی سازمان نظام مهندسی چه دستاوردهایی تاکنون داشته است؟*

علی نیا:نظام مهندسی مدیریت هوشمندانه برای توسعه و سالم سازی محیط زندگی مردم جامعه است و این کار انجام نمی شود مگر با تخصص، مسئولیت پذیری و تعهد مهندسان طراح و ناظر. در مازندران سالانه طراحی و نظارت بر اکثریت ساخت و ساز که بالغ بر هشت میلیون متر مربع می باشد توسط مهندسان صاحب صلاحیت و همچنین توسط مجریان ذیصلاح در امر اجرا انجام می گیرد.

 *چگونه باید از خدمات نظام مهندسی به درستی در جامعه استفاده کرد؟

علی نیا:امروز باید تلاش کنیم فرهنگ استفاده از خدمات مهندسی را در دستور کار همه ذینفعان قرار دهیم زیرا ساختمان یک سرمایه ملی است و در این سرمایه ملی نباید نگاه شخصی درشکل گیری آن لحاظ شود و مجموعه خدمات  مهندسی در اجرای ساختمان بسیار قابل توجه است.

شایان ذکر است هزینه ای که بابت خدمات دریافت می شود کمتر ازسه درصد است و با این هزینه کم استفاده از خدمات مهندسی می تواند به آرامش، آسایش، امنیت و حفظ سرمایه ملی کمک کند.

وی در زمینه دلایل عدم ارائه بسته های پیشنهادی  نظام مهندسی در طرح های عمرانی افزود: یکی از دستور کارهای شورای مرکزی نظام مهندسی کشور و مطالبات  استانها ورود در عرصه نظارت بر پروژه های عمرانی است که امیدواریم با نگاه مثبت وزارت راه و شهرسازی و دولت این اتفاق صورت گیرد.

 به عنوان مثال ما یک نمونه داریم  تجربه واگذاری کارشناسی گاز از شرکت ملی گاز ایران به نظام مهندسی واگذارشد که اگر این اقدام توسط دولت انجام می‌شد میلیاردها تومان هزینه بر دولت تحمیل می کرد که این کار توسط حدود  25هزار نیروی آموزش دیده متخصص سازمان های کشور در حال انجام است، ما این آمادگی را داریم که طرح های عمرانی که در کشور اجرا می شود با کمترین هزینه در قالب هفت رشته تخصصی نظام مهندسی در طرح های مشاوره ای طراحی و نظارت به دولت کمک کنیم.

علی نیا در زمینه تاثیر حضور نماینده نظام مهندسی در جلسات کمیسیون ماده 5و ماده 100 گفت:امروز هر ساختمانی که در شهر شکل میگیرد در ابتدا طراحی آن بر اساس ضوابط طرح تفضیلی آن شهر است تعدادی از پروژه ها بر اساس تشخیص شهرداری و مصوبه شورای شهر برای اصلاح نقشه و یا اضافه شدن طبقات یا سطح اشغال  مراحل کمیسیون ماده 5را طی می کند و در نهایت به ضابطه تبدیل می شود و مهندسین نیز در زمینه طراحی آن نقشه اقدام می کنند؛طبیعی است که حضور نماینده نظام مهندسی در کمیسیون بسیار اهمیت دارد هرچند الان نماینده در جلسات حضور دارد اما حق رای ندارد انتظار ما این است که با توجه به نقشی که نظام مهندسی در ارتباط با موضوعات فنی ایفاکند حتما  حضور نماینده سازمان را با حق رای داشته باشیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷:۰۸

شناسه خبر: 82672

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب