در گفت و گوی علم و فناوری با یک روانپزشک مطرح شد

انجام مشاوره پیش از ازدواج یک ضرورت اجتناب ناپذیر/ فراگیری مهارت فرزند پروری با کمک مشاوران

ضروری است که جوانان گرامی قبل از ازدواج و آغاز زندگی مشترک به سراغ مشاور ازدواج بروند تا با استفاده از علم خود آنها را برای مواجه با چالش ها و مشکلات راهنمایی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، ازدواج یک امر بسیار پسندیده برای جوانان در ابتدای دوران جوانی است که نه تنها یک رویداد اجتماعی بلکه مورد تاکید پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نیز واقع شد و درباره اقدام به این امر تاکیدات زیادی داشته اند.

در ازدواج هر فرد می پذیرد که تا آخر عمر با همسر خود در زیر یک سقف زندگی کند و با هم یک زندگی مشترک جدید را با همه خوبی ها و بدی ها بسازند.

زوج ها باید خوبی ها و بدی های یکدیگر را ببینند، نقاط قوت هم را تقویت و برای رفع نقاط ضعف هم تلاش کنند تا زندگی مشترک آنها با آرامش باشد زیرا صحبت از یک روز یا دو در کنار هم بودن نیست بلکه باید تا آخر عمر در کنار هم باشند.

امکان خطا و تصمیم اشتباه در انتخاب زوج وجود دارد

به دلیل اینکه زوجین از دو خانواده متفاوت و گاهی از دو شهر یا دو استان دیگر با آداب، رفتار و رسوم گوناگون در کنار هم زیر یک سقف قرار می گیرند و تا آخر عمر می بایست با هم زندگی کنند و این زندگی نیز با همه تنگناها و سختی هایش باید با آرامش سپری شود می طلبد که جوانان گرامی قبل از ازدواج و آغاز زندگی مشترک به سراغ مشاور ازدواج بروند تا با استفاده از علم خود آنها را راهنمایی کند.

زندگی با آرامش داشتن، چگونگی تحمل تفاوت های شخصیتی و نحوه کنار آمدن با مشکلات زندگی مشترک و تلاش برای رفع آنها ضرورت مراجعه به مشاور را قبل از ازدواج دو چندان می کند.

در همین ارتباط به سراغ دکتر علیرضا سفیدچیان روانپزشک و متخصص اعصاب و روان و استاد دانشگاه علوم پزشکی رفتیم تا در این ارتباط سخنانی را برای مخاطبان ما به ویژه جوانان عزیزی که قصد ازدواج دارند بیان کند.

این روانپزشک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان با اشاره به برخی از مخاطرات زندگی و با طرح این سوال که چرا مشاوره قبل ازدواج انجام می شود؟ اظهار کرد: آمار بسیار نگران کننده ای در خصوص طلاق زوجین جوان ما به ویژه در 5 سال نخست زندگی مشترک آنها وجود دارد که به عوامل گوناگونی بر می گردد.

وی در ادامه با تاکید بر این نکته که با توجه به آمار بالای طلاق بحث نیاز جدی به مشاوره قبل از ازدواج برای زوج های جوان یک ضرورت است، تصریح کرد: افراد هر چقدر هم که فکر کنند بهترین مرد یا زن روی کره زمین را برای زندگی مشترک خود پیدا کرده اند، باز هم به دلیل هیجانات ناشی از علاقه زیاد، امکان خطا و تصمیم اشتباه دارند که این مسئله سبب بروز مشکلاتی می شود.

فراگیری مهارت گفت و گو در مشاوره پیش از ازدواج

دکتر سفیدچیان در ادامه با تاکید دوباره بر مراجعه به مشاور خاطرنشان کرد: در مشاوره قبل ازدواج، مشاوران گرامی دو راهی ها و چاله هایی را که ممکن است دو طرف در آن گیر کنند را مشخص می کنند.

این متخصص اعصاب و روان به اهداف مشاوره قبل از ازدواج نیز گریزی زد و با اشاره به چند هدف مهم آن توضیح داد: بررسی آمادگی نامزدها برای ازدواج و ارزیابی همسانی و هماهنگی نامزدها با یکدیگر با طرح این سوال که «شناخت طرفین از هم چقدر است؟» از جمله اهدافی است که در این نوع مشاوره دنبال می شود.

وی در ادامه ارزیابی مهارت های زندگی مشترک نامزدها را از دیگر اهداف برگزاری جلسات مشاوره برای زوجین در قبل از ازدواج بیان کرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: در مشاوره و آموزش پیش از ازدواج نامزدها و زوجین موارد گوناگونی را برای زندگی مشترک فرا می گیرند که مهارت گفت و گو، حل مسائل پیش آمده و مدیریت هیجان از جمله آنها هستند.

فرزند آوری و فرزند پروری از جمله مواردی است که در زندگی مشترک زوجین به ویژه جوانان با توجه ویژه ای به آن داشته باشند که این مسئله مورد تاکید این دکترای روانپزشکی قرار گرفت.

آموزش کنترل خشم توسط مشاوران

دکتر سفیدچیان در ادامه کنترل خشم، فرزند پروری و مهارت مدیریت ارتباط خانواده ها که از بزرگترین مشکل جوانان است را از دیگر مواردی دانست که در مشاوره پیش از ازدواج به زوجین آموزش داده می شود.

وی در همین ارتباط توضیح داد که در مشاوره پیش از ازدواج به افراد گفته می شود چه تیپ شخصیتی با چه تیپ شخصیتی دیگر می تواند ازدواج کند.

این متخصص اعصاب و روان اضافه کرد: در مشاوره پیش از ازدواج از خانواده ها هم دعوت می شود تا در زمینه ازدواج فرزندان خود نظرات و دیدگاهشان اخذ شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر این نکته که مشاور ازدواج به شما نمی گوید که این کار را بکنید یا آن کار را نکنید، تصریح کرد: وظیفه مشاور آگاه کردن جوانان است.

وی با اشاره به نتایج مثبت مراجعه زوجین به مشاور در قبل از ازدواج اظهار کرد: مشاور می گوید که نتیجه چنین ازدواجی چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنید.

ارزیابی شخصیت افراد پیش از ازدواج

دکتر سفیدچیان در بخش دیگری از سخنان خود به فرآیند معمول جلسات مشاوره برای زوجین اشاره کرد و در همین ارتباط گفت: ابتدا در یک جلسه مشترک، میزان آشنایی دو نفر با یکدیگر و دلایلی که برای ازدواج مطرح می کنند، شنیده می شود.

این روانپزشک اضافه کرد: همچنین طی جلسات جداگانه هر فرد به تنهایی مورد ارزیابی (مشاوره و مصاحبه) قرار می گیرد تا میزان نگرش و شخصیت افراد مشخص شود و مشاور ذهنیتی از هر دو نفر پیدا کند و میزان همخوانی آنها را بسنجد.

وی در ادامه یادآور شد: همچنین در جلسات مشاوره پیش از ازدواج از آزمون هایی مانند آزمون های ارزیابی شخصیت و احتمال ابتلا به اختلالات روانپزشکی نیز برای تکمیل شناخت طرفین استفاده می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در نهایت در جلسات مشترک همه یافته های مشاور از دو نفر و نظر او نسبت به ازدواج آنها، به بحث گذاشته می شود.

امیدواریم که جوانان عزیزی ایران اسلامی که قصد ازدواج دارند با کمک مشاوران ازدواج به خوبی فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند تا یک زندگی آرام و بدون دغدغه ای داشته باشند.

انتهای پیام/

         

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 82727

مطالب مرتبط :
مشاوره تلفنی

به منظور ارائه خدمات در ایام کرونا انجام شد

راه اندازی مشاوره مجازی در آبادان

به منظور ارائه خدمات به اقشار مختلف مردم و جوانان در ایام کرونا مشاوره مجازی در آبادان راه اندازی شد.

ازدواج

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندر ماهشهر:

تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین دغدغه های جوانان ما تبدیل شد

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی بندرماهشهر نوشت: فریضه تشکیل خانواده تبدیل به یکی از بزرگ‌ ترین چالش ‌های جامعه ایرانی و دغدغه جوانان ما گردیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب