خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند؛

شبکه ملی اینترنت پشت درهای بسته/چه کشورهایی از اینترنت داخلی استفاده می کنند؟

روسیه روز گذشته اعلام کرد که این کشور از ماه آینده طرح اینترنت داخلی را در کشورش اجرایی می کند، این درحالی است که ایران بعد از ۱۴ سال از تصویب قانون اجرا شدن اینترنت ملی ، این طرح در کشور وضعیت مشخصی ندارد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ پس از افشاگر‌های اسنودن در خصوص جاسوسی اطلاعات در امریکا، بسیاری از کشورها از جمع‌ آوری اطلاعاتشان در امریکا احساس خطر کرده‌ اند به همین دلیل با روش های مختلف به دنبال آن هستند که بتوانند مانع جاسوسی اطلاعاتشان توسط آمریکا شوند. یکی از اقداماتی که کشورهای مختلف در این زمینه انجام داده اند، راه اندازی اینترنت ملی می باشد که با اجرای این طرح، علاوه بر قطع دسترسی کشورهایی همچون آمریکا به اطلاعات کاربرانشان می توانند باعث فراهم کردن امکانی همچون دسترسی به اینترنت پرسرعت ، کاهش قیمت استفاده از خدمات شبکه و پهنای باند شوند.

 در این زمینه روز گذشته روسیه اعلام کرد به دنبال آزمایش و راه اندازی شبکه اینترنت ملی در ماه آینده میلادی در کشورش می باشد. در این گزارش به معرفی کشورهای دارای اینترنت ملی و فواید بی شمار آن و همچنین وضعیت راه اندازی این شبکه در ایران خواهیم پرداخت.

ساز و کار اینترنت چگونه می باشد ؟

قبل از آن که با اینترنت ملی آشنا شوید بهتر است با اصول کارکرد اینترنت آشنا شویم. شبکه ‌ی جهانی اینترنت در واقع یک شبکه ای بزرگی از داده ها می باشد که از میلیون ها کامپیوتر تشکیل شده است که درواقع مانند گره‌ های یک تور والیبال با یکدیگر در ارتباط هستند. هر گره یا هر ابزار متصل به اینترنت می ‌تواند از چندین مسیر مختلف به گره‌ های دیگر متصل شود و با آن ‌ها در ارتباط باشد. در این نوع شبکه، امکان مشکلات امنیتی و شنود اطلاعات افراد و سازمان ها همیشه وجود دارد، چرا که قبل از آن که هر نوع اطلاعاتی از مبدا به مقصد برسد، ممکن است توسط صدها گره دیگر، قابل رویت باشد. سیستم‌ های مسیریابی از گره ‌ای به گره دیگر، با الگوریتم‌ های مختلفی بهینه‌ سازی می ‌شوند تا کوتاه ‌ترین مسیر همیشه مورد استفاده قرار گیرد. ولی این احتمال وجود دارد که اطلاعات به دلایل مختلف از مسیرهای دورتر نیز جابجا شوند.

اینترنت ملی یا اینترنت داخلی چیست ؟

"اینترنت ملی" یا "اینترنت داخلی" بستری است که در کنار شبکه اینترنت جهانی برای بهبود ارتباطات داخلی و افزایش کنترل و کاهش هزینه ‌های ارتباطی درون کشورها طراحی و در حال پیاده ‌سازی می باشد. این نوع اینترنت ، شبکه ‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP)، به همراه مسیریاب‌ ها، سوئیچ‌ ها و مراکز داده‌ ای است، به نحوی که درخواست‌ های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌ شوند، به هیچ‌ عنوان از طریق سایر کشورها مسیریابی و کنترل نمی شود و امکان ایجاد شبکه‌ های اینترانت، خصوصی و امن داخلی در آن فراهم است.

راه اندازی اینترنت داخلی چه مزیتی هایی دارد ؟

راه اندازی اینترنت ملی می تواند فواید بیشماری برای کاربران اینترنت و همچنین دولت ها داشته باشد . برخی از مزایای وجود اینترنت ملی در کنار اینترنت جهانی عبارتند از:

  • امکان اتصال ایمن ‌تر واحد های یک شرکت، یک سازمان و کاربران عادی با سرعت بالا و هزینه کمتر
  • کاهش هزینه‌ های اینترنت جهانی به ویژه در مصارفی مانند مشاهده تلویزیون‌های اینترنتی، فیلم و سریال
  • کنترل امینتی بیشتر برای مواردی مثل تراکنش‌ های بانکی یا کاربردهای سازمانی و دولتی
  • امکان تخصیص پهنای باند بالا و نامحدود به کاربران با هزینه‌ های بسیار پایین
  • جلوگیری از حملات مخرب از سطح جهان روی سرویس‌ های امنیتی و دولتی
  • پایداری ارتباطات مهم داخلی در شرایط اضطراری و قطع ارتباط با اینترنت جهانی

مدل لایه ای عمودی افقی شبکه اینترنت داخلی

اینترنت داخلی علاوه بر افزایش کیفیت و سرعت ارتباطات، امکان انجام کسب و کارهای جدید و امکان بهبود فرآیندهای موجود در کسب و کارهای سنتی و همچنین تغییر فرآیندهای سنتی دولت ‌ها به سیستم ‌های دولت الکترونیک، امکان توسعه و پیشرفت در بعد فنی را نیز فراهم می کند.

چه کشورهایی از اینترنت داخلی استفاده می کنند ؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هم اکنون تعداد نام آشنایی از کشورها جهان از اینترنت ملی یا داخلی استفاده می کنند. در ادامه به معرفی تعدادی از این کشورها خواهیم پرداخت.

1- کره جنوبی :

اگر از دنبال کنندگان اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری باشید حتما میدانید که کره جنوبی پرسرعتترین اینترنت جهان را در اختیار کاربرانش قرار می ‌دهد. اما موردی که درباره علت سرعت بالای اینترنت این کشور نمی دانید ، استفاده این کشور از اینترنت داخلی یا همان اینترنت ملی می باشد. کره جنوبی که از نظر آمادگی الکترونیک و پهنای باند رتبه نخست را در دنیا دارد  80 درصد پهنای باندش داخلی است. یعنی شبکه‌‌ ای دارد که بی‌ نیاز از ارتباطات خارجی، 80 درصد ارتباطات و انتقالات دیتای آن در داخل شبکه به گردش در می ‌آید.

2- چین :

چین نیز یکی از کشورهایی است که در کنار استفاده از اینترنت جهانی سال هاست از شبکه اینترنت داخلی خود استفاده می کند. بر اساس آمار، چین تنها کشوری در جهان است که در برابر هجمه الکترونیکی آمریکا بیشترین مقاومت بین المللی را تا کنون از خود نشان داده به طوری که تا کنون بیشترین تعداد موتور جستجوی ملی، بازی های ملی رایانه ای، میل سرور های ملی و از همه مهمتر سیستم عاملی ملی را طراحی کرده است.

3- هند :

هند نیز یکی دیگر از کشورهایی است که نوعی از شبکه ملی اطلاعات با نام "شبکه ملی دانش دار" راه اندازی نموده است. نام ‌گذاری شبکه ملی دانش هند از آن جهت است که جمع‌ آوری اطلاعات منتج به دانش می‌ شود.

4- کره شمالی :

کره شمالی نیز به دلیل سیاست های خارجی خود با آمریکا ، طی سال ها متوالی ، مورد حمله و جاسوسی هکرهایی منتسب به آمریکا قرار گرفته است، در نهایت این کشور نیز اقدام به راه اندازی شبکه ملی خود به نام " Kwangmyong  " با هدف محدودیت ارتباطات خارجی کاربران و تأمین نیازهای ارتباطی داخلی خود نموده است.

5- برزیل :

برزیل نیز یکی از کشورهایی است که هزینه های گزافی برای راه اندازی اینترنت داخلی انجام داده است.

کشورهایی همچون آلمان، انگلیس، استرالیا،کویت و ... نیز از اینترنت داخلی مخصوص خود استفاده می کنند.

راه اندازی اینترنت ملی در ایران

بعد از روی کار آمدن جمهوری اسلامی ایران ، دشمنان این انقلاب با روش های گوناگون، به دنبال ضربه زدن به نظام بوده اند. اینترنت نیز یکی از روش هایی است که جبهه ی آمریکایی – اسرائیلی با روش هایی همچون حملات سایبری بارها و بارها به دنبال وارد کردن صدمه به مراکز حساس نظام همچون نیروگاه های هسته ای، برق و ... بوده اند و حتی گاهی ایران را نیز به قطع کردن اینترنت تهدید کرده اند. در این راستا کشورمان نیز همچون سایر کشورهای جهان در سال 1384به فکر راه اندازی اینترنت داخلی به نام «شبکه ملی اینترنت» افتاد و مجلس در این سال دولت را مکلف به راه انداز این سرویس نمود و مقرر شد که در طی یک بازده زمانی 3 ساله، طرح اینترنت ملی به سرانجام برسد اما تا به امروز که بیش از 14 سال از آن زمان میگذرد، هنوز رنگ واقعیت کاملی را به خود ندیده است.

بعدها دوباره با توجه به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال 1389 موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید «شبکه ملی اطلاعات» به صورت جدی تر مطرح شد، به طوری که کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه مطرح و تصویب شد. در دولت یازدهم اقدامات اولیه ‌ای و راه‌اندازی سه فاز این طرح صورت گرفت اما با روی کار آمدن دولت دوازدهم نیز همچنان این طرح بلاتکلیف ماند. مقام معظم رهبری نیز در دیدار مسئولان نظام و در تاریخ 22/3/1396 از عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اظهار نارضایتی کردند و فرمودند:

 «یکی دیگر از چیزهایی که در مدیریّت کشور -که بتوانید کشور را اداره کنید- تأثیر دارد، مسئله‌ی فضای مجازی است؛ فضای مجازی خیلی مهم است. در مسئله‌ی فضای مجازی، آنچه از همه مهم‌تر است، مسئله‌ی شبکه‌ی ملّی اطّلاعات است. متأسّفانِه در این زمینه کوتاهی شده، کاری که باید انجام بگیرد، انجام نگرفته؛ این [طور] نمی‌شود.»

چرا شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی نمی شود؟

با توجه به فواید بسیاری که اینترنت ملی دارد و همچنین اذعان کارشناسان و مسئولان به ضرورت راه اندازی هر چه سریع تر شبکه ملی اطلاعات، شاید این سئوال برایتان پیش بیاید که چرا این پروژه در کشور عملیاتی نمی شود ؟

این یک حقیقت است که تاکنون هیچ جواب قانع کننده‌ای از سوی هیچ دولت یا مسئولی به این سئوال داده نشده است. اما آنچه مشخص است، وجود دلال‌هایی است که با سوء استفاده از وضعیت فعلی اینترنت، سود بسیاری از فروش پهنای باند به ‌دست می آورند و راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به اصطلاح نان آنها را آجر می‌کند. طبیعی است که این افراد در روند اجرایی پروژه اینترنت ملی اختلال ایجاد کنند. عدم تفهیم مردم کشور در مورد استفاده از اینترنت ملی، سیاسی‌کاری برخی دولت ‌ها و مسئولان و همچنین استفاده جناحی از شرایط موجود از سایر عوامل اجرا نشدن این طرح در کشور می باشد.

کلام آخر ...

اجرای طرح اینترنت ملی امری دور از ذهن و خلاف رویه عملکرد جهانی نیست، بلکه دقیقا حرکت در مسیری است که کشورهای پیشرو جهان مانند چین، کره جنوبی، روسیه، استرالیا و ... در آن قرار دارند. هرچه زمان اجرای این طرح را در کشور به تأخیر بیندازیم قطعاً به ضرر کشور و مردم در همه زمینه هاست. به عقیده بسیاری از کارشناسان نداشتن شبکه ملی اطلاعات بومی به قدرتمند شدن سایر کشورها در برابر خودمان از طریق دسترسی آن ها به اطلاعات کاربران ایرانی منجر خواهد شد و در رقابت دنیای اینترنتی، بازی را به آن ها واگذار کرده ‌ایم.

انتهای پیام /

زمان انتشار: شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83013

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب