برای مبتلایان به بیماری آب سیاه؛

طـــراحی ایمپلنت برای جلوگیری از کوری چشم

بیماری آب سیاه یا "گلوکوم"، یکی از بیماری های شایع در حوزه چشم پزشکی به شمار می رود که ممکن است نابینایی مبتلایان را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری عــلم و فناوری استان سمنان؛هنگامیکه فردی دچار  آب سیاه(گلوکوما) می شود همیشه این خطر وجود دارد که فشار ناشی از تجمیع مایع در  چشم فرد به اعصاب بینایی او آسیب برساند و به نابینایی فرد منجر شود.

آب سیاه چیست؟

آب سیاه به گروهی از بیماریهای چشمی گفته می شود که درآن عصب بینایی دچار آسیب می شود. از آنجا که این عصب اطلاعات جسمی را که دیده میشود به مغز می برد هنگامی که آسیب می بیند، بینایی کاهش خواهد یافت که میزان آن به شدت تخریب عصب بینایی بستگی دارد.میزان دید که در اثر آب سیاه از بین می رود غیر قابل بازگشت است ولی با تشخیص زودرس، پیگیری دقیق و استفاده منظم از داروهای تجویز شده میتوان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد.

برطبق یک بررسی در افراد بالای 40 سال شهر تهران شیوع بیماری حدود 4/1 % گزارش شده است.مواردی که آب سیاه ایجاد می کنند؟عصب بینایی در آب سیاه معمولا به علت افزایش فشار داخل چشم آسیب می بیند. مقدارمعینی فشار برای حفظ و شکل و کارکرد مناسب مورد نیاز می باشد. ولی وقتی فشار داخل چشم بالا رفت، عصب بینایی راتحت فشار قرار می دهد. در اثر این فشار برخی از رشته های عصبی از بین می روند و در نتیجه کاهش بینایی اتفاق می افتد. اولین مناطقی که درگیر شده و آسیب می بیند مناطق محیطی بینایی می باشد . اگر آب سیاه درمان نشود، گسترش آن می تواند سبب از دست رفتن کامل دید محیطی شود. دراین صورت دید به شکل لوله تفنگی باقی می ماند یعنی قسمت مرکزی میدان دید باقی مانده و قسمتهای محیطی آن از بین می رود. در مراحل نهایی بیماری کاهش دید مرکز به وقوع پیوسته که نتیجه آن کوری کامل است. گاهی نیز آب سیاه با فشار طبیعی چشم همراه است.

در اینگونه موارد آب سیاه با فشار طبیعی (یا پایین) نامیده می شود.از طرف دیگر فشار بالای داخل چشم همیشه آب سیاه ایجاد نمی کند . در برخی از افراد فشار داخل چشم بالاتر از میزان طبیعی است و لیکن آسیب قابل توجهی در سر عصب و میدان بینائی یافت نمی شود. این حالت بسته به نظر متخصص از نظر احتمال ایجاد آب سیاه ممکن است تنها به پیگیریهای منظم نیاز داشته باشد و یا اینکه لازم است همانند آب سیاه درمان شود. که در هر مورد متخصص بیماریهای چشم اقدامات و راهنمایی لازم را انجام خواهد داد.چرا فشار داخل چشم به وجود می آید؟فشار چشم (فشار داخل چشم) توسط مایع آبکی که در قسمت قدامی چشم قرار دارد و زلالیه (این مایع وظیفه تغذیه بافتهای مجاور را بعهده دارد) نامیده میشود، کنترل می گردد. این مایع در اجسام مژگانی (حلقه های بافتی پشت بخش رنگی چشم یا عنبیه) ساخته شده و از میان مردمک عبور می کند و از کانالهایی ریز به نام شبکه ترابکولار از چشم خارج میشود.این شبکه در زاویه خروجی چشم بین قرنیه و عنبیه قرار دارد. در چشم طبیعی بین تولید و خروج این مایع تعادل وجود دارد. در برخی چشمها این تعادل به هم میخورد . برهم خوردن این تعادل سبب بالا رفتن فشار داخل چشم می شود.

طراحی یک فناوری برای جلوگیری از کوری

درهمین راستا ایمپلنتInjectsense طراحی شده تا به طور مداوم فشار درون چشمی فرد یا IOP را اندازه گیری کند. به طور معمول بیماران فشار درون چشمی مبتلا به آب سیاه در مطب چشم پزشک کنترل می شود. اگر مشخص شود در چشم فرد مقدار زیادی مایع زلالیه(aqueous humor ) وجود دارد که خطر افزایش فشار درون چشمی را دارد، اقداماتی مانند تغییر در دارو یا حتی جراحی انجام می شود.

 متاسفانه چنین تست هایی معمولا فقط چندبار در سال انجام می شوند و هرگونه افزایش فشار مایع درون چشمی بین فاصله انجام تست ها بررسی نمی شود. به همین دلیل چند گروه از محققان اخیرا ایمپلنت هایی ابداع کرده اندکه به طور مادام العمر در چشم فرد باقی می مانند و بیمار می تواند فشار درون چشمی خود را در خانه انجام دهد.

البته این ایمپلنت باید از طریق جراحی در چشم بیمار قرار گیرد.

این ایمپلنت  Injectsense نام دارد و همانطور که از آن پیدا است  به سادگی به لایه میانی «پارس پلانا» چشم تزریق می شود. کل این فرایند فقط ۵ دقیقه طول می کشد و چشم پزشک می تواند آن در مطب خود انجام دهد.

این فناوری در حال حاضر تحت آزمایش است و در آزمایشگاه با استفاده از سیگنال های رادیویی می تواند اطلاعات را از چشم حیوان انتقال دهد. اما در اصل ایمپلنت ها به وسیله باتری هایی بسیار کوچک انرژی خود را به دست می آورند.

این باتری به طور بی سیم به وسیله یک دستگاه پوشیدنی مانند عینک هوشمند شارژ می شود.  این ایمپلنت به طور مداوم اطلاعات مربوط به فشار درون چشمی را به یک سرور ابر منتقل می کند.  بیماران به وسیله یک اپلیکیشن می توانند اطلاعات مورد نظر خود را بررسی کنید.

 آریل سائو مدیر ارشد اجرایی شرکت سازنده این ایمپلنت می گوید: قصد داریم نخستین آزمایش های انسانی خود را در اوایل ۲۰۲۱ میلادی یا زودتر انجام دهیم. این محصول پس از تایید مقامات بهداشتی نخست در اروپا و در فاصله ۶ ماه تا یک سال بعد در آمریکا عرضه می شود.

انتهای متن/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴:۲۹

شناسه خبر: 82778

مطالب مرتبط :
مصرف زیاد قهوه خطر نابینایی

پزشکان هشدار دادند:

نوشیدن زیاد قهوه نابینایی "آب سیاه" را چند برابر می کند

محققان دانشکده پزشکی آیکان، هشدار دادند: مصرف مقدار زیاد قهوه روزانه ممکن است خطر ابتلا به گلوکوم ("آب سیاه") را برای کسانی که دارای استعداد ژنتیکی برای فشار چشم بالاتر هستند، بیش از سه برابر افزایش دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب