علم و فناوری گزارش می دهد؛

از کوچکترین دوربین جهان با اندازه ای شگفت انگیز رونمایی شد+فیلم و عکس

محققان موفق شدند از کوچکترین دوربین جهان که دارای ابعادی به اندازه یک دانه شن است رونمایی کنند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ حدود 200 سال از اولین باری که انسان توانست با استفاده از دوربین ، به ثبت تصاویر اشیاء بپردازد می گذرد ؛ از آن زمان تاکنون دوربین های مختلفی با کاربردی های مختلفی ساخته شده است، از دوربین ها چند صد کیلویی که اندازه آن ها ده ها متر می باشد و برای عکاسی از ستاره ها استفاده می شود تا دوربین های معمولی کوچکی که در گوشی های هوشمند استفاده می شوند . اما به تازگی محققان نوعی دوربین ساخته اند که توانسته است لقب کوچکترین دوربین جهان را به خود اختصاص دهد .

کوچکترین دوربین جهان چه ویژگی دارند ؟

این دوربین خاص و شگفت انگیز که «OmniVision OV6948» نام دارد قابلیت عکاسی و فیلمبرداری را دارد. اندازه این دوربین همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است به اندازه یک دانه شن است ؛ اما اگر برایتان سوال است که OV6948 چه ابعادی دارد، پاسخ آن ۰٫۵۷۵ در ۰٫۷۵ در ۰٫۲۳۲ میلیمتر عنوان شده است .

ابعاد شگفت انگیز دوربین OV6948

این دوربین قادر است با کمک تراشه‌ RGB Bayer که به آن مجهز شده، عکس‌های رنگی 40 هزار پیکسلی با پس زمینه شفاف (back-side-illuminated) را ثبت نماید .

کاربرد دوربین «OmniVision OV6948»

با توجه به اعلام شرکت تولید کننده «OV6948»، هدف اصلی ساخت این دوربین نه مصارف شخصی و تفریحی و استفاده در گوشی هوشمند بلکه مصارف پزشکی می باشد. دلیل این موضوع نیز آن است که «OV6948» با توجه به اندازه بسیار کوچکی که دارد به راحتی می ‌تواند بر روی ابزارهای پزشکی سوار شود و با وارد شدن به بدن انسان در تشخیص بهتر بیماری ‌ها به پزشکان کمک کند. علاوه بر آن، این دوربین کوچک از مصرف انرژی بسیار پایینی نیز برخوردار است و گرمای بسیار کمی‌ را تولید می کند ؛ به همین دلیل مشکلی برای بیمار در حین استفاده از این دوربین بوجود نخواهد آمد و پزشکان با خیال راحت و بدون هیچگونه شتابی می ‌توانند کار خود را انجام دهند. پیش از این، در برخی از عمل‌ های جراحی، جراج مجبور بود که بدون تماشای آنچه که در حال انجام آن است و تنها با فکر و آنچه که پیش‌ تر آموخته و تجربه کرده است دست به مداوای بیمار بزند .

البته این دوربین با توجه به اندازه بسیار ریزی که دارد می تواند کاربردهای مختلف دیگری ، همچون نصب در مکان ها مختلف برای جاسوسی از افراد بکار روند .

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82992

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب