کارکردهای اقتصادی مالکیت فکری خبرگزاری علم و فناوری - کارکردهای اقتصادی مالکیت فکری

کارکردهای اقتصادی مالکیت فکری

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد عنوان کرد: حمايت قوی و مؤثر از حقوق مالکيت فکری سنگ بنايی است برای ايجاد سرمايه‌گذاری سالم در تحقيقات، علم و فناوری که يک رشته مزايای بلند مدت اقتصادی به دنبال دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ با توجه به اهمیت مبحث "مالکیت فکری" قصد داریم تا به طور ویژه به بررسی اهمیت این موضوع و تشریح ابعاد مختلف آن بپردازیم. در همین زمینه مصاحبه مفصلی با مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد انجام شد.

در قسمت اول مصاحبه به تعریف "مالکیت فکری" پرداختیم و اینک قصد داریم ضرورت این موضوع را بررسی کنیم.

 

ضرورت توجه به مالكيت فكري

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ عنوان کرد: حمايت قوی و مؤثر از حقوق مالکيت فکری سنگ بنايی است برای ايجاد سرمايه‌گذاری سالم در تحقيقات، علم و فناوری، که يک رشته مزايای بلند مدت اقتصادی به دنبال دارد.

محمد رضا حسینی بغدادآبادی اضافه کرد: برخی از پی‌آمدهای اين حمايت‌ها شامل پديد آمدن انگيزه برای نوآوری، تشويق کشف روش‌هايی برای توليد و توزيع فرآورده‌های موجود با هزينه کمتر ،دعوت به عرضه محصولات، دانش فنی و خدمات جديد کم خطر و مؤثر ،ايجاد انگيزه برای بازارهای داخلی از طريق پذيرش و بهبود محصولات و فن آوری‌های موجود، کارآفرينی در صنايع پايه و در صنايع پشتيبان و در تمامی سطوح اقتصاد ،ايجاد نيروی کار باکيفيت بالاتر و آشناتر با فن از طريق آموزش ضمن کار، در ارتباط با انتقال دانش فنی ،افزايش سرمايه‌های، تحقق پيشرفت‌هايی که به ارتقاء سطح تکنولوژی درسرتاسر جهان مدد خواهند رساند و تشويق انتقال دانش فنی می شود.

 

 کارکرد اقتصادی مالکیت فکری

وی بیان داشت: علاوه بر موارد فوق الذکر کارکرد اصلی نظام مالکیت فکری کاملا اقتصادی است. در این زمینه می توان به مواردی نظیر تشویق نوآوری با حمایت قانونی از صاحبان معنوی و مادی دارایی فکری، بازارسازی جهت مالکیت‌های به ثبت رسیده، انتشار اطلاعات اختراعات و طرح‌های صنعتی و در دسترس بودن عموم مردم از این اطلاعات و ضرورت بروزرسانی و سرعت در تجاری سازی جهت حفاظت از دارایی فکری و تحصیل درآمد از طریق قراردادهای لیسانس و واگذاری دارایی فکری اشاره کرد.

 

ضرورت توجه شرکت‌ها به مالكيت فكري

این مدرس دانشگاه اعلام کرد: ایده‌های نوآور و خلاق اساس کسب و کار شرکت‌های موفق هستند و تنها وجود ایده ارزش اقتصادی بسیار کمی داشته و شرکت‌ها باید قادر باشند ایده‌ها را به محصولات و خدمات نوآورانه تبدیل و از آن سود بدست آورند.

وی گفت: برای تبدیل ایده‌های نوآورانه، طرح‌های صنعتی و اختراعات در محصولات رقابتی مالکیت فکری حیاتی است چرا که باعث افزایش قابل توجه حاشیه سود شرکت‌ها خواهد شد. مالكيت فكري نیز به عنوان يكي از زيرساخت‌هاي توسعه فناوري، بيش از يك قرن است كه در دنيا مورد توجه ويژه قرار گرفته و در اين راستا نيز بيش از 25 نوع كنوانسيون و معاهده بين المللي وجود دارد كه همگي حاكي از اهميت اين مقوله به عنوان زيرساخت توسعه شرکت‌ها مطرح مي‌شود.

حسینی ادامه داد:شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از اعطای گواهینامه‌های اختراعات و فروش آنها از طریق قراردادهای لیسانس (حق امتیاز) به شرکت‌های دیگر که توانایی و ظرفیت لازم برای تجاری سازی آنها را دارند، سود ببرند. چنین کاری علاوه بر اینکه موجب کاهش هزینه‌های جاری شرکت‌ها می‌شود، می‌تواند بدون سرمایه گذاری هنگفت برای تجاری سازی، موجب کسب درآمد شود.

مدیر دفتر مالکیت فکری پارک علم و فناوری یزد با تاکید بر ضرورت‌ توجه شرکت‌ها به مالکیت فکری ابراز داشت: ایجاد حقوق انحصاری در دوره‌های 15 الی 20 ساله جهت اختراعات و طرح‌های صنعتی و نامحدود برای علامت تجاری، تحکیم جایگاه شرکت در بازار بعنوان تنها بازیگر برتر و ایجاد موقعیت رقابتی قوی در بازار، بازگشت سرمایه‌گذاری با استفاده از چتر حقوق انحصاری در بازه زمانی مشخص شده در قوانین کشورها، تحصیل درآمد با عقد قراردادهای لیسانس و واگذاری بخشی از ادعاها در صورتی که خریداران توان یا تمایل به بهره برداری نداشته باشند، افزایش قدرت چانه زنی در فرایند مذاکراتی که نیاز به تبادل لیسانس وجود دارد، ایجاد تصویر مثبت از شرکت مبنی بر بالا بودن سطح توانمندی و ظرفیت تخصصی و فناورانه جهت جذب سرمایه‌گذاری و تامین مالی و کاهش خط تجاوز به حقوق مالکیت فکری از جمله ثمرات توجه به مالکیت فکری است.

وی ادامه داد: در صورت نقض دارایی فکری شیوه‌های جبران خسارت‌های مادی و معنوي پیش بینی شده و شرکت‌ها می‌توانند در صورت نقض اقدامات لازم نظیر: الزام به عذرخواهی، اعلام حكم در روزنامه‌ها و رسانه‌های جمعي ، پرداخت مبلغي پول به عنوان جبران ضرر را داشته باشند.

 

توجه شرکت‌ها به جستجو و رصد اختراعات

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: از آنجا که یکی از شرایط ثبت و حمایت اختراعات افشاء اختراع می‌باشد شرکت‌ها با استفاده از ادعاها، شرح، توصیف، نقشه، اطلاعات فنی، بیان معایب فنون پیشین اختراع و محدوده اختراع می بایست اطلاعات شرکت خود را به‌روز کنند.

وی  اضافه کرد: ضمنا مطالعه اختراعات مزایایی نظیرآگاهی از اختراعات و طرح‌های رقابتی در مراحل تحقیق و توسعه، تصویر کلی از روند تحولات تکنولوژی و فناوری‌های نوین، توانمندی فنی شرکت‌ها و رقبا، پیش بینی روند فناوری در مراحل تحقیق و توسعه و همچنین تولید، پیش بینی روند بازار، شناسایی شرکت‌های موفق ، شناسایی محصولات جدید و  خرید اختراعات و طرح‌های تازه ثبت شده مخصوصا اختراعات با مالکیت شرکت‌های کوچک و اشخاص حقیقی را خواهد داشت.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰:۴۳

شناسه خبر: 82870

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب