۱۴ نیازمندی اساسی مازندران روی میز پژوهشگران خبرگزاری علم و فناوری - ۱۴ نیازمندی اساسی مازندران روی میز پژوهشگران
اولویت‌ طرح‌های پژوهشی استان مازندران اعلام شد

۱۴ نیازمندی اساسی مازندران روی میز پژوهشگران

سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران ۱۴ نیازمندی‌های اساسی استان مازندران را روی میز پژوهشگران استان قرار داده و به مدیران و ادارت مرتبط اعلام کرده که طرح‌های پژوهشی خویش را در این راستا هدایت کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، قابلیت‌های این استان در حوزه گردشگری، کشاورزی بسیار زیاد است.

عدم استفاده از ظرفیت‌های مناسب و فعالیت‌های سنتی یکی از چالش‌های مدیریت در استان است.

نداشتن برنامه مدون در تولید و عدم استفاده از ظرفیت‌های علمی از مباحثی است که کمتر به آن توجه شده است.

بسیاری از قابلیت‌های استان هنوز ناشناخته است و یا اگر شناخته شده است چندان توجهی برای رونق آن نمی‌شود.

مدیران استانی برای کاهش انتقادات از عملکرد خویش اعلام کردند که بر اساس بند ح ماده 12 آيين نامه اجرايي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان از ميان 159 نياز پژوهشي دريافتي از سامانه پژوهش و فناوري مازندران، تعداد 14 نياز استاني به منظور فراخوان عمومي و دريافت طرح هاي پژوهشي پيشنهادي (proposal) به شرح ذيل انتخاب شده است.

ارائه الگوي راهبردي توسعه صنعتي و تعيين اولويت هاي سرمايه‌گذاري در استان مازندران که متولی این طرح سازمان صمت مازندران اعلام شده است.

سیل یکی از مشکلات جدی در استان است، با وجود باران خیز بودن مازندران هنوز برنامه مدونی برای کنترل سیلاب‌ها وجود ندارد، اگرچه اقداماتی برای مهار سیلاب‌ها در برخی نقاط انجام شده اما به صورت مدون  و برنامه‌ریزی شده این زمینه گام‌های برداشته نشده است.

در همین ارتباط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مازندران، به اداره کل منابع طبیعی ساری و نوشهر ماموریت داده که طرح‌های پژوهشی خویش را در این راستا مدیریت کنند و اداره کل هواشناسی در کنار آنها قرار گیرد.

یکی از نگرانی‌های جدی در مازندران نداشتن برنامه مدون برای ساخت و ساز است، ساخت و سازهای وارداتی و عدم تناسب با اقلیم استان یکی از مباحثی است که به صورت جسته و گریخته درباره آن اعمال نظر می‌شود.

طرح ماموریت تهیه طرح‌ پژوهشی بررسي تطبيقي ساخت و ساز استان با استانداردهاي جهاني و ارائه استاندارد بومي با رويكرد استانداردسازي مواد و مصالح ساختماني  به راه و شهرسازي و  استاندارد واگذار شده است.

تولید روزانه بیش از سه هزار تن زباله یکی از چالش‌های جدی در استان است، میزان زباله‌های تولیدی استان در روزهای تعطیل به دو برابر وضعیت فعلی می‌رسد.

 بررسي اثرات سوء زيست محيطي عدم مديريت پسماندها در استان مازندران و ارائه راهكارها و برنامه هاي مناسب به مدیران محیط زیست مازندران واگذار شده است.

ظرفیت کشورهای حاشیه دریای خزر و توسعه ارتباط با این کشور یکی از ضعف‌های جدی تیم‌های مدیریتی در استان مازندران است.

با وجو علاقمندی این کشورها به ارتباط و تامین بخشی از نیازهای خودشان از مازندران، همچنان چالش‌های جدی برای برقرار ارتباط با این کشورها وجود دارد.

عدم شناخت نیازمندی‌های کشورهای همسایه، عدم تولید کالا متناسب با نیازهای این کشور از مباحثی است که بارها و بارها در جلسات مکرر مسؤولان این کشورها در استان مطرح شده اما هنوز راه برون رفت مشخصی برای توسعه ارتباط پیدا نشده است، البته هزینه‌های بالای تولید در کشور را هم به مشکلات عدم توسعه ارتباط با کشورهای حاشیه دریایی خزر باید اضافه کرد.

با این وجود، امور اقتصادي و دارايي، استانداري مازندران، صنعت، معدن و تجارت موظف شدن که طرح‌های پژوهشی خویش را در این بخش تهیه کنند.

مازندران با وجود قابلیت‌های مناسب در حوزه اشتغال چالش‌های جدی دارد،وجود کارگران فصلی و بیکاری طولانی مدت آنها زمینه‌ای را ایجاد کرد که غلامی راد به مدیران مرتبط در استانداری و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی ماموریت دهد که پايش مناسبی از  بازار كار و تحليل ساختار اشتغال و بيكاري خانوارها در استان مازندران داشته باشند.

یکی از قابلیت‌های دریا که کمتر از آن استفاده شده عدم استفاده از امواج دریا برای تولید برق است،در این حوزه استانداری مازندران و سازمان صمت ماموریت پیدا کرده است که طراحی و ساخت مبدل انرژی امواج با توان 700 وات بر مبنای ایده‌ی مبدل هزار پا در ابعاد نیمه صنعتی را برای بهره‌برداری در کنار دریا در برنامه کاری خویش قرار دهند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران کاشت باری به هر جهت و نداشتن الگوی مناسب کشت یکی دیگر از چالش‌های جدی اساسی در استان است، در بسیاری از اراضی استان کشاورزان بدون توجه حتی به نیاز استانی کاشت محصولات انجام می‌شود،جهاد کشاورزی در طرح تدیون شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهاد کشاورزی را  موظف کرده که ارائه الگوي كشت پايدار در استان مازندران با ملاحظه شاخص هاي اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي  را در دستور کار خویش قرار دهد.

به نظر می‌رسد که میزان مرکبات تولیدی مازندران در سال‌های آینده به بیش از چهار میلیون تن در سال برسد، میزان صادرات این محصول حدود 500 هزار تن در سال‌های گذشته اعلام شده است و نیاز کشور به این محصول حدود دو میلیون تن است، در صورت نداشتن برنامه مدون برای صادرات و تبدیل آن به کالاهای دیگر تولید کنندگان استان با چالش دیگری در این حوزه مواجه می‌شوند،در همین راستا جهاد کشاورزی و سازمان صمت موظف شدند که  بررسي و تدوين ساختار جامع زنجيره ارزش مركبات با تاكيد بر صادرات و الزامات پايداري آن در استان مازندران را در برنامه کاری خویش قرار دهند.

به صورت کلی با توجه به بالا بودن سطح زیر کشت استان، استفاده از سم و کود یکی از نگرانی‌های استان است، از طرفی در سال‌های اخیر نگرش به سمت استفاده از محصولات ارگانیک رو به افزایش است، تهیه طرح پژوهشی در راستای توسعه محصولات سالم و ارگانيك در استان مازندران به جهاد کشاروزی و استاندارد موکول شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،بررسي پتانسيل توليد علوفه فرآوري شده در استان مازندران از انواع متداول و غيرمتداول (جهاد كشاورزي)،توليد سيلاژ بيولوژيك از ضايعات طيور و تاثير آن بر شاخص هاي رشد و ايمني ماهي قزل آلاي رنگين كمان (شيلات)،بررسي وضعيت بوم گردي در راستاي توسعه گردشگري در نواحي روستايي كوهستاني شرق استان مازندران (ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري) و در نهایت شناسايي شيوه هاي نوين احياء، ترويج و ارتقاي ورزش هاي بومي و محلي در مازندران (ورزش و جوانان) از دیگر طرح‌های پژوهشی است که از جانب سازمان مدیریت و برنامه ریزی به ادارات و سازمان‌های مربوطه اعلام شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83004

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب