خبرگزاری علم و فناوری

هزارتوی برداشت غیرمجاز از معدن آلبلاغ اسفراین:

ریزش معدن آلبلاغ زنگ خطر را به صدا درآورده است

بار دیگر امروز با ریزش معدن آلبلاغ اسفراین و ریزش آوار بر سر جوان اسفراینی زنگ خطر این منطقه به صدا در آمده است، برداشت سرب و روی غیر مجاز علاوه بر خطر های زیست محیطی و سایر جان این افراد را نیز نشانه گرفته است اما بیکاری، درآمد پایین خانوار ها و فقر باعث شده است که این افراد حتی جان خود ر ا نیز از دست دهند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری، بار دیگر امروز با ریزش معدن آلبلاغ اسفراین و ریزش آوار بر سر جوان اسفراینی زنگ خطر این منطقه به صدا در آمده است، برداشت سرب و روی غیر مجاز علاوه بر خطر های زیست محیطی و سایر جان این افراد را نیز نشانه گرفته است اما بیکاری، درآمد پایین خانوار ها و فقر باعث شده است که این افراد حتی جان خود ر ا نیز از دست دهند.

 

برداشت غیر علمی و غیر اصولی در این منطقه تاکنون جان دو نفر از افراد را گرفته است و شماری نیز زخمی شده اند اما آمار درستی از این افرادنیز وجود ندارد، چرا که این برداشت غیر اصولی و پنهانی است و افرادی که دچار مشکلی می شوند مجبور به سکوت هستند ، اما ریزش امروز و زیر ماندن آوار منجر به امداد هوایی نیز شد.

 

برخی از سودجویان گنجی در دل کوه یافتند با چهارپا برای حمل بار استفاده کردند، با تیشه و پتک و سنگ و هر چیزی که در دست دارند برای استخراج سرب و روی استفاده می کنند به ابتدایی روش از این گنج بهره برداری می کنند.

 

در این مدت حال و هوای اشتغال در این شهرستان بهتر شده بود افراد بیکار الاغی را تهیه می کردند و دل به کوه می زدند سهم  خود را از کوه برداشت می کردند، حال و هوای کار خوب بود اما متاسفانه این روش ابتدایی در برداشت علاوه بر تخریب محیط زیست آلودگی مشکلات و مسائل برای این افراد را نیز به دنبال داشت.

 

این معدن در منطقه حفاظت شده محیط زیست استان است محیط بانان برای حفاظت از آن تلاش می‌کنند اما برداشت کنندگان غیرمجاز از مناطق مختلف مراجعت  می کنند و به دنبال کوچکترین فرصت به کوه پناه می برند.

 

دستگاه های مختلف برای ساماندهی ورود پیدا کردند و به صورت مقطعی کار پایان یافت اما با سرد شدن هوا و پایین آمدن محیط بانانان از ارتفاعات دوباره روز از نو شروع می شود دوباره چهارپایان را آماده می کنند و به دل کوه می روند و حتی به صورت کولبر نیز سنگ جابجا میشود.

 

اما باز هم این رود در این منطقه ادامه دارد این منطقه در محدوده حفاظت شده ساریگل اسفراین قرار دارد، گفته می‌شود که مسئولان و کارشناسان در این منطقه حضور پیدا کرده اند و فعالیت ای مطالعاتی انجام می دهند اما متاسفانه سودجویان و شیوه های غیر اصولی استفاده می کنند که رعایت نکردن مواردی بری در برداشت سنگ سرب و روی آن و علاقه اسفراین موجب دو حادثه تجربه ریزش کوه شده است که دو نفر جان خود را از دست داده است.

 

حتی برای ساماندهی این امر مهم در شورای تامین امنیت اقدامات خاصی تا کنون انجام شده است و همچنین از سوی استاندار با وزارتخانه های مربوطه نیز پیگیری ها و اقداماتی انجام شده است که نیاز به تعیین و تکلیف دارد،  تنها مطالعات اولیه بر روی این منطقه ا حضور کارشناسان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران انجام شده ولی مطالعه تکمیلی برای ارزیابی دقیق‌تر میزان ذخایر بعد در آینده در زیر از سوی این سازمان انجام خواهد شد البته یکی از دغدغه‌های به مسئولان نیز حفاظت منطقه است متاسفانه هم اکنون در مناطق گسترده‌ای حضور پیدا می‌کنند که حفاظت بسیار سخت شده است.

 

هم اکنون منتظر مطالعات و اکتشافات این معدن هستیم.

 گفته می شود در سال جاری 170 تن سنگ معدن سرب و روی غیر مجاز از این معدن کشف شده است، کارشناسان بر ساماندهی این منطقه تاکید دارند چرا که برداشت غیر مجاز و قاچاق باعث ایجاد مشکلات مختلفی خواهد شد.

 

حتی گفته شده است که مجوز اکتشاف برای ایمیدرو صادر شده است که باید هرچه سریعتر اقدام موثری انجام شود چرا که این برداشت غیر اصولی هم اکنون به دغدغه ای تبدیل شده است اما اگر جلوی آن گرفته نشود بحرانی نیز خواهد شد.

 

اما با وجود اینکه برداشت غیر اصلولی توسط سودجویان باعث دغدغه مسئولان استان شده است اما گفته می شود که بیشتر بیکاران هم اکنون مشغول به کار هستند که تنها نقطه قوت این امر است که این موضوع نیز نشان می دهد بیشتر افراد همان کوله بران شاید به خاطر بیکاری اقدام به این کار می کنند که البته افرادی نیز در این رابطه سودجویی می کنند.

 

اما این معدن متعلق به هیچ کست نیست باید ساماندی شود و حتی این افراد یعنی همان افراد بیکار باید به نوعی برای ایجاد اشتغال در این معدن بکارگیری شوند.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸:۱۰

شناسه خبر: 82925

مطالب مرتبط :
کشاورزی

رئیس جهاد کشاوری شهرستان اسفراین: توانستیم راندمان آبیاری را از ۳۰درصد به ۶۵درصد افزایش دهیم/۹۵ درصد کشاورزان خراسان شمالی دیپلم به پایین هستند

جلسه هم افزایی هماهنگی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در جهاد کشاورزی شهرستان اسفراین برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب