پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق طراحی و ساخته شد خبرگزاری علم و فناوری - پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق طراحی و ساخته شد
با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق طراحی و ساخته شد

محققان اصفهانی پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق را با روش و موادی منحصر بفرد و با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان و طراحی و ساختند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان اصفهانی پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق را با روش و موادی منحصر بفرد و با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان و طراحی و ساختند.

سجاد رضائی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که از سال 1395 به مباحث پژوهشی و فناورانه ورود پیدا کرده و ابتدا هم موفق به طراحی و تولید بتن شب نما با ویژگیهای خاصی شده است، به ایده مهمی که در اواخر سال 1395 و با توجه به یک نیاز مهم و استراتژیک کشوردر ذهنش شکل گرفته است اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی در طول جنگ ها و درگیری های نظامی در جهان انفجار مین های ضد نفر انفجاری از جمله مین های (ts 50 ) و(vs 50) که در اصطلاح به آنها مین گوجه ای گفته میشود می باشد و اینها پرکاربرد ترین مین های در جنگ ایران و عراق نیز می باشد.

وی ادامه داد: طبق برآوردها، پس از اتمام جنگ، حدود 4 میلیون و 200 هزار هکتار از مناطق جنگی ما آلوده به مهمات عمل نکرده و مین بود.

رضائی گفت: در واقع کاشت 16 میلیون مین در ایران در دوران 8 ساله جنگ توسط رژیم بعث عراق، ایران را تبدیل به دومین کشور آلوده به مین در دنیا پس از مصر کرد.

وی با اشاره به این که مناطق آلوده به ترتیب شامل استان ایلام با یک میلیون و 700 هزار هکتار، خوزستان یک میلیون و 500 هزار هکتار، کرمانشاه 700 هزار هکتار ، کردستان 150 هزار هکتار و آذربایجان غربی 150 هزار هکتار بود، افزود: طبق گزارش سایت مین و زندگی در سال‌های ٨٣ تا ٨٨ به ترتیب تعداد ٧، ٩، ٧، ٦، ١١، ٢٦ و ٥ شرکت خصوصی مجوز فعالیت پاکسازی مین گرفتند و در پایان‌ سال ٨٨ تعداد شرکت‌های دارای مجوز به ٦٤ رسید.

رضائی با اشاره به این که طبق گفته مرتضی حبیبی، سرپرست وقت مرکز مین‌زدایی سال۸۶، ٣‌هزار نیروی مین‌یاب در کشور فعالیت داشته اند، خاطرنشان کرد: این مین از پلاستیک ساخته میشود و در نتیجه فلزیاب توانایی یافتن آن را ندارد.

وی با تصریح این که انفجار این مین ها در زیر پای افراد باعث متلاشی شدن پاشنه و یا پنجه ی پا و ناقص شدن افراد شده و قربانی تا پایان عمر از داشتن بدن سالم محروم میباشد، بیان کرد: یکی از احتیاجات گروه‌های مین یاب در کشور دارا بودن تجهیزات لازم مانند پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق با وزن سبک و انعطاف پذیری مناسب می باشد.

این محقق با تاکید بر این که با این دید که دستیابی به چنین تجهیزاتی از وارد شدن خسارات جسمی و روانی به نیروی انسانی کشور جلوگیری نموده و در عین حال تجهیز نیروهای نظامی کشور به امکانات و تجهیزات نوین باعث افزایش روحیه و اعتماد به نفس نیروی نظامی کشور می شود، گفت: با توجه به تحقیقات و توانمندی که برایم حاصل شد پیگیریهایی انجام دادم و مطلع شدم که سازمان بسیج علمی محققانی را که در رفع نیازهای اساسی کشور فعالیت می کنند مورد حمایت خود قرار می دهد.

پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان طراحی و ساخته شد

رضائی با تصریح این که اواخر سال 1395 پروپوزال طرح خود را به سازمان بسیج علمی استان اصفهان ارائه کرده و بعد از دو ماه هم تایید و امضا شده است، گفت: از همان تاریخ سازمان بسیج علمی حمایتهای خود هم حمایت مالی که البته خیلی زیاد نبود و هم حمایت معنوی معرفی به اساتید و محیط آزمایشگاهی شروع کرد.

این محقق اظهار داشت: در این پروژه‌ با روش و موادی منحصر بفرد پوتین نظامی با قابلیت‌های مقاومت در برابر انفجار مین، مقاومت در برابر عبور ترکش و مقاومت در برابر حریق ساخته شد و از همه مهمتر این تجهیزی انعطاف پذیر و سبک و راحت هم هست.

رضائی با بیان این که مین های ضد نفر از ابزارهای مهم در ضربه به بدنه ی نیروی انسانی ارگان های نظامی است و منجر به صدمات جبران ناپذیری می شود، مزایای مهم این دستاورد را حفظ سلامتی و ایمنی نیروی انسانی و جلوگیری از قطع عضو و در جلوگیری از مرگ افراد به دلیل انفجار مین، افزایش سرعت عمل در پاکسازی  میادین مین، کاهش فشار و استرس روحی گروه‌های تخریب و انفجار و کمک به افزایش بنیه‌ی نظامی کشور عنوان کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه کشورهایی در زمینه ساخت این نوع پوتین نظامی فعالیت دارند، گفت: کشور امریکا در این زمینه خیلی کار کرده اما روش و موادی که در پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق ما بکار گرفته شده منحصر بفرد است و قبلا نه امریکا و نه هیچ کشور دیگری نمونه آن را تولید نکرده است.

این محقق با بیان این که به هر حال در کشور خودمان قبلا محققان برای رفع این مشکل ورود کرده و نمونه هایی  ساخته بودند که کارایی لازم را نداشته و در مواردی هم به دلیل ایجاد ترکش و مسائلی دیگر خطر افرایش می یافت، گفت: در این پوتین بهینه سازی فوق العاده است.

وی در رابطه با توجیه اقتصادی، سرمایه لازم برای تولید انبوه و مواد مورد نیاز برای ساخت این محصول، اظهار داشت: توجیه اقتصادی برای استفاده از این دستاورد نسبت به مسئله که جان و سلامت انسان است بینهایت بالا می باشد و در مقایسه با مسئله نمونه اولیه را با قیمتی بسیار نازل تولید کردیم.

رضائی گفت: برای تولید انبوه سازمانها و ارگانهای مربوط باید کمک کنند به هر حال راه اندازی کارگاه یا کارخانه نیازمند تجهیزاتی بوده و پای کار بودن مشتری هم مهم است.

این محقق و فناور توانمند در حالی که معتقد است و تاکید می کند حمایتهای مالی و معنوی برای توسعه و ارتقای این نوع فعالیتها باید خیلی بیشتر از اینها باشد، تصریح کرد: دانش به دست آمده در ساخت پوتین ضد مین، ضد ترکش و ضد حریق را ارتقا داده و با اتمام طرح اولش به سازمان بسیج علمی استان اصفهان، بواسطه این دانش طرح آشکارسازها را که ضرورت و نیازی اساسی و استراتژیک است را با حمایتهای این سازمان  پیگیری خواهد کرد و به زودی دستاوردی بسیار ارزشمند که همان آشکارسازها است را ارائه می کند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82736

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب